Skocz do zawartości
Tosio

Ocena zestawu PC za 6000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Zwracam się do Was z prośbą o pomoc.  Od wielu, wielu lat siedzę na sprzętach z nadgryzionym jabłkiem, więc tam problemu z konfiguracją nie miałem (bo nie ma za bardzo co konfigurować :D). Z tego powodu, będzie to mój pierwszy PC, jaki kompletuję i nie ukrywam o wielu rzeczach nie mam pojęcia - dlatego zwracam się do Was (ale nie oznacza to też, że jestem kompletnym debilem w temacie z wiedza na poziomie -2 w skali od 0 do 10).

Komputer będzie główną stacją roboczą z naciskiem na roboczą (do gier w sumie mam PS4) przeznaczoną do pakietu Adobe oraz Final Cut i Avid MC (tak, Final Cut). Docelowo systemem nie będzie Windows, tylko OSX. Dlatego też konfiguracja jak najbardziej ma być zbliżona do Maca. Procesor i płyta główna są potwierdzone, że bez problemów postawi się na nim OSX. Również z grafiką nie mam za dużego wyboru - Radeony. Na Vegę brakuje budżetu, więc postawiłem na RX 580 (najmocniejsza dostępna w iMacu = natywne wsparcie).

Reszta konfiguracji jaką wybrałem poniżej (taaak, jest to nieco zmodyfikowana "marcowa opcja za 5500"). Budżet jakiego nie chce przekroczyć na PC to jakieś 6000-6200zł - już i tak idzie do mnie zza wielkiej wody karta WiFi/BT za blisko 160zł :(

1) Płyta główna MSI Z370 SLI PLUS

2) Procesor Intel Core i7-8700K, 3.70GHz

3) Chłodzenie CPU Thermalright Macho Rev. B

4) Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16

5) Karta graficzna MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC, 8GB

6) Zasilacz XFX TS Single Rail 650W 80 Plus Gold

7) Obudowa be quiet! Silent Base 800 bez szyby

8) Dysk SSD Crucial MX500 250GB SATA3  dysk systemowy i soft

9) Dysk Toshiba P300 Performance 3.5 2TB  na pliki i inne takie

10) Monitor LG 27UD59P-B

Kolorem pomarańczowym zaznaczyłem moje zmiany w stosunku do propozycji redakcji za "5500zł". Martwi mnie kilka rzeczy:

- czy wszystko spokojnie zmieści się w tej obudowie? Nie ukrywam, że jakby znalazła się tańsza to byłoby mega, jednak nie chce kupować bubla, szyby, świecące podzespoły mnie nie interesują. Zależy mi, aby była dobra, "przyszłościowa", z dobrym chłodzeniem oraz wyciszona. No i kompleksowo filtry przeciwkurzowe.

- Zasilacz postanowiłem zmienić z 550W na 650W - trochę "just in case", wolę, aby mocniejszy zasilacz pracował na 70% możliwości niż słabszy na 90-100%. Czy to słuszna decyzja? Kompa chyba nie spalę? :D

- chłodzenie CPU - czy da radę? Komputer będzie pracować średnio 8-10h dziennie, głównie jak nie w edycji video to Photoshop. Procesora nie będę podkręcać. Ale nie oznacza to, że komputer będzie nieustannie na pełnym obciążeniu. Mam nadzieję, że przy takich jego parametrach zbyt często nie będzie krytycznie obciążony przy mojej pracy. Może warto z niego zrezygnować ( i czegoś jeszcze - ograniczenie budżetu) na rzecz chłodzenia cieczą (np. od be quiet!)?

- RAM. Obecnie ceny są kosmiczne, więc pozostaje na 16GB, ale mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zwiększę do 32GB. I tu pojawia się problem. Z tego co czytałem, to chłodzenie CPU zasłania cały 1 slot, right? Więc pozostają 3 sloty w tym momencie. Wiadomo, że obecnie 4x8GB wychodzi taniej (~1608zł VS 1723,80 zł), poza tym chyba po to są 4 sloty, aby je zapełnić :P Czy ktoś ma doświadczenie z tym zestawem i może potwierdzić, czy wybrany ram się zmieści/czy chłodzenie CPU zasłania te porty? Ile recenzji i opinii w internecie, tak każda co innego twierdzi. 

- Jaką pastę wybrać? Po analizie różnych rankingów i testów z kilku ostatnich lat zastanawiam się nad dwiema pozycjami: be quiet! DC1 oraz Ge­lid GC-Extre­me. Więc cytując klasyka "co lepsze?" 

- No i monitor... Po rozstaniu się z Retiną 5K z iMaca, nie ukrywam, że zdecydowałem się na 27" i 4k/UHD oraz IPS. Niestety, ale w budżecie do 1500zł nic lepszego nie znalazłem (również wg opinii) - chyba, że coś przeoczyłem?

 

Bardzo dziękuję za wszystkie merytoryczne odpowiedzi :) 

Edytowane przez Tosio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Zestaw jak najbardziej prawidłowy. Macho rev B  nie powinien zasłonić slotu na ram, bo ma wygięte ciepłowody. SSD bierz na MLC. Obudowę zobacz Fractal R6. Zamiast chłodzenia cieczą oddaj procesor do skalpowania. Stracisz wprawdzie gwarancję, ale będzie chłodny.

SSD Plextor 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeGN 399zł

Fractal Design Define R6 czarny 479zł

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten RAM to bubel (CL16-18-18) Zmień na te LINK Mają lepszy stosunek MHz do CL

Albo na droższy model ale ze znacznie niższymi opóźnieniami CL14-14-14 LINK 

Zasilacz do wymiany na znacznie lepszy Seasonic Focus Plus 550W LINK (taka moc wystarczy, będzie pracować na max 65% mocy chyba że chcesz to dopłać do modelu 650W, będzie nieco cichszy) TESTY

Obudowę też polecałbym Fractala albo znacznie tańszego ale równie dobrego SilentiumPC PAX M70

 Dysk zmień przynajmniej na Adata SX6000 z szybszym od SATA3 interfejsem NVMe. Cena ta sama. Jeśli chodzi o dyski 2D MLC są trwalsze ale 3D TLC i tak są nie do zajechania przy normalnych użytkowaniu komputera, nawet jeśli to 8-10 dziennie a będą tańsze i wydajniejsze. 

W tej cenie też dobrym, a nawet nieco lepszym chłodzeniem jest Scythe Mugen 5

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za tak szybki odzew :)

 - Dysk SSD faktycznie wymienię w takim razie na Adata SX6000 256GB 

- Co do zmiany płyty głównej to musiałbym się upewnić, że nie będzie stanowić problemu przy stawianiu OSXa. Ta MSI Z370 SLI Plus wiem, że śmiga a do najgorszych nie należy. PS: Co oznacza, że Z370 Extreme 4 jest lepsza? Jeżeli nie pomyliłem na szybko info w necie, to ma gorszą kartę dźwiękową.

- Obudowa Fractala praktycznie w cenie be quiet!,  więc jeśli ten wybrany przeze mnie be queit! spokojnie to wszystko pomieści, to chyba wolę zostać przy nim - po prostu bardziej mi się podoba, a i opinie zebrał całkiem spoko :P

- RAM: oszczędność prawie 30zł więc spoko jeśli są na prawdę lepsze, chociaż (pytania laika): wg popularności na morele te zapodane przeze mnie ( i w sumie redakcje) cieszą się zdecydowanie większą popularnością oraz są 3200. Te wskazane przez @Crescendo1, są 3000-ce.  I teraz pojawia się pytanie czy różnica w opóźnieniach 15CL vs. 16CL będzie bardziej odczuwalna niż 3000 vs 3200? 

- zasilacz: skoro Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W jest zdecydowanie lepszy i udźwignie taką konfigurację, to go biorę i dziękuję za poradę :) 

- chłodzenie CPU: skoro i ten, który podałem oraz Scythe Mugen 5 są spoko to obecnie sam nie wiem, chyba zdecyduje przypadek lub cena przy zakupie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tosio napisał:

Co do zmiany płyty głównej to musiałbym się upewnić, że nie będzie stanowić problemu przy stawianiu OSXa. Ta MSI Z370 SLI Plus wiem, że śmiga a do najgorszych nie należy. PS: Co oznacza, że Z370 Extreme 4 jest lepsza? Jeżeli nie pomyliłem na szybko info w necie, to ma gorszą kartę dźwiękową.

Przede wszystkim ma mocniejszą sekcję zasilania co przy odblokowanym i7 się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć w uproszczeniu że +200MHz odpowiada -1CL chociaż dokładnych testów brakuje. Jeśli 30zł taniej można mieć to samo + pozostałe timingi nie są niższe o 1CL tylko o 2CL to zdecydowanie są lepszym wyborem. Ale poza tym to tylko profil XMP który można dowolnie edytować w biosie

Mogę się założyć że 3200 są popularniejsze bo lepiej wyglądają na papierku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Myślisz, że różnica pomiędzy CL14 a 16-18-18 CL będzie w przypadku pamięci taktowanych zegarem 3200Mhz odczuwalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak z pastą pod procesor? Bo wiem, że ta w zestawie z coolerem CPU, to delikatnie mówiąc słaba jest. Po dłuższej selekcji wybór padł na dwie:  be quiet! DC1 oraz Ge­lid GC-Extre­me. Którą byście brali? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gelid GC-Extreme 

ale ze słabym glutem pod IHS i tak nie ma to większego znaczenia 

Rozważałeś skalpowanie? Cena takiej usługi to ~150zł (samemu i tak nie zrobisz bo potrzebujesz imadła o podobnej wartości)

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...