Skocz do zawartości
eyah

Komputer ITX do 2000 zł lub do 3000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zastanawiam się nad kupnem stacjonarnego komputera w wersji ITX, czyli coś co nie będzie zajmowało dużo miejsca, ale dobrze, żeby nic nie gotowało się w środku.

Zastosowania - projektowanie 3d Inventor, solid edge itp,  gry (rozdzielczość fHD) - pierwsze dwa maja wyższy piorytet od gier.

Kwota 2000 zł lub 3000 zł wynika z mojej rozterki o opłacalność, ale po kolei :

 

Do 2000 zł (częsciowo używany) - znalezione orientacyjne ceny na allegro 

I5 4460 (350 zł) - za 100 zł więcej znajede 4590, który ma najwyższe taktowanie, co będzie korzystne dla CADa itp

Płyta itx (150 zł)

2x8gb ddr 3 (400zł)

Zotac gtx 1050 Ti mini (769zł)

SSD Adata 256 gb (304zł)

Corsair VS series 450 watt (169zł)

Obudowa ~170 zł

Co daje około 2300 zł, dobrze poszukając myśle, że trochę z tego jeszcze urwę i zamkne się w 2150 zł

 

Zestaw do 3000 zł

http://www.morele.net/inventory/info/d91ddd36/

 

I tutaj mam rozterke, czy jest sens dopłacania do 7 generacji, takiej kwoty, czy szukać coś używanego ? Zależy mi na dysku ssd oraz 16 gb ramu, karta grafiki mogłaby być zwykła 1050 - wiem ceny grafik są chore teraz.

Co sądzicie o tych zestawach ? Może coś innego szukać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SolidWorks, SolidEdge zadowala się i ogólnie większość CADów zadowala się 2-4 wątkami w normalnej pracy. Symulacje w tych programach natomiast potrafią wykorzystać trochę więcej w tym i GPU lecz to zazwyczaj 5% pracy.

Ja poszedłbym w i3-8100. Do tego 16GB Ramu 3000MHz jakiś SSD może HDD na projekty. GPU wedle uznania ale czasami wersje PRO odblokowują dodatkowe opcję w oprogramowaniu. Sprawdź czy je wykorzystasz jeśli miałbyś dostęp i wtedy dopiero dobierz GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem Ci coś takiego 
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=266888
Sprawdzałem specyfikację tego procesora z Ryzenem 3 1200 i Ryzen wypada praktycznie tak samo z tym że tutaj masz podstawkę AM4 i później możesz zmienić procesor i dalej na tym śmigać natomiast platforma intela jest już martwa i szkoda wydawać na to kasę skoro wydajnościowo stoi to tak samo. Jeśli zdecydowałbyś się na normalny ATX to cały zestaw bez problemu złożymy taniej na tańszej płycie głównej i można wtedy dać lepszy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, eXtu napisał:

Sprawdzałem specyfikację tego procesora z Ryzenem 3 1200 i Ryzen wypada praktycznie tak samo

3d Inventor wykorzystuje w modelowaniu 1 wątek oczywiście ma specyficzne operacje wielowątkowe o czym jest tu:

https://knowledge.autodesk.com/support/inventor-products/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Support-for-multi-core-processors.html

lecz nie zmienia to faktu, że i3-8100 tego ryzena zmiecie w wydajności niestety.

Solid edge podobnie zachowuje się do inventora. i3 będzie miał większą wydajność.

 

O grach to nie ma już całkowicie co mówić. Jedynie kwestia to wybór GPU.

 

Co prawda używany Haswell powinien też w dalszym ciągu świetnie sobie radzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3d Inventor wykorzystuje w modelowaniu 1 wątek oczywiście ma specyficzne operacje wielowątkowe o czym jest tu:
https://knowledge.autodesk.com/support/inventor-products/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Support-for-multi-core-processors.html
lecz nie zmienia to faktu, że i3-8100 tego ryzena zmiecie w wydajności niestety.
Solid edge podobnie zachowuje się do inventora. i3 będzie miał większą wydajność.
 
O grach to nie ma już całkowicie co mówić. Jedynie kwestia to wybór GPU.
 
Co prawda używany Haswell powinien też w dalszym ciągu świetnie sobie radzić.
Zgadza się tylko do tego i3 8100 szkoda brać drogiej płyty (itx w moim zestawie też nie należy do najtańszych) z370 jeśli ma być to itx bo tam nie wsadzi za mocnego procka później w przypadku AM4 myślę że w tym itx Ryzen 5 1600 dałby radę i nie był by to pierkarnik. Jeśli założyciel posta zmieni zdanie na ATX to będziemy mogli zdecydowanie lepszy zestaw poskładać który będzie zdecydowanie bardziej wydajny i przyszłościowy pod późniejsze rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że znajdę obudowę, która pomieści mATX i będzie w miare kompaktowa, gdzieś taką widziałem, tylko teraz już nie mogę sobie przypomnieć.

Co do intela, to średnio widzę opłacalność kupowania 8 generacji, skoro i tak nie jest przyszłościowa. Z tym, że z tego co mi się wydaje po opiniach/spekulacjach/recenzjach to różnica pomiędzy 4 a 8 generacją nie jest jakaś wielka pod względem skoku wydajności w zastosowaniu, które mnie interesuje, oprócz tego, że i3 i i5 w nowej generacji dostały po 2 nowe rdzenie. Ten 7600k byłby moim zdaniem najlepszy ponieważ posiada wysokie taktowanie, w przyszłości jakby było mało to zostałoby zmiana płyty i o/c(narazie tego nie przewiduje). Fakt 4 generacja jest już trochę wiekowa, chociażby ze względu na pamięć ram, która swoją drogą jest dużo tańsza. Po prostu nie mam parcia na cyferki, a wiem, że ludziom dalej sprawuje się 2 generacja i5 czy i7.

Mój tok rozumowania kupowania core i 7 generacji jest taki, że raczej przez najbliższe 2-3 lata i tak wymienie tylko kartę graficzną, a co będzie z procesorami za ten czas to już może być oddzielna historia. Wiem, że Ryzen ma swoje mocne strony, jednak całościowo wypada lepiej intel więc raczej ku niemu bym się skłaniał.

Tak więc, zwiększając rozmiar do mATX jest coś wartego uwagi do zmiany ?

A i co do ceny to powiedzmy, że ten max 3000 zł byłby delikatnie do zwiększenia, jeżeli byłoby warto - po prostu nie chce też wydawać przesadnie dużo na ten cel.

Edytowane przez eyah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do twoich zastosowań brał bym normalnego ATX bo niestety ale mATX czy itx dobre są jako pc pod tv czy zwykły komputer do biura gdzie wsadzisz procesor z wbudowaną kartą graficzną i nie będziesz tego za mocno obciążał inaczej to wszystko będzie się grzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, eXtu napisał:

.... mATX czy itx dobre są jako pc pod tv czy zwykły komputer do biura gdzie wsadzisz procesor z wbudowaną kartą graficzną i nie będziesz tego za mocno obciążał inaczej to wszystko będzie się grzało.

 Bzdura. Raczej nie będzie.

 Zestaw ITX 3480zł  I5-8400, z370 AsRock itx, Zotac  gtx1050Ti, Corsair 16GB ram ddr4 3000 cl15, SSD Adata SU800 256GB   lub zmienić na i3-8350k z tym ,że jeśli kręcić to z dodatkowym coolerem.

Zestaw na mATX  będzie w podobnej kwocie. Moim zdaniem nie warto kupować generacji poprzedniej. W ósmej nastąpił duży skok wydajnościowy (i3-8350k = i5-7600k) ten test dobrze to pokazuje

 

Edytowane przez Dart9
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jestem świadomy, że bede zmuszony kupic inne chłodzenie procesora oraz wymusić, myśle, że spory, przepływ powietrza w obudowie, cudów nie ma, ale wszystko da się jakoś znośnie zrobić. Tym bardziej, że gtx1050ti nie należą do grzejników. Chciałbym aby komputer ten był w miarę mobilny, a niestety full atx taki już nie będzie.

Dziękuje za podesłane zestawy. Myśle, że jeszcze zostanie mi poszukanie obudowy, która najbardziej mi przypasuje i ew zmiana płyty na mATX (z tego co widzę, cenowo będzie to 200 zł na zysk)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Bzdura. Raczej nie będzie.
 Zestaw ITX 3480zł  I5-8400, z370 AsRock itx, Zotac  gtx1050Ti, Corsair 16GB ram ddr4 3000 cl15, SSD Adata SU800 256GB   lub zmienić na i3-8350k z tym ,że jeśli kręcić to z dodatkowym coolerem.
Zestaw na mATX  będzie w podobnej kwocie. Moim zdaniem nie warto kupować generacji poprzedniej. W ósmej nastąpił duży skok wydajnościowy (i3-8350k = i5-7600k) ten test dobrze to pokazuje
 
"Raczej nie będzie" tyle mi wystarczy jeśli nie wiesz tego z doświadczenia lub potwierdzonych testów to nie kombinuj bo kolega złoży zestaw a potem się okaże że się przegrzewa wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eXtu napisał:

"Raczej nie będzie" tyle mi wystarczy jeśli nie wiesz tego z doświadczenia lub potwierdzonych testów to nie kombinuj bo kolega złoży zestaw a potem się okaże że się przegrzewa wszystko...

Kombinowanie? Z doświadczenia ?  Mam 2 x ITXy-temp. są aż nadto niskie.

ITXy budowane są nawet na  i7-8700k z OC.  Wszystko zależy od obudowy i jej wentylacji. Bez problemu można robić oc i będzie dobrze. Ale faktem jest, że trzeba taki zestaw dokładniej przemyśleć pod kątem wentylacji i gabarytów podzespołów by z kolei nie kolidowały względem siebie.  Zwykłych gabarytów ATX mobilny nie będzie. Dla mATX znalazłaby się jakaś kompaktowa obudowa z dużym ograniczeniem wysokości coolera , ale mimo tego nazwać taka skrzynkę "mobilną" nie będzie można. 

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinowanie? Z doświadczenia ?  Mam 2 x ITXy-temp. są aż nadto niskie.
ITXy budowane są nawet na  i7-8700k z OC.  Wszystko zależy od obudowy i jej wentylacji. Bez problemu można robić oc i będzie dobrze. Ale faktem jest, że trzeba taki zestaw dokładniej przemyśleć pod kątem wentylacji i gabarytów podzespołów by z kolei nie kolidowały względem siebie.  Zwykłych gabarytów ATX mobilny nie będzie. Dla mATX znalazłaby się jakaś kompaktowa obudowa z dużym ograniczeniem wysokości coolera , ale mimo tego nazwać taka skrzynkę "mobilną" nie będzie można. 
No widzisz to już wiemy na czym stoimy. Dlatego zapytałem czy wrożysz z fusów czy masz poparcie na swoje słowa bo wiem że i5 8400 potrafi dobijać do 70 stopni albo i więcej w ATX wszystko zależy od całej konfiguracji. Jeśli chce się coś mobilnego to najlepiej brać po prostu laptopa ich wydajność już tak nie odstaje jak kiedyś z tym że laptopa potem nie rozbudujesz bo tam większość jest lutowana. Nie wiem jaki sens ma pakować i7-8700k w itx i kombinować z doborem podzespołów żeby wszystko upchnąć jakoś ale jak się ktoś uprze to da się zrobić. Niech autor teraz decyduje co chce i złożymy jakiś ostateczny zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ITX to nie kaprys a bardziej potrzeba mniejszych gabarytów PC lub uwarunkowania wystroju mieszkania itp. często rodzące inne kompromisy.

Autorowi 8700k nie jest potrzebny - to był przykład, że można wydajny PC  zrobić nawet z ITXami bez żadnych problemów.

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostanę przy przy zestawie Dart9, z tym, że obudowę planuje zmienić na :

https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-core-500-fd-ca-core-500-bk-767033/

 

Gdzie będzie możliwe będzie wstawiony wentylator, żeby wszystko miało dobry przewiew. Na procesor na pewno zamowie jakiś wydajniejszy cooler, na jaki pozwoli miejsce w środku - obudowa mieści chłodzenie do 170mm, z tym, że niektóre chłodzenia będą kolidować z zatoką 5.25, która jest opcjonalna.

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i uświadomienie - jeżeli się nie uda to będę musiał mieć pretensje tylko sam do siebie, ale myślę, że jakoś da rade obejść to :)

Edytowane przez eyah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lokus

Witam 

2 tygodnie temu złożyłem ITX-a. Miał być mały, cichy (bo jest w sypialni) ładny i w miarę wydajny.  W środku MSI Z370i, I3 8100, GTX 1050Ti 4 GB, Ram 2x4 2666, dysk SDD m.2 240 GB Kingstona kc 1000, wentylator SilentWings 3 i chłodzenie CPU MasterAir G100M , obudowę kupiłem używaną. Jest cicho jak makiem zasiał ;-) a i zasilacz FOCUS Plus Gold 550 rewelacja, 10 lat gwrarancji za 300 stówki

Razem ok.3,3 tys. Może  się Tobie przyda 

20180323_030342.jpg

20180323_030409.jpg

20180323_030342.jpg

20180323_030409.jpg

20180323_030342.jpg

20180323_030409.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wiem, że dużo czasu minęło, ale udało się wkońcu złożyć wyżej wymieniony zestaw - w międzyczasie trafił się nieprzewidziany remont auta itp.

To co złożyłem to :

I5 8400 + SillentiumPC Spartan 3 LT

Gigabyte B360N wifi

Crucial ballistix sport lt 2x8GB 2666 MHz

Msi Gtx 1050Ti Aero ITX OCV1

Adata SU800 512 GB

SillentiumPC vero L2 500W

I wszystko w obudowie Fractal Core 500

Do tego kupiłem monitor Iyamy 27 cali. Wszystko wyszło 4600 czyli sporo więcej jak zakładałem

Co do temperatur to procesor podczas testu osiągnął mniej jak 60 stopni, karta grafiki też do 60 stopni dochodzi. Jeszcze nie miałem okazji obciążyć na dłuższy czas i sprawdzić temperatury, ale podejrzewam, że tragedii nie będzie :)

Póki co walcze trochę z obrotami wentylatora karty graficznej - w pulpicie wentylator co pare sekund uruchamia się na 100% przez co temperatury są po 26 stopni. Druga sprawa jest taka, że jeden bank pamięci mi nie działa- jeszcze nei wiem czy nie jest wygięty pin od procesora na płycie czy procesor jest uszkodzony czy płyta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...