Skocz do zawartości
Pifko

Zasilacz do ASUSa GL702VS - brak możliwości zakupu GDZIEKOLWIEK. Co mogę zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie serdecznie, 

Poradźcie mi proszę. 

Jestem użytkownikiem (do tej pory szczęśliwym) laptopa asus GL702VS. 

Niestety, zasilacz zaczął iskrzyć podczas podłączania do prądu. Oczywiście laptopa do niego nie podłączałem, bo bałem się skutków. 

Wiem jak wygląda prawo i czas naprawy - stąd zadzwoniłem do infolinii asusa celem zakupu drugiego zasilacza, abym miał zamiennik na czas naprawy tego zepsutego. 

Niestety, asus polska nie sprzedaje żadnych produktów, stąd mogę jedynie przesłać na gwarancję obecny i czekać 2 tygodnie na jego naprawę bądź wymianę. 

 

Rzecz jasna nie mogę pozostać przez 2 tygodnie bez zasilacza, a co za tym idzie - również komputera. 

Zacząłem szukać zamienników, aby tylko zasilić lapka na czas naprawy oryginalnego zasilacza. Trafiłem jednego takiego (parametry są mocno nietypowe bo 19,5V i 11,8A). Wszystko się zgadzało, zakupiłem jeden egzemplarz. 

Po wyjęciu z paczki okazało się, że jednak nie pasuje... Średnica oryginalnego wtyku (tego od strony lapka) jest o kilka dziesiątych milimetra większa niż w zamienniku. Po konsultacji ze sprzedawcą okazało się, że spotkał się on z takim problemem po raz pierwszy. Po głębszej analizie okazało się z kolei, że zasilacz od asusa (oryginał) posiada dodatkowy "bolec" który umożliwia mu komunikację z komputerem - przez co "sprawdza", czy używa się oryginalnego zasilacza. 

Zasilacz-zamiennik zwróciłem, postanowiłem dalej drążyć temat oryginału. 

Ponownie zadzwoniłem na infolinię asusa, dalej bez pozytywnych wrażeń. Dowiedziałem się jedynie, że istnieje strona asusparts.eu na której można kupić części do ich laptopów. 

Sprawdziłem - faktycznie tak jest. Ceny są horrendalne, ale możliwość ich zakupu rzeczywiście istnieje. Sęk w tym, że opisy są prozaiczne, a większość tych modeli zasilaczy występuje w wersji 180W, podczas gdy mój potrzebuje zasilacza o mocy 230W. 

Na moje pytanie - sklep póki co nie odpowiedział, choć sporo czasu już minęło. Wiele wskazuje zatem, że zakup takiego zasilacza, dosłownie na całym świecie jest zatem niemożliwy - jestem skazany na ten dołączony do laptopa.

Zacząłem się zatem zastanawiać... Czy firma asus nie powinna umożliwić zakupu w Polsce, w pełni legalnie części zamiennych do swoich laptopów, które są oferowane na tym rynku (również w pełni legalnie)?

Stanąłem przed totalną zagwozdką. Chcę wydać mnóstwo pieniędzy na odpowiedni zasilacz, ale nie mogę tego zrobić. Poczynając od początku - zamienniki nie istnieją (taki był cel asusa, kuźwa, udało im się), oficjalny serwis asusa nie oferuje możliwości kupna, teoretycznie oficjalna (??) strona asusa z częściami ma na tyle niedokładne informacje odnośnie produktu, że nie mogę go zakupić. 

Jak wygląda pod tym względem kwestia prawna? Czy producent nie powinien zapewnić oficjalnego (nawet horrendalnie drogiego!) źródła części do sprzętu oferowanego na danym rynku? 
Poważnie. Zapłacę nawet i 800zł za ten zasilacz, abym tylko mógł korzystać z komputera przez czas naprawy oryginalnego zasilacza... Robię co mogę, chcę im zapłacić - i nie mogę. Czy jest na to jakiś paragraf?

Rozważałem różne opcje. Pierwsza - odcięcie końcówki aktualnego zasilacza i przelutowanie jej do innego, o tych samych parametrach. Niestety, po konsultacji - zrozumiałem, że ten trzeci styk (bolec) nie jest tam bez powodu, bo zasilacz i tak nie będzie przez niego działał. Chciałem użyć mojego zasilacza laboratoryjnego, ale wystąpił ten sam "konfilkt". Myślałem o rozbiórce zepsutego zasilacza i jego naprawie, po czym zrozumiałem, że jeśli to się nie uda - zostanę z lapkiem za 8000zł bez jakiejkolwiek możlwości jego zasilenia. Bo zasilacza nie można kupić, a oprogramowanie jest na tyle wredne, że nawet podając na wyjściu odpowiednie parametry - nie będę mógł takiego zasilacza użyć... 

Poratujecie mnie jakoś w tej kwestii?

A jeśli nie poratujecie - odbierzcie ten wątek jako przestrogę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się i bardzo dziękuję, że mi odpowiedziałeś, ale ja naprawdę potrafię szukać. 

Pierwszy z zasilaczy ma zupełnie inny prąd ładowania  - ten, nazwijmy to standardowy (tj. 9,2A, ja potrzebuję 11,8A)

Drugi - tyczy się zasilacza do mojego poprzedniego laptopa (G751J). Sytuacja jest identyczna jak ta, którą opisałem w głównym wątku - opis jest częściowo skopiowany ze strony którą podałem, ale najważniejsze szczegóły (amperaż!) są ciągle pominięte (bo nie ma skąd ich ściągnąć skoro pseudo-oficjalny sklep asusa również ich nie podaje...)

Ciągle czekam na jakąkolwiek pomoc.

Edytowane przez Pifko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocno nietypowa. Najbliżej jej do 5,5/2,5 x 12mm. Ale tak nie jest. Gość, który handluje setkami różnych rodzajów zasilaczy - rozłożył ręce w tym przypadku, szczególnie, gdy zobaczył na zdjęciu trzeci wtyk. 

 

W tej chwili nie mam dostępu do suwmiarki (a ona jest absolutnie konieczna aby opisać dokładnie te różnice...). 

 

Generalnie - względem absolutnie klasycznego gniazda ładowania (tj. styki na zewnątrz i wewnątrz) - należy dodać jeszcze trzeci styk, tj. delikatny, cieniutki bolec w samym środku gniazda. 

 

Klaus, odnośnie Twojego ostatniego linku - ja nie jestem w stanie tego zweryfikować. Ta wtyczka jest na tyle nietypowa, że nie będzie do niej pasować jakikolwiek dostępny do tej pory zasilacz, dlatego sądzę, że również ten z HP - pasować również nie będzie. Żeby to sprawdzić, musiałbym mieć dokładnie zwymiarowaną wtyczkę. I właśnie tutaj leży problem...

Edytowane przez Pifko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek nie ten link dałem jako pierwszy...

Sprawdź ten:

http://www.laptopowbateria.pl/zasilacze-do-laptopow/asus-ADP-230EB_T-178195.htm

 

I ważna sprawa! Sprawdź model zasilacza. Prawdopodobnie jest to Delta i mi pasuje aby był to ADP-230EB

Edytowane przez XantiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@XantiO - niestety, zupełnie nie ten rozmiar wtyczki :(

 

Ponownie dziękuję i jednocześnie przepraszam - w pierwszym poście nie pisałem o jej rozmiarach, ale już w kolejnych możesz o niej przeczytać.

 

Mnie już brak pomysłów... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus, niestety, po raz kolejny nie zgadza się rozmiar wtyczki. Nie będzie to to współgrać. Właśnie tutaj leży problem - szukam i szukam. Ale alternatyw nie ma... Po prostu nie ma. Ps. Dzięki za zaangażowanie! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus - widzisz we mnie trolla...

Myślę, że niesłusznie. 

Podałem wymiary (teoretyczne...) tej konkretnej wtyczki. Opisałem je jako "5,5/2,5 x 12mm".

Ty podałeś linka do zasilacza z udostępnionymi przeze mnie (znowu - teoretycznymi) wymiarami wtyczki (patrz dwa pierwsze wymiary) równymi 7,4MM (OD ŚRODKA 5MM) .

Wierz mi proszę, że nie potrzebuję suwmiarki, aby stwierdzić, że taki wtyk nie będzie pasować do gniazda w moim lapku... Różnice są ogromne.

Nie potrafię stwierdzić, czy wtyczka o rozmiarze 44,2mm będzie pasować do mojego lapka, w którym zewnętrzna średnia gniazda jest równa 44,3mm. Ale jeśli moja standardowa wtyczka mierzy 18mm, a absolutnie każde, standardowe gniazdo mierzy 17,9mm - to moje doświadczenie każe stwierdzić, że nie ma tutaj innego standardu, tylko wkradł się w tym miejscu błąd pomiaru. I tutaj wchodzi asus. Który uważa takie zachowania za normalne. Wszak nowy standard to nowy standar...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz dostęp do tego zasilacza?

 

Na pewnej stronie podają jako:

Connector length (mm)

 11.5 mm

Steckerdurchmesser außen / innen:

 6.0 mm / 3,7 mm

Connector with pin

 Yes

 

A można kupić na przykład od Asusa

https://ca.estore.asus.com/products/adapter-230w-19-5v-3p6phi-0a001-00391100

Edytowane przez XantiO
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xantio - dokładnie to! Trafione w punkt. 

Dostałem równolegle odpowiedź z asusa - i tak, to jest dokładnie ten model o którym wspominasz :) Dzięki.

Pozostaje kwestia ogarnięcia tematu rozmiarów wtyczki, bo z tego co się zorientowałem - modele zasilacza o tych samych głównych oznaczeniach oraz parametrach występuję z co najmniej dwoma rodzajami wtyczek... No jakiś dramat :(

 

Strona którą podałeś niestety nie realizuje wysyłki do Polski, a w Kanadzie nie mam nikogo kto mógłby mi ten zasilacz kupić;-)

Znalazłem też inne adresy, np. https://www.sparepartworld.com/notebook-spareparts/adaptere/adapter-adp-230eb-t-4 ale tam zasilacz będzie dostępny dopiero za niecały miesiąc...

Ale nic, będę pytał i szukał - na pewno jestem o krok bliżej celu.

 

Asus zasugerował kontakt z ich oficjalnymi dystrybutorami typu x-kom - może oni będą mogli zakupić zasilacz od asusa a potem sprzedać mnie... Masakra. Temat x-komowi zgłosiłem, mają zająć się sprawą, choć po podaniu szczegółów dotyczących wtyczki - konsultant nie był zbyt optymistycznie nastawiony :)

Edytowane przez Pifko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa załatwiona!

Po wielu próbach, podejściach i negocjacjach, udało mi się zamówić zasilacz w sklepie, w którym kupiłem laptopa i to za cenę znacznie niższą niż jakakolwiek inna w internecie. 

Generalnie jest to dobra wola sprzedającego, bo polityka asusa jest taka a nie inna...

Nikt inny nie był w stanie mi pomóc, a tutaj proszę - sprzedawca poruszył niebo i ziemię (wcześniej zamówienie u niego zasilacza nie było możliwe), aby mi załatwić sprawę pozytywnie. Nie chcę robić reklamy, więc nie będę o nich pisał, ale to właśnie u nich kupię kolejnego lapka - tak robi się pozytywny PR :)

 

Generalnie, nie potrafię zrozumieć całej tej historii... 

Kontaktowałem się z uokik i wojewódzkim inspektoratem inspekcji handlowej. Wg nich - wszystko jest w porządku. Producent musi zapewnić naprawy, ale nie musi zapewniać możliwości kupna tego typu sprzętów. 

 

Niestety, dla mnie jest to totalnie niezrozumiałe. Poruszę jeszcze kiedyś temat stosowania takiego a nie innego standardu wtyczki, bo tak naprawdę tylko przez to nie mogłem zakupić żadnego zasilacza. Pewnie nic nie wskóram. Ale kto nie próbuje...

 

Przy następnym zakupie lapka tego typu chyba zrobię przetarg ;-) I kupię lapka tam gdzie zapewnią mi na dzień dobry dodatkowy zasilacz ;-)

 

Dzięki za pomoc Panowie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa nie jest załatwiona... Zasilacz przyszedł, ale nie ten co powinien. Znowu ten sam problem z niewielkimi różnicami poszczególnych wtyczek. Asus dowalił do pieca...

Znalazłem dwa źródła które mogą mi sprowadzić właściwy zasilacz. W każdym trzeba czekać co najmniej 2 tygodnie, a cena znacznie przekracza 500zł. Czy ja już wspominałem, że to jest jakiś dramat? 

 

Odbierzcie ten wątek ku przestrodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...