Skocz do zawartości
EreNxK

Komputer 3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chciałem się tylko dowiedzieć czy to co złożyłem wspólgra ze sobą i bedzię dobre.
Możecie zaproponować coś innego do tej ceny.
Co do procesora myślałem nad I3-8100 ale po oglądnięciu kilku porównań wyszło ze i5 jest lepsze. (Zapraszam do dyskusji na ten temat)
Wiem, że jest wiele osób, które znają się o wiele bardziej na komputerach niż ja, więc zapraszam do dyskusji ;).
Pozdrawiam

29748736_792832524238795_518550463_o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I3 8100 + płyta na Z370 + ram 3 000 mhz , ew. jak chcesz kręcić to I3 8350K .

Albo poczekać aż pojawią się płyty na H310 / B360 i wtedy kupić procek i ramy 2 400 mhz .

I3 to już 4 rdzenie - w praktyce to I5 7xxx pozbawione trybu turbo i sporo tańsze .

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 000 mhz CL16 to średnie ramy , ale przy cenach 3 000 mhz CL15 ( najtańsze to ~480 zł ) to można brać , ew. brać tańsze Goodramy IRDM X 8GB w jedej kości za 379 zł ( w 5 kolorach do wyboru ) .

Albo za 358 zł jest Patriot Elite 2x4 GB .

SSD to OEM , w dodatku tylko X-kom go sprzedaje , coś mi tu śmierdzi

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wytłumaczy mi ktoś, dlaczego każdy wychwala tą i3 skoro po oglądnięciu benchmarków w grach i programach to i5-7600k jest lepsze od tej i3. Dodam jeszcze, że jestem typowym graczem i zależy mi na fps'ach i w tym również i5 jest lepsze od i3 no chyba, że benchmarki kłamią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że I3 8xxx to praktycznie to samo co I5 7xxx , oba mają 4 rdzenie , I3 jest pozbawiony trybu turbo .

I3 8100 będzie trochę słabszy w grach ( różnica 2-3 fps , czasami 5 fps ) bo ma niższe takty ( 200 mhz bazowe , 7600K osiąga 4,2 Ghz w trybie turbo ) ale kosztuje sporo mniej - ~400 zł mniej .

Ostatecznie I3 8350K - na start powinien być szybszy niż 7600K ( nieco wyższy zegar bazowy  ) , 7600K będzie nieco lepszy w trybie turbo ale nie warto dopłacać do niego ~150 zł skoro praktycznie to samo masz w I3 8350K .

Do tego I3 8350K ma trochę wiecej Cache L3 , w grach może to przeważyć .

Przy tym czym jest I3 8xxx i cenach tych procków to I5 7xxx praktycznie nie ma już racji bytu .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ale płyta główna pod I3 musi mieć specjalny socket bodajże z370, bo innych nie obsługuje, a w i5 płyta główna jest tańsza przez co te zestawy zarówno i3 jak i i5 kosztują tyle samo :).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle socket co chipset , choć w teorii I3 8xxx da się uruchomić na płytach opartych o chipset serii 100/200 ( na razie tylko płyty Asrocka w dodatku info nie sprawdzone do końca ) .

Socket nadal jest ten sam , ew. jak masz czas to poczekaj na płyty z chipsetem H310 / B360 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, EreNxK napisał:

Rozumiem ale płyta główna pod I3 musi mieć specjalny socket bodajże z370, bo innych nie obsługuje, a w i5 płyta główna jest tańsza przez co te zestawy zarówno i3 jak i i5 kosztują tyle samo :).

Czyli skoro masz to samo za tyle samo to po co chcesz brać starszą platformę z gorszymi opcjami rozbudowy za takie same pieniądze? ;) Gdzie sens, gdzie logika? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ationx napisał:

Czyli skoro masz to samo za tyle samo to po co chcesz brać starszą platformę z gorszymi opcjami rozbudowy za takie same pieniądze? ;) Gdzie sens, gdzie logika? :D

Logika w tym, że zależy mi na wydajnośći w grach i tylko to mnie interesuje. I5 jest lepsze pod tym względem od i3 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy który I5 porównać z I3 .

I5 7600K vs. I3 8350K - lepszy jest I3 , w dodatku tańszy - ma mniejsze takty ale nadrabia wydajnośc ilością cache L3 , tutaj masz test .

I3 8100 vs. I5 7600K , od strony wydajności I5 jest trochę lepszy ale I3 bardziej opłacalny ( sam procek . w dodatku na starcie masz już chłodzenie ) .

Wadą I3 8xxx póki co są drogie płyty , trzeba czekaćna H310 / B360 , wtedy dopiero I3 stanie się na prawdę opłacalny .

 

EDIT .

Który debil minusuje non stop moje posty ???

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, reyden napisał:

Zależy który I5 porównać z I3 .

I5 7600K vs. I3 8350K - lepszy jest I3 , w dodatku tańszy - ma mniejsze takty ale nadrabia wydajnośc ilością cache L3 , tutaj masz test .

I3 8100 vs. I5 7600K , od strony wydajności I5 jest trochę lepszy ale I3 bardziej opłacalny ( sam procek . w dodatku na starcie masz już chłodzenie ) .

Wadą I3 8xxx póki co są drogie płyty , trzeba czekaćna H310 / B360 , wtedy dopiero I3 stanie się na prawdę opłacalny .

 

EDIT .

Który debil minusuje non stop moje posty ???

Rozumiem Cię, ale tak jak mówisz na chwilę obecną w tym zestawie ta i5 jest lepsza od i3 8100. Jeśli chciałbym i3 to muszę wziąść droższą płytę główną przez co te zestawy kosztują praktycznie tyle samo (wiem bo zrobiłem ten zestaw i porównałem ceny). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię, ale tak jak mówisz na chwilę obecną w tym zestawie ta i5 jest lepsza od i3 8100. Jeśli chciałbym i3 to muszę wziąść droższą płytę główną przez co te zestawy kosztują praktycznie tyle samo (wiem bo zrobiłem ten zestaw i porównałem ceny). 
Tylko jak weźmiesz jakaś normalna płytę z370 to później możesz wrzucić na nią nowsze mocniejsze procki więc masz większą możliwość rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, eXtu napisał:
7 godzin temu, EreNxK napisał:
Rozumiem Cię, ale tak jak mówisz na chwilę obecną w tym zestawie ta i5 jest lepsza od i3 8100. Jeśli chciałbym i3 to muszę wziąść droższą płytę główną przez co te zestawy kosztują praktycznie tyle samo (wiem bo zrobiłem ten zestaw i porównałem ceny). 

Tylko jak weźmiesz jakaś normalna płytę z370 to później możesz wrzucić na nią nowsze mocniejsze procki więc masz większą możliwość rozbudowy.

Mój następny komp będzie dopiero za jakieś dobre 6/7 lat także w najbliższym czasie nie zamierzam nic dokupywać (no chyba, że 2'gą kość 8gb ram). Ostatnie moje pytanie jak już wiecie nie chcę i3 z ww. powodów, czy ten zestaw jest dobry i czy wszystko ze sobą współgra (czy ramy oke lub coś innego). Dziękuje za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim zestawie masz procesor z k, a płyta nie pozwala go kręcić, więc w większym stopniu rację ma @reyden proponując Ci coś nowszego.

Lecz skoro się upierasz i nie słuchasz argumentów to nie pozostaje napisać, Tak będzie to działać razem, lecz nie spodziewaj się nie wiadomo czego. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dart9 napisał:

Jak tak się upierasz przy i5 to zamiast i5-7600k  weź tańszego o 150zł , wiele wydajniejszego 8gen i5-8400

https://www.x-kom.pl/p/383500-procesory-intel-core-i5-intel-i5-8400-280ghz-9mb-box.html  z płytą Z370

Dałbyś radę złożyć zestaw z tym prockiem (i5-8400) i dobrą i w miarę tanią płytą z370 i reszta komponentów takich jak w zdjęciu w moim poście byłbym bardzo wdzięczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 8400 to koszt 735 zł , najtańsza płyta ( np. Asrock Z370 Pro4 ) to 429 zł , co prawda Asrock jest problematyczny przy OC ale przy 8400 to nie ma znaczenia .

Za procka i płytę zapłacisz jakieś 20-30 zł więcej niż za 7600K + ta płyta na B250 co wybrałeś , na plus masz mozliwość OC i obsługę ramów 2 666 + mhz .

Lepsze płyty to MSI Z370 Tomahawk za 549 zł albo MSI Z370 Gaming Plus za 529 zł .

Co do wydajności 8400 vs. 7600K - zależy od tytułu , tam gdzie będą wykorzystywane max. 4 rdzenie / wątki to 7600K będzie lepszy bo jest o 1 Ghz wyżej taktowany , w trybie turbo ma już tylko przewagę 200 mhz .

Co innego gry wykorzystujące 4+ wątków , tam 8400 będzie lepszy - tutaj masz test 8400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, reyden napisał:

I5 8400 to koszt 735 zł , najtańsza płyta ( np. Asrock Z370 Pro4 ) to 429 zł , co prawda Asrock jest problematyczny przy OC ale przy 8400 to nie ma znaczenia .

Za procka i płytę zapłacisz jakieś 20-30 zł więcej niż za 7600K + ta płyta na B250 co wybrałeś , na plus masz mozliwość OC i obsługę ramów 2 666 + mhz .

Lepsze płyty to MSI Z370 Tomahawk za 549 zł albo MSI Z370 Gaming Plus za 529 zł .

Co do wydajności 8400 vs. 7600K - zależy od tytułu , tam gdzie będą wykorzystywane max. 4 rdzenie / wątki to 7600K będzie lepszy bo jest o 1 Ghz wyżej taktowany , w trybie turbo ma już tylko przewagę 200 mhz .

Co innego gry wykorzystujące 4+ wątków , tam 8400 będzie lepszy - tutaj masz test 8400

Twoim zdaniem, który zestaw jest lepszy ten co ja zrobiłem czy i5 8400. Chciałbym zaznaczyć, iż w przypadku wyboru procka i5 8400 chciałbym zmieścić się w 3k +- 100zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielu grach I5 8400 jest lepszy i będzie coraz lepszy w stosunku do 7600K bo ma 6 rdzeni a nie 4 jak w I5 7xxx .

I5 8400 + Asrock Z370 Pro to w stosunku do 7600K + płyta na B250 którą to wybrałeś to jakieś 20-30 zł dopłaty , z MSI Z370 Gaming Plus zestaw będzie kosztował ~100 zł więcej .

A jak zrezygnujesz z dodatkowego chłodzenia do procka ( Fera 3 to ~100 zł ) to przy opcji 8400 + Asrock zapłacisz nawet mniej niż 7600K + GB B250 , z MSI Z370 Gaming Plus będzie na styk lub lekka dopłata .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, reyden napisał:

W wielu grach I5 8400 jest lepszy i będzie coraz lepszy w stosunku do 7600K bo ma 6 rdzeni a nie 4 jak w I5 7xxx .

I5 8400 + Asrock Z370 Pro to w stosunku do 7600K + płyta na B250 którą to wybrałeś to jakieś 20-30 zł dopłaty , z MSI Z370 Gaming Plus zestaw będzie kosztował ~100 zł więcej .

A jak zrezygnujesz z dodatkowego chłodzenia do procka ( Fera 3 to ~100 zł ) to przy opcji 8400 + Asrock zapłacisz nawet mniej niż 7600K + GB B250 , z MSI Z370 Gaming Plus będzie na styk lub lekka dopłata .

Mógłbym zrezygnować z dodatkowego chłodzenia ale box'owe to sh*t nie oszukujmy się ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Setnik napisał:

Zmieniłem ram na szybszy. https://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_pamieci_ddr4_2133_3600_mhz_na_intel_core_i5_8600k, a tu różnica Single vs Dual to samo będzie tyczyć Zestawu.

zestaw.jpg

Jakby to wyglądało w przypadku dokupienia ramu do 16gb kolejne kości 2x4gb ? No i czy gdybym usunął dodatkowe chłodzenie to box'owe da sobie radę ?

Edytowane przez EreNxK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie box da rade z tym procesorem, będzie trochę głośniej, co do pamięci to lepiej mieć w dualu, może dołóż do 2x8 na starcie.

Wiele osób mówi, że dołoży a zostaje z tym co kupi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setnik napisał:

Chłodzenie box da rade z tym procesorem, będzie trochę głośniej, co do pamięci to lepiej mieć w dualu, może dołóż do 2x8 na starcie.

Wiele osób mówi, że dołoży a zostaje z tym co kupi.

Dołożę napewno ale czy będzie git jak będzie 4x4gb ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożę napewno ale czy będzie git jak będzie 4x4gb ?
Zdecydowanie kup sobie 2x8gb albo jedna kość 8gb i dołóż drugą jak najszybciej. 4x4 jest całkiem bez sensu zapychanie sobie miejsca na pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eXtu napisał:
Godzinę temu, EreNxK napisał:
Dołożę napewno ale czy będzie git jak będzie 4x4gb ?

Zdecydowanie kup sobie 2x8gb albo jedna kość 8gb i dołóż drugą jak najszybciej. 4x4 jest całkiem bez sensu zapychanie sobie miejsca na pamieci

Czy taki zestaw jest dobry i wszystko będzie współgrać jak należy ? https://www.morele.net/inventory/info/21ac85e9/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...