Skocz do zawartości
q7w

Co powoduje tzw. bottleneck? Co wymienić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad 'upgradem' mojego starego komputera, gdyż jakakolwiek nowa gra po prostu laguje/nie działa. (Ostatnio kupiłem PUBG i chodzi na ok 30FPS na min).

Stąd moje pytanie: Jeżeli coś wymieniam to co najlepiej, bo nie jestem ekspertem od tych dziedzin. Komputer używam do prac biurowych (do tego starcza) i czasami chcę sobie pograć w jakiś nowszy tytuł.

Moje podzespoły:

CPU: AMD Phenom II x4 965

GPU: Radeon HD 7790 1GHz

RAM 8GHz 1333

SSD 250GB system + HDD 1TB dane

Rozdzielczość natywna 1920x1080.

 

Proszę o pomoc i jakieś proste wytłumaczenie dlaczego coś warto wymienić.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam, jeżeli zamieściłem post w złym miejscu - jest to pierwszy mój post na tym forum. 

Pozdrawiam.

PS. Proszę nie proponować kart graficznych za 2000 zł. Nie mam jakiegoś limitu pieniędzy, które chcę wydać, więc proszę o propozycje w ramach zdrowego rozsądku sugerując się tym, czego używałem do tej pory przez dłuższy czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej hamuje Cię tu GPU. Przydała by się wymiana na GTX 1050Ti (~800PLN) lub 1060 3GB(~1100PLN)/6GB(~1300PLN). Do grania w FHD powinno na jakiś czas starczyć. Ale niestety procek też nie grzeszy wydajnością, jak na dzisiejsze czasy i po zmianie GPU, to on będzie kulą u nogi. Warto pomyśleć o jakimś 4-rdzeniowym procku np I3 8100(~450PLN) lub Ryzenie 2200(~400PLN). Tanie płyty do nowej generacji intela są tuż za rogiem. A jak nie chcesz czekać ani tygodnia, to AMD też złym wyborem nie będzie - ze 200PLN oszczędzasz na płycie. Właśnie sprawdziłem i jednak już są tańsze płyty pod intele i w podobnej cenie można wyrwać. Do jedniej i drugiej platformy za 200-300PLN MB kupisz. 8GB RAMu też, na dzień dzisiejszy, do swobodnej zabawy powinno wystarczyć. Tylko przy zmianie CPU i MB i pamięć trzeba by zmienić na 2x4GB DDR4 2666/3000.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Devil napisał:

Szczerze to wszystko jest do wymiany prócz dysków. Do FHD wystarczy GTX 1060 + jakiś  i5 8400 i płyta na B360. Są już  w sklepach te płyty i można dostać za ok 300 niektóre "uboższe" modele. 

No to policzmy za ile mu proponujesz upgrade. GTX1060 1000zł+300zł B360+700zł i5 8400+2x4GB RAM DDR4 2666MHz za 400zł.

Czyli zapłacił 2400zł. I tak policzyłem po taniości.

A ja proponuję tylko GTX 1060 za 1000zł i do FHD ma te 60fps i tak i tak. Do tego odpada grzebanina i reinstalacja.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, bardzo mi pomogły.

 

Model płyty głównej: Gigabyte ga-78lmt-s2p

Chłodzenie procka było wymieniane na bardziej efektywne (w tej chwili nie mogę powiedzieć jakie dokładnie)

Ram mam w dwóch kościach po 4GB

Zasilacz jakiś Königa 550W

 

Szczerze, to najbardziej przemawia do mnie wymiana samej karty graficznej na właśnie jakiś 1050 Ti i wtedy dopiero mógłbym stwierdzić czy czeka mnie wymiana reszty podzespołów. Do tej płyty głównej nie będzie problemów z GPU?

Jeszcze jedna sprawa - kiedy nagrywam gry programem typu Fraps/OBS to głównie rola GPU czy CPU bo zastanawiam się czy ten procek co mam wystarczy (głównie jak nagrywam to gry typu League of Legends/starsze Call of Duty w 720p 30 FPS)

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to do tego CPU nie ma raczej sensu ładować czegoś powyżej 1050, bo i tak różnicy nie odczujesz.

Jeżeli zdecydowałbyś się na 1060, to warto by było zmienić CPU chociaż na np FXa 8300 (poniżej 400PLN), żeby karta się aż tak nie nudziła. Jeżeli jeszcze nagrywasz, to to nie jest aż taki zły pomysł. :)

 

Nawet 1050Ti będzie ograniczona przez Twój obecny procesor.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...