Skocz do zawartości
astronaut

Windows 7 naklejka z Allegro, 99 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję zainstalować u siebie Windowsa 7.

Przeglądając Allegro natrafiłem na wątpliwe oferty za kilkanaście złotych z kodami sprzedawane przez firmy krzak (lokalizacja INTERNET albo Anglia), nt. których krąży wiele artykułów w sieci.

Jak natomiast wygląda sprawa w przypadku poniższej aukcji?

http://allegro.pl/licencja-microsoft-windows-7-home-premium-oem-coa-i7233013405.html

Na aukcji jest napisane "Oprogramowanie zostało zakupione z komputerami zregenerowanymi i po wykasowaniu z dysków jest odsprzedawane. Klucze nigdy nie zostały użyte do aktywacji, a więc de facto są nowe."

Cena nieco wyższa niż w przypadku samych kodów, a i firma wiarygodna (13 lat na Allegro, wiele pozytywów). Warto w coś takiego się bawić, będzie to legalne? Pozdrawiam

Edytowane przez astronaut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc, jest to OEM - nie można go sprzedawać osobno, jedynie z zestawem komputerowym.

Jakkolwiek, nie jestem pewien, czy to uchybienie licencji nie jest wyłącznie po stronie sprzedającego. Dla Ciebie OS będzie legalny i będzie przechodził wszelkie walidacje. O ile nie jest wadliwy z innego powodu... czego na podstawie opisu aukcji nie sposób ocenić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na uczciwości, to nowy OEM (zafoliowany) lub BOX. Jeśli zależy Ci na aktywacji, to wystarczy naklejka COA, nawet jak był już aktywowany, to kilka razy można aktywować przez internet, nawet jak się nie da, to przez telefon i pójdzie aktywacja. Dla służb kontrolnych, masz COA ty jesteś właścicielem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mam dylemat czy doradzić komuś 10 OEM czy BOX. Z jednej strony kupując nieco droższy BOX może później przenieść go na nowy sprzęt, ale z drugiej wybór laptopów bez systemu jest dość mocno ograniczony, więc chyba korzystniej kupić zwykły OEM w pudełku, stówkę tańszy od BOXa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłużę się źródłami:

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-windows_install/czy-taki-windows-jest-legalny/65c9fdf6-12cb-4a72-b5c8-8e1415c1d8a8?auth=1

Cytat

Nikt nie będzie w stanie tego zagwarantować - daną licencję można sprawdzić na podstawie klucza produktu, a klucz produktu otrzymasz gdy już za niego zapłacisz. 

Po zakupie licencji na aukcjach internetowych, zdecydowanie polecam kontakt z Microsoft Answer Desk w celu zweryfikowania licencji pod numerem 801 802 000 lub +48 22 594 1999

 

Dodatkowo, polecam zapoznanie się z informacjami na stronie:

https://www.microsoft.com/pl-pl/howtotell/Software.aspx

https://bezprawnik.pl/uzywane-oprogramowanie-legalna-sprzedaz/

 

Cytat

Taka interpretacja rozwiewa wątpliwości sądu w Rydze i mam nadzieję, że także naszych sądów, które borykają się z dziesiątkami podobnych spraw. Potencjalni nabywcy takiego oprogramowania też będą już wiedzieli, że licencja na nieograniczone użytkowanie to nie wszystko, gdyż wraz z nią musi być dostarczony oryginalny nośnik.

Pełno ostatnio tematów z pytaniami o klucze z allegro, więc jeszcze ten wątek poczytaj:

 

Temat tych naklejek jest dość powszechny, a z racji na sposób licencjonowania Microsoftu, wcale nie jest trywialny. Teoretycznie nikt nie da Ci 100% gwarancji, że taki system jest "lewy", natomiast wszystko wskazuje na to, że jeśli chcesz mieć tani, aktywowany system, to nie korzystaj z aktywacji za 100zł z allegro, tylko z takiej, za którą nie musisz płacić.;) A jeśli już chcesz płacić, to zapłać za boxa. Microsoft od jakiegoś czasu "sprawdza legalność" systemów z allegro dokonując zakupów kontrolowanych i ja jeszcze nie słyszałem (czyt. Microsoft nie pochwalił się tym), aby trafili na aukcję, na której można było kupić klucz, który nie łamie warunków licencyjnych Microsoftu.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej chodzi o to, że złamanie warunków licencji nie oznacza/nie musi oznaczać złamania prawa, tak więc klucz może być z czasem wyłączony, lub w wersji najmniej optymistycznej pc/lapek zatrzymany przez policję do czasu wyjaśnienia (np. po namierzeniu aukcji allegro)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie. Tylko po co płacić za coś, co najprawdopodobniej, nie umożliwia legalnego korzystania z systemu? To już, imo, lepiej korzystać z "nieaktywowanego" systemu. Efekt ten sam, a przynajmniej nie karmisz cwaniaka z allegro. Natomiast jak mam już płacić za system, to chociaż producentowi.

Edytowane przez elderion
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2018 o 20:19, direct39 napisał:

Czyli powinno się kupować tylko BOX?

Jeżeli jesteś końcowym użytkownikiem i osobą fizyczną, to o ile mnie pamięć nie zwodzi - tak, tylko box. 

OEM przeznaczony jest dla resellerów - czyli kupuję od MS licencje OEM, składam zestawy komputerowe jak HP, Dell czy nawet Komputronik i Morele i naklejam na nie COA, sprzedając komputer wraz z licencją. Nie można odsprzedawać OEM osobno. 
Nie wiem, jak teraz, ale kiedyś do potwierdzenia legalności OEM musiałeś mieć dowolne dwie z trzech rzeczy:
- nośnik
- dowód zakupu
- naklejkę COA. 
Jak się zastanowić, w przypadku tej aukcji: nie masz nośnika, a na dowodzie zakupu będzie widnieć sam OS; raczej o ile jest to poprawne pod względem księgowo-skarbowym, o tyle pod względem licencji MS nie. 

W dniu 8.04.2018 o 20:30, direct39 napisał:

Bo mam dylemat czy doradzić komuś 10 OEM czy BOX. Z jednej strony kupując nieco droższy BOX może później przenieść go na nowy sprzęt, ale z drugiej wybór laptopów bez systemu jest dość mocno ograniczony, więc chyba korzystniej kupić zwykły OEM w pudełku, stówkę tańszy od BOXa.

Kupując sprzęt z preinstalowanym windows OEM masz prawo zgłosić do producenta rezygnacje z produktu MS OEM i odzyskać zwrot kosztu systemu. Cała procedura jest jednak upiorna i każdy element machiny będzie robił wszystko, aby Ci to utrudnić. 
http://prawo.vagla.pl/node/8031 
10 lat minęło i nic się nie zmieniło w tym temacie. 

Prywatnie uważam, że UE powinno nakazać, aby każdy sprzęt komputerowy można było nabyć bez OS, lub ogólnie zakazać sprzedaży sprzętu z preinstalowanym systemem  - to jest w/g wszelkich znaków na niebie i ziemi niedozwolone łączenie ofert handlowych. Mam zawsze ten sam problem, ponieważ windowsa prywatnie nie używam lub używam licencji volume któregoś z pracodawców i mam tym samym ograniczony wybór sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...