Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, mam problem którego do końca nie rozumiem i nie mogłem znaleźć jasnego wytłumaczenia w googlach :)
Posiadam płytę główną MSI Z370 Tomahowk z prockiem I5 8600K - jak wiadomo proc ten posiada 20 Lini PC, z czego 16 jest przeznaczone na kartę graficzną (PCI-Express x16), a pozostałe 4 na Chipset przez który komunikuje się reszta peryferiów w tym dyski NVM-E. Wynika z tego, że nie mam już wolnych Lini i będę musiał komunikować się poprzez Chipset.
Chciałem kupić dwa dodatkowe dyski 256 GB NVM-E pod sloty M.2 (jeden na system, drugi na gry - konkretnie ADATA XPG SX6000) każdy z nich używa max 4 Linie, oprócz tego jeden talerzowiec na SATA. Nie wiem czy dobrze rozumiem, więc proszę o wyjaśnienie. 
- Jeśli będę miał tak podpięte dyski NVM to zostanie im przydzielone po połowie Lini czyli po 2 przez Chipset i nie będą mogły w pełni rozwinąć skrzydeł?
- Czy może zamiast tego lepiej kupić jeden większy dysk 512 GB (choć preferuję niezależne na system i inne rzeczy)?
- Czy jeszcze lepiej zostawić jeden dysk na NVM, a drugi zwykły SSD na gry pod SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-8600K ma 16linii

Chipset Z370 ma DMI 3.0, czyli 4 linie

Wszystkie M.2/SATA/USB 3.1 są podpięte pod DMI 3.0

Dyski SX6000 są na tyle wolne, że nawet jak weźmiesz tak jak napisałeś 2xSX6000 +HDD (a nawet SSD SATA), to nie zobaczysz ograniczenia z powodu przepustowości DMI 3.0. SX6000 ma kontroler PCI-e 3.0 x4, ale Realna szybkość tych dysków nie osiąga nawet PCI-e 3.0 x2. Co innego jakbyś brał dwa pojemne Samsungi 960EVO/PRO, wtedy DMI 3.0 było by dla nich hamulcem.

W twojej konfiguracji nie ma strachu, tylko nie wiem czy jest sens brania 2xSX6000, jak można wziąć jeden pojemniejszy SSD SATA na system i oprogramowanie (w tym gry, bo to też programy). W ładowaniu gier/programów i tak nie zauważysz różnicy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź, jakimś maniakiem prędkości nie jestem teraz mam jakiegoś 8 letniego SSD i jest naprawdę bardzo komfortowa praca, z tego co wyczytałem to SX6000 mają dobry stosunek cena/jakość - zatem kupie jeden większy i podzielę na partycję :) Dobrze że to wyjaśniłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...