Skocz do zawartości
Gość Łukasz

Stacjonarny do CorelDraw i Photoshop

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz

Cześć, potrzebuję złożyć komputer do grafiki 2d (CorelDraw i Photoshop). Nie znam się na sprzęcie, na podstawie podobnych wątków zebrałem coś takiego:

Mam do was prośbę o komentarze, czy coś jest źle dobrane lub można by lepiej. Budżet jak na potrzeby jest niewielki, do 3000zł. Zestaw mieści się w nim z zapasem, który chciałbym zostawić na dokupienie RAMu lub karty graficznej jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ceny podałem z x-komu, z tego co się zorientowałem to montaż z systemem wychodzi u nich korzystnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM 2x8GB

SSD 128GB, to po formacie dostaniesz 119.2GB. Jak zainstalujesz Win 10 i trochę softu + Photoshop+Corel to będzie pełen.

SSD to bierz Goodram iridium pro 480GB (nie IRDM 2), Crucial MX500 500GB, Samsung 860evo 500GB.

Wszystko zależy co robisz w tym Photoshop-ie, jeśli używasz intensywnie filtrów/funkcji jak tu napisane

https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html#WjakisposóbprogramPhotoshopwykorzystujeprocesorgraficzny

to grafika dedykowana się przyda. Jeśli jednak to bardziej zabawa w Photoshop jak praca zawodowa, to iGPU w i5-8400 wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie będziesz używał ramu szybszego niż 2 666 mhz i/lub wkładał w tą płytę w przyszłości I5K/I7K to nie ma sensu brać Z370 , w celu obniżenia ksoztów proponuję płytę na B360 czy nawet na H310 - H310 to koszt od 250 zł .

Dołóż do większego SSD - minimum to coś z przedziału 240-275GB SATA lub M.2 NVMe .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz

Dzięki za odpowiedzi, już wiem czego nie dopisałem w pierwszym poście.

16GB RAMu nad tym się zastanawiałem. Chyba nie jest na chwilę obecną potrzebne. W dotychczasowym komputerze jest 12GB i więcej jak 6,5GB nie jest używane, a z zazwyczaj ok. 5GB.

Jeśli chodzi o dysk nie będzie pełen (wiem ile miejsca zużywają programy), jeszcze trochę miejsca na nim zostanie. Projekty trzymamy na NASie, w związku z czym ważniejsza jest szybkość od pojemności (nie zmieniając ceny). Chyba, że jest w dyskach SSD zależność, że im większy tym szybszy? W pierwszym poście nie dopisałem też, że dysk 128GB ma być razy dwa, często spotykana praktyka.

Co do photoshopa i pracy zawodowej to ja osobiście nie pracuję na tym stanowisku, więc nie wiem jaka jest różnica pomiędzy pracą a zabawą. Kartę graficzną można dokupić jeśli zajdzie taka potrzeba?

Uwaga z płytą główną bardzo trafna, nie ma żadnych planów na taki procesor więc ją zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Gość Łukasz napisał:

W dotychczasowym komputerze jest 12GB i więcej jak 6,5GB nie jest używane, a z zazwyczaj ok. 5GB.

Ale komputera nie kupujesz na dziś. Zakładam, że to ma starczyć na większe projekty skoro ten co masz nie starcza. Poza tym Win 10, czy nawet Win 7 zagospodaruje każdą ilość RAM. Programy i pliki zostają w pamięci wstrzymanej, dzięki temu ponownie można je odpalić błysk. Nie koniecznie sami je musimy odpalić, jeśli np. strona www ma okno wymagające flash/java/silverlight i to się musi z dysku załadować, to jak otwieramy inną stronę i trafi się znów flash itd.. to leci już z RAM i się strona szybciej ładuje. Oczywiście dotyczy to nie tylko stron, ale jakiegokolwiek oprogramowania.

49 minut temu, Gość Łukasz napisał:

Chyba, że jest w dyskach SSD zależność, że im większy tym szybszy?

Tak właśnie jest. Im większy, tym szybszy, szczególnie zapis i IOPS.

49 minut temu, Gość Łukasz napisał:

Kartę graficzną można dokupić jeśli zajdzie taka potrzeba?

TAK

 

49 minut temu, Gość Łukasz napisał:

Uwaga z płytą główną bardzo trafna, nie ma żadnych planów na taki procesor więc ją zmienię.

Też radzę H310, a za zaoszczędzone pieniądze, dyski które wymieniłem wyżej.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do szopa nie specjalnie 2x ssd. Do Adobe premiere czy afterka koniecznie ale do szopa jeden szybki (większy dysk = więcej operacji IO) wystarczy. Chyba że robisz raid.. choć ostatnio widzę że ludziska wolą zew dysk lub jakiś NAS sobie postawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bemx2k napisał:

Jak już tak doradzacie  Szpece  to może  2x SSD 250GB ,na pewno bęzie to chodziło szybciej przy większych plikach graficznych.

Nie ma sensu. Dziś dobre SSD 500GB SATA, ładuje duże pliki do RAM z szybkością 500MB/s. Raczej nie będzie miał 500MB zdjęć :) Byle RAM starczyło. No i RAM oczywiście w dualu 2x8GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...