Skocz do zawartości
hawkeye75

Wymiana GTX970 na 1060, pytanie o opłacalność modernizacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie,

PCta używam głównie do gier, mój budżet na modernizację to około 600-700 złotych.
Posiadam obecnie kartę graficzną Gigabyte GeForce GTX 970 OC, współpracuje ona z procesorem Intel i5 4460, wszystko siedzi na płycie Asus H-81, zestaw wyposażony jest w 8gb RAM-u. Chciałbym zmodernizować peceta w miarę możliwości (technicznych). Zainteresowałem się kartą GTX 1060 którą w najtańszych opcjach mogę kupić nową za około 1400-1450zł. Obecną sprzedam za około 750zł, czyli dołożę 700zł do nowej karty. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy przesiadka na nową kartę będzie zauważalna w większości nowych, w miarę wymagających gier? Chodzi Mi o "prawdę ludową" czy procesor nie ograniczy możliwości 1060-tki, stąd kolejne pytanie.
2. Czy lepiej te 700zł zainwestować w wydajniejszy procesor? Używany (obecny) sprzedam za ~200-250zł, więc dokładając te ok. 7 stówek będę mógł kupić coś w okolicach 1000zł. Czy lepiej będzie zamiast karty wymienić procesor na coś w stylu i5 4690?

Mając do dyspozycji takie podzespoły i wolne 600-700zł w co byście prędzej zainwestowali?
Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii nie warto wymieniać GTX'a 970 na GTX'a 1060 6GB, szczególnie przy obecnych cenach nowych kart. Różnica w wydajności jest, ale nie za 700zł.

Również inwestowanie w tą "starą" platformę, to niezbyt dobry pomysł.

Budżet trochę niewdzięczny, bo na 1070 za mały, a i na zmianę platformy nie za duży. Tak czy inaczej pozbierałbym jeszcze trochę. Jak chcesz coś bardzo kupić to możesz zainwestować w SSD (o ile nie masz) ~300-400zł (250GB). Ten dysk możesz później przenieść na nową platformę. Inna sprawa, że SSD w grach FPS'ów Ci nie doda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dość nową konfigurację i modernizowanie go w tej chwili nie ma większego sensu, przynajmniej jeśli masz te 600-700 zł - Chcesz wymienić GTX 970 na 1060, czyli chcesz kupić 2 razy droższą kartę o wydajności większej w porywach 15%... moim zdaniem to słaby deal, o procesor się nie martw, w większości gier, jeśli nie wszystkich zapewni on poziom grywalności 60 FPS + .
- Osobiście mając taką kwotę do dyspozycji to odłożyłbym na przyszłość kiedy skończy się górniczy szał i wyjdą nowe karty ze stajni zielonych co spowoduje spadek cen obecnej generacji - ( myślę że za około pół roku) i kupił wówczas jakąś 1070, może nawet 1080 po-górniczą (z gwarancją) - w tej cenie (1400 zł) powinno się dać wtedy takową wyrwać.
- Drugą opcją na teraz ku której bardziej się skłaniam byłoby zapoznanie się z obecnym stanem podzespołów, być może nie masz Dysku SSD? Albo dozbierasz te 200 zł na monitor 144 Hz - który naprawdę poprawi Twoje wyniki w sieciówkach jeżeli w takowe grasz, znacznie bardziej niż nowa karta graficzna - no i plus takiego rozwiązania to SSD/monitor zostanie Ci na przyszłość, a inwestując np. w procesor lub ram DDR3 to nie wykorzystasz go w kolejnej platformie.

Edytowane przez nemoein
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Budżet jest dość "elastyczny", tzn. mogę dorzucić trochę grosza o ile zmiana będzie zauważalna. Mam po prostu kilka wolnych stów i pomyślałem o ulepszeniu peceta. Co do dysku SSD, kiedy składałem ten zestaw ceny tych dysków były znacznie zawyżone przez co mam tylko HDD.
Mam w związku z tym pytanie, czy jeśli dajmy na to dorzucę go do obecnego dysku i na nim będę instalował najbardziej wymagające produkcje to czy ma to jakikolwiek sens, zauważę krótsze czasy np. wczytywania gry, ładowania map? Chodzi mi o to czy - żeby SSD dawał wymierne korzyści - czy musi to być dysk "główny" na którym mam zainstalowany system? Tempo odpalania kompa, ładowania Windowsa itp. nie robi mi wielkiej różnicy, jest to PC który używam tylko do gier i poza wydajnością w grach nic innego nie jest w moim przypadku istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, hawkeye75 napisał:

Mam w związku z tym pytanie, czy jeśli dajmy na to dorzucę go do obecnego dysku i na nim będę instalował najbardziej wymagające produkcje to czy ma to jakikolwiek sens, zauważę krótsze czasy np. wczytywania gry, ładowania map?

Zdecydowanie TAK.

Ale podstawa to system na SSD. Dobrze tez mieć tak pojemny SSD, aby zmieściło się na nim całe oprogramowanie, również gry. W dodatku tak aby zostało trochę miejsca na aktualizację tego oprogramowania i ewentualnie możliwość doinstalowania czegoś.

57 minut temu, hawkeye75 napisał:

Tempo odpalania kompa, ładowania Windowsa itp. nie robi mi wielkiej różnicy, jest to PC który używam tylko do gier i poza wydajnością w grach nic innego nie jest w moim przypadku istotne.

Jeśli faktycznie jest tak jak piszesz, to znaczy, nie odpalasz netu, ani niczego innego poza grami na tym komputerze, to możesz instalować gry na dokupionym SSD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieraj na fajniejszą i większą modernizację! Teraz dołóż dysk SSD i bedzie git ale większy do gier polecam GOODRAM MLC IRDM PRO (GEN2) https://www.x-kom.pl/p/415086-dysk-ssd-goodram-240gb-25-ssd-mlc-irdm-pro-gen2.html kości MLC i 60 miesięcy gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Gry również szybciej wczytują się z SSD. Może nie jest to duża różnica, ale jednak jest. Nie wspomnę o czasie wczytywania się systemu operacyjnego Windows po włączeniu pc który wynosi +-kilka sekund. Zamiast inwestować w kartę 1060 700zł, to kup sobie porządny SSD. HDD Możesz zostawić w komputerze jako drugi dysk na dane, czy gry.  Polecam Iridium Pro 480GB za 579zł z linku poniżej. 

GOODRAM 480GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patronix napisał:

Zbieraj na fajniejszą i większą modernizację! Teraz dołóż dysk SSD i bedzie git ale większy do gier polecam GOODRAM MLC IRDM PRO (GEN2) https://www.x-kom.pl/p/415086-dysk-ssd-goodram-240gb-25-ssd-mlc-irdm-pro-gen2.html kości MLC i 60 miesięcy gwarancji

Nie bierz IRDM na asynchronicznych MLC, tylko na synchronicznych MLC goodram iridium pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-irdm-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/

Rozumiem że to nie ten sam? Tzn. ten będzie w porządku?

Waham się jeszcze między 240GB. a 480GB... Póki co będzie służył jako dodatkowy dysk na gry, natomiast kiedy zmienię peceta i system (obecnie hulam na 7) będzie służył jako systemowy. W związku z tym wezmę chyba większy.

Reasumując, wstrzymam się ze zmianą podzespołów i po prostu zmienię peceta kiedy już ten nie będzie "ogarniał", czyli pewnie za ok 3-4 lata. Pytanie poza konkursem - ile zajmuje Windows 10 i jego aktualizacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Tak to ten właściwy ssd Iridium Pro pierwszej generacji. Czy wybierzesz pojemność 240gb, czy 480gb z mojego linku zależy od Twoich potrzeb. Jak Masz zamiar trzymać na ssd system i programy, oraz kilka gier to 240gb  wystarczy. Jak ma to być jedyny dysk w komputerze i oprócz systemu, sterowników, multimediów będą  na dysku nowe gry w większej ilości niż kilka ulubionych, to rozważył bym dopłacenie tych około 200zł do  pojemności 480gb.

Jak danych ma być bardzo dużo i gier również, to w kwocie ssd 480 Możesz kupić mniejszy ssd 240 na system i kilka ulubionych gier, oraz drugi dysk talerzowy na dane HDD WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE za 174zł. Dosyć szybki hdd 1tb 7200rpm w rozsądnej cenie. Dałem linka, bo nie wiem jaki Masz ten stary hdd. 

Windows zajmuje około 20gb.

Pozdrawiam.

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawię więc na SSD. Inwestycja na przyszłość, szybsze ładowanie zapisów stanu gry to dobra opcja, nie tylko w najbardziej wymagających grach akcji czy fps-ach, ale też w strategiach które dość długo ładują mapy. Sporo gram w sandoxy, a gry tego typu ładują duże obszary mapy przy odpalaniu. Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Pozdr.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...