Skocz do zawartości
Oracle

Upgrade komputera do gier/pracy/obróbki video

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie podam 3 ważne rzeczy:

  1. Nie spieszy mi się z zakupem
  2. Nie ma limitu cenowego ale interesuje mnie coś wyraźnie mocniejszego od obecnego przy sensownej cenie
  3. Używki / Stare modele również wchodzą w grę

Mój obecny komputer to:

i7 2600K / 24G DDR3 / Radeon HD 7970 / 4x Dysk SSD / 1x Dysk HDD / Zasilacz SilentiumPC Vero M1 / 2x Monitor 1920x1200 SPVA

Z obecnego zestawu zostanie:

Dyski SSD i HDD, Zasilacz, Monitory, Obudowa

Prawdopodobnie nie muszę wymieniać zasilacza. Ram już raczej tak bo teraz są DDR4. Chłodzenie mam zdaje się uniwersalne Thermaltake Contac 39

Wymagania:

  1. Procesor co najmniej 6 rdzeniowy. Bardzo często pracuje/gram na jednym monitorze a na drugim oglądam Streamy. Więc wydajność wielordzeniowa jest ważna.
  2. Procesor musi być co najmniej 20%+ szybszy przy wydajności 1 rdzeniowej i 100%+ szybszy przy wydajności wielordzeniowej
  3. 32G ramu. Tak, wykorzystuje bardzo często prawie cały swój ram. 16G to za mało.
  4. Karta graficzna wyraźnie szybsza od poprzedniej ale w sensownej cenie. Jeżeli w najbliższym czasie ma wyjść coś nowego i ceny zejdą w dół to poczekam.

Modele o których myślałem:

  1. Procesor i7 8700 lub jakiś AMD ale nie mam pojęcia o obecnych Ryzenach
  2. Karta Graficzna GTX 1070
  3. O płytach głównych nie mam pojęcia.
  4. Ram CORSAIR VENGEANCE LPX 32GB (2x16gb) DDR4 2666 MHz (U mnie raczej liczy się ilość a nie prędkość)

 

Z góry dziękuje za jakieś podpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego o czym myślałeś.

1. CPU ok

2. Grafika GTX 1070  ok .

3. Jeśli zostajemy przy tym CPU i nie zamierzasz wkładać dużo dysków, szczególnie PCI-e i M.2 to weź na chipsecie B360, jeśli CPU i7 8700K i OC, oraz planujesz w przyszłości dyski na PCI-e w liczbie większej jak 1, to wtedy zostaje chipset Z370.

PS jak możesz poczekać ,to będzie niedługo Z390, a do niego i7 8/16.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w 1 poście. Mam 2 Delle 1920x1200 SPVA. Gram tylko na jednym. Na drugim zazwyczaj stream. A AMD nie ma nic ciekawego w tej cenie z procesorów/kart graficznych?

Edytowane przez Oracle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD GPU do gier to zapomnij, CPU do gier też nie bardzo, choć jest Ryzen R7 2700x godny rozważenia ze względu na 8/16.

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-2700x-3-7ghz-20mb-box-yd270xbgafbox-980258/

Tu masz test

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_amd_ryzen_7_2700x_vs_intel_core_i7_8700k

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz pytanie, czy bardziej mi jest potrzebna wydajność jednordzeniowa czy wielordzeniowa?

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-intel_core_i7_8700-764-vs-amd_ryzen_7_2700x-876

Z gier w które najczęściej gram to WoW oraz kilka innych sieciówek sporadycznie.

Tak poza tym programuje głównie w PHP więc i bazy danych. Obrabiam video w HitFilm Express. Plus często robię wiele rzeczy na raz.

Edytowane przez Oracle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Do obróbki wideo tak czy owak i7-8700/K-jeżeli będzie OC.

2. Płyta główna Z370- ze względu na możliwość instalacji szybszych pamięci (3000/3200MHz)

W skrócie wyglądałoby to tak:
ASRock Z370 Extreme4

G.SKILL 32GB 3200MHz Trident Z CL15 (2x16GB)

Intel i7-8700 3.20GHz 12MB BOX

Palit GeForce GTX 1070 JetStream 8GB GDDR5

Chłodzenie Thermaltake'a, które posiadasz do i7 wystarczy, ale gdybyś zdecydował się na I7-8700K + jego OC, to może być za słabe.

Moim zdaniem pamięci trzeba brać jak najszybsze chociażby ich wydajność ma znaczenie w przypadku gier (a napisałeś przecież, że zamierzasz grać). G.Skill przy tej specyfikacji mają niezłą ceną, bo w przeliczeniu wychodzi ~450zł/8GB, a są to pamięci z dobrymi opóźnieniami jak na tą prędkość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będę podkręcać.

Pamięci wydaje mi się, że nie są wąskim gardłem, szczególnie dla gier w które gram. Mi jest po prostu potrzeba masywna ilość Ramu a nie jego prędkość.

 

Jaką przewagę ma intel jeśli chodzi o obróbkę Video? Z tego co mi wiadomo to Ryzen powinien być w tej kwestii lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Pozwolę sobie na udział w dyskusji, bo i ja mam identyczne zadanie. Przeczesując Internet stwierdziłem, że mógłbym na spokojnie wziąć R7 1700, który jest teraz tani jak barszcz, jednak wygląda na to, że wydajność pojedynczego rdzenia Intela kompletnie zmienia sprawę.

Ten i7-8700k wystarczy na bardzo długo dopóty najpewniej nie pojawią się jakieś nowe "technologie". Do tej pory Intel karmił klientów czterema rdzeniami, jednak po dołożeniu kolejnych dwóch jest naprawdę wydajnie. Nowe Ryzeny wyglądają interesująco, ale wciąż wydajność jednego rdzenia jest za konkurentem. Nie twierdzę, że to gigantyczna różnica, ale liczby mówią za siebie. Co jest niepodważalnym faktem to to, że w wielozadaniowości robią swoje. No cóż, coś za coś. Co mi się serdecznie jednak nie podoba u czerwonych to pobór mocy. Zgrzyt zębów, bo przypomina mi się platforma AM3+ z FX-8350, z której katapultowałem. U Intela z kolei niby wszystko jest ok, ale obawiam się, że temperatury przy paście mogą dać się we znaki. Da się to rzecz jasna odpowiednio rozwiązać...

Także i7-8700k to (wreszcie) bardzo uniwersalny procesor. Pograsz we wszystko i wykonasz pracę, jaka Cię interesuję. Ryzen w mojej opinii to świetne rozwiązanie dla kogoś, kto w jednym momencie potrzebuje wykonać kilka ciężkich operacji. Takie coś raczej robią nieliczni i najpewniej tylko garstka klientów AMD. ;) 

Swoją drogą, to i5-8600k to też ciekawa opcja. W programach do obróbki filmów wypada lepiej niż i7-7700K, a do tego jest tańszy. Jeśli chodzi o któryś z tych procesorów to polecam płytę od AsRocka, a dokładniej model Extreme4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2018 o 23:01, Oracle napisał:

Jaką przewagę ma intel jeśli chodzi o obróbkę Video? Z tego co mi wiadomo to Ryzen powinien być w tej kwestii lepszy.

Aby Ryzen był w tym lepszy to musi mieć +2 rdzenie więcej jak Intel.

Aby AMD Ryzen był równy musi mieć przewagę w posiadaniu HT i być równy w zegarze (co w przypadku każdego Intela bez K nie jest trudne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ma 2 rdzenie więcej, zegar jest niewiele wolniejszy

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-intel_core_i7_8700-764-vs-amd_ryzen_7_2700x-876

Multi core wypada lepiej więc teoretycznie wszystko co wcina ile znajdzie rdzeni, powinno być lepsze zgadza się?

Z aplikacji które używam najczęściej:

  1. Chrome - wciąga ile znajdzie rdzeni
  2. Phpstorm - pełna obsługa wielordzeniowego procesora
  3. KOPlayer - emulator androida - wciąga ile znajdzie rdzeni
  4. VirtualBox - wciąga ile znajdzie rdzeni
  5. Discord - Nie zużywa prawie wcale procesora ale widzę 34 wątki
  6. HitFilm - Nie mam pojęcia ile transkodowanie zbiera ale z tego co zauważyłem, tyle ile znajdzie.
  7. WinNMP - Szczerze nie mam pojęcia ile php może użyć procesów ale chyba tyle ile znajdzie z limitem 1 wątek = 1 proces
  8. Wamp - to samo co u góry
  9. Mnóstwo narzędzi developerskich - często odpalonych równocześnie np klient SSH, GIT, Composer itp. Ale to chyba nie ma znaczenia przy wyborze procesora
  10. Z gier głównie WoW - z tego co wiem używa do 4 rdzeni ale ręki uciąć sobie nie dam
  11. Warframe - Tak jak inne gry, do X rdzeni

Czy to zmienia postać rzeczy? Po cichu liczyłem, że ryzen będzie lepszy dla mnie bo cała platforma będzie tańsza.

Edytowane przez Oracle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Oracle napisał:

Czy to zmienia postać rzeczy? Po cichu liczyłem, że ryzen będzie lepszy dla mnie bo cała platforma będzie tańsza.

Lista zdecydowanie zmienia postać rzeczy. Dla Ciebie Ryzen 2700X.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę niestety sie temat odłożył w czasie ale powraca. Chciałem się upewnić czy Ryzen 2700X to dalej najlepszy wybór czy coś się zmieniło w tej kwestii? Umarła mi kostka ramu i nie opłaca mi się kupować staroci. Lepiej to wymienić już na nową platformę.

Karta graficzna jeszcze będzie musiała poczekać ale Płytę + Proc + Ram kupiłbym już teraz. Tak jak wcześniej wspomniałem, trochę streamuje grając a poza tym, programuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jakie byłyby dobre płyty główne po to?

Widzę, że będę miał duży problem ze znalezieniem dobrej płyty głownej bo z tego co widzę, to większość nie ma optycznego złącza audio...

Edytowane przez Oracle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na:

ASRock X370 Gaming X (90-MXB5M0-A0UAYZ)
G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x16GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-32GVK)
AMD Ryzen 7 2700X 3.7GHz, 20MB, BOX (YD270XBGAFBOX)

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Czekam na przesyłkę.

 

Karta graficzna będzie później, to nie jest dla mnie kluczowy element komputera więc może poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie kolego już po ptakach, ale może inni się nie nabiorą na Ryzena. Jeżeli myślicie o obróbce filmów, to intel niszczy Ryzena.

Ja przesiadłem się ze słabiutkiego i5-4570 na mega wypasionego Ryzena 7 1700 z bimbalionem rdzeni. Już na starcie miałem wrażenie, że takie podstawowe operacje jak rozpakowywanie plików, które powinny działać znacząco szybciej, działają jakby wolniej.

No ale to może być mylne wrażenie więc zabrałem się do testów obróbki wideo w hitfilm express. No i szok!!!! Spadek wydajności około 30%!!! Do teraz przecieram oczy ze zdumienia. No ale fakt benchmarki poszły jak burza :) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie kolego już po ptakach, ale może inni się nie nabiorą na Ryzena. Jeżeli myślicie o obróbce filmów, to intel niszczy Ryzena.
Ja przesiadłem się ze słabiutkiego i5-4570 na mega wypasionego Ryzena 7 1700 z bimbalionem rdzeni. Już na starcie miałem wrażenie, że takie podstawowe operacje jak rozpakowywanie plików, które powinny działać znacząco szybciej, działają jakby wolniej.
No ale to może być mylne wrażenie więc zabrałem się do testów obróbki wideo w hitfilm express. No i szok!!!! Spadek wydajności około 30%!!! Do teraz przecieram oczy ze zdumienia. No ale fakt benchmarki poszły jak burza :) 
Mam nadzieję, że wybudziłes się z tego okropnego koszmaru. :O

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, brunonk napisał:

U ciebie kolego już po ptakach, ale może inni się nie nabiorą na Ryzena. Jeżeli myślicie o obróbce filmów, to intel niszczy Ryzena.

Ja przesiadłem się ze słabiutkiego i5-4570 na mega wypasionego Ryzena 7 1700 z bimbalionem rdzeni. Już na starcie miałem wrażenie, że takie podstawowe operacje jak rozpakowywanie plików, które powinny działać znacząco szybciej, działają jakby wolniej.

No ale to może być mylne wrażenie więc zabrałem się do testów obróbki wideo w hitfilm express. No i szok!!!! Spadek wydajności około 30%!!! Do teraz przecieram oczy ze zdumienia. No ale fakt benchmarki poszły jak burza :) 

Wymieniłeś całość czy tylko procek/płyta/ram ?

Może coś hamuje , choć na Ryśku WinRar czy inne packery powinny działać szybciej , chyba że używasz czegoś nietypowego co siedzi na jednym rdzeniu ( albo wykorzystuje max. 4 ) to I5 jest szybszy , to samo jeżeli ten hitfilm express działa na 1 rdzeniu / wątku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycofuje się z tego co napisałem wcześniej. Fakt, w hit filmie Ryzen działa wolniej od mojej i5, ale zrobiłem test porównawczy na i7-8700k i ku mojemu zdumieniu wynik wyszedł identyczny jak na Ryzenie, czyli moja i5 jest szybsza od i7-8700k :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że i5 testowałem pod win7 na starszej wersji hit filma, a resztę pod win 10 na najnowszej wersji więc najprawdopodobniej coś zostało spieprzone w najnowszym hit filmie.

Generalnie zmieniłem program do obróbki na DaVinci Resolve, który podobno optymalizowany jest pod AMD, i zyskałem kopa rzędu 400% względem hit filma, tutaj pewnie pomógł jeszcze Radeon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soft pewno został dobrze zoptymalizowany pod wiele rdzeni / wątków a nie konkretnie pisany / optymalizowany pod AMD .

Stąd przewaga R7 nad I7 - 8/16 vs 6/12 robi swoje .

Chyba że całość leciała na GPU i masz w miarę mocną kartę to dało tak duży skok wydajności , od dawna wiadomo że praca na GPU vs. CPU jest w części zadań znacznie wydajniejsza ( zależy od GPU - co innego karta od AMD a co innego podobnej wydajności karta od NV , AMD z reguły tutaj bryluje bo ma lepsze współczynniki dla FP64 ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, to tylko różnica 2 rdzeni i 4 wątków a wydajność w Davinci Resolved pod R7 była prawie 600% lepsza niż pod i7-8700k, więc możliwe, że grafika (rx 580), tylko, że podkręcając grafikę nie zyskiwałem praktycznie nic, a podkręcając ryzena wydajność rosła wyraźnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2019 o 09:56, brunonk napisał:

 Fakt, w hit filmie Ryzen działa wolniej od mojej i5, ale zrobiłem test porównawczy na i7-8700k i ku mojemu zdumieniu wynik wyszedł identyczny jak na Ryzenie, czyli moja i5 jest szybsza od i7-8700k :)

no no ładne bzdury wypisujesz 

a ogólnie to należy ci się złota łopata za odkopanie tematu

i możne już nie pisz [po co masz się denerwować a my mamy się z ciebie śmiać]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tesel napisał:

no no ładne bzdury wypisujesz 

a ogólnie to należy ci się złota łopata za odkopanie tematu

i możne już nie pisz [po co masz się denerwować a my mamy się z ciebie śmiać]

A może ty nie pisz jak nie masz nic sensownego do napisania?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

właśnie przeglądam ten temat i uważam, że posty @brunonk są bardzo przydatne (pomijając może sensacyjny ton pierwszego :) ).

Widać dzięki nim jak duże znaczenie może mieć dobór odpowiedniego softu i że kiepsko napisane oprogramowanie może zniweczyć efekty upgrade'u. Nie wiem czy w tym wypadku nie miały też znaczenia łatki przeciwko Spectre.

Ad rem: @brunonk daj znać czy 580 nie hałasuje zbytnio podczas obróbki A/V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...