Skocz do zawartości
Kazuyuki

Monitor 23/24" IPS za ok. 500-550 zł - garść pytań i prośba o radę

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w tej chwili monitor LCD Samsung 2333sw, stary model, który ma już z 9 lat. Podświetlenie ma przez lampy CCFL a nie przez diody LED. Nie dość, że jego jasność i wyrazistość już z biegiem czasu zmalały, to na dodatek nie ma tu czystych kolorów, zwłaszcza czystych bieli i szarości - wszystko jest jakby pożółkłe, zabarwione. Nawet ustawienie trybu sportowego (który ma z natury chłodne kolory) i kalibracja kolorów dają średnie efekty - jest chłodniej, ale to już bardziej przypomina nałożenie zabarwiającego niebieskiego filtru na całość niż ochłodzenie barw. Po prostu chyba ten model naturalnie miał bardzo ciepłe barwy, a z biegiem czasu pożółkł, jak chyba wiele ekranów w tej starszej technologii. Wygląda to mniej więcej tak, jak w tym temacie, w którym ktoś poruszył zółknięcie starych LCDW związku z tym pomyślałem, że czas na wymianę i oczywiście pierwsza rzecz, która wpadła mi do głowy, to monitor IPS albo PLS.

Ogólnie ze swojego obecnego monitora jestem zadowolony pod kątem pozostałych parametrów. Rozdzielczość 1080p i odświeżanie 60Hz mi starcza w zupełności, bo gram raczej w gry RPG z dużą ilością modów graficznych oraz tytuły typu AAA dla jednego gracza, więc mój GTX 970 i tak ma problemy z utrzymaniem stałych, niespadających 60 FPS na 1080p i ustawieniach wysokich lub ultra (mam straszny ból czterech liter jeżeli chodzi o idealny frame pacing, dlatego zamiast wysokiego FPS wole super stabilne 60, a jak mi FPS skacze pomiędzy 45-50-55 to wolę nawet go zablokować na 30). Nie przewiduję wymiany karty na nic lepszego w najbliższym czasie, z resztą świadomie nie chcę wchodzić na wyższą rozdzielczość i większe odświeżanie, bo po prostu nie stać mnie na odpowiedni sprzęt, żeby to w pełni wykorzystać i będę się tylko wkurzać.

W związku z tym 1080p@60Hz w zupełności mi wystarcza i w taki też monitor w tej klasie cenowej celuje. Fakt jednak pozostaje, że mimo iż nie interesują mnie gry typu competitive PvP, to jednak gram i to dużo. I tu zacząłem się martwić. Jest sporo monitorów IPS / PLS w cenie za ok. 500-550 zł. Problem w tym, że słyszy się dużo o ghostingu, o jakichś powidokach, o smużeniu i niskim czasie reakcji. Po YouTube krążą jakieś filmy, w których biały kursor na czarnym ekranie początkowym Skyrima znika w trakcie ruchu ze względu na smużenie. Pierwszy raz coś takiego widzę. Dodam, że moja dziewczyna ma budżetowy monitor z matrycą IPS (model LG 22MP65HQ-P - niestety już niedostępny do kupienia). Graliśmy na tym monitorze w Bioshocka, Andromedę, Skyrima i inne gry, i nikt z nas nie widział żadnego smużenia i innych nieprzyjemnych efektów. Oglądaliśmy też mnóstwo filmów oraz seriali - również zero problemu, nigdy nie zobaczyłem żadnych minusów w porównaniu do mojego monitora. Mój kolega ma Della U2412M i też nigdy nic takiego nie widział, a on nawet gra w CS, LoLa i Fortnite (przy czym owszem, Dell z serii "U" to sprzęt z wyższej półki niż mój budżet). 

Biorę pod uwagę przede wszystkim poniższe monitory:

Samsung S24F356FHUX (zaletą jest FreeSync, którego być może kiedyś obsłużę po wymianie karty za rok lub dwa)

Philips 243V7QDAB/00

AOC i2490vxq

Najbardziej skłaniam się ku temu Samsungowi, w innych sklepach można go kupić taniej, a na dodatek ma FreeSync, którego być może przy następnej karcie graficznej wykorzystam. Czy biorąc pod uwagę moje raczej dość niskie wymagania, a także to, że przez tyle lat korzystałem z monitora 2333SW i poza pożółkłymi kolorami nic mi nie przeszkadzało, warto kupić któryś z tych monitorów? Czy jak nie widziałem ghostingu na LG 22MP65HQ-P to tu raczej też go nie zauważę?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kazuyuki napisał:

Podświetlenie ma przez lampy CCFL a nie przez diody LED. Nie dość, że jego jasność i wyrazistość już z biegiem czasu zmalały, to na dodatek nie ma tu czystych kolorów, zwłaszcza czystych bieli i szarości - wszystko jest jakby pożółkłe, zabarwione.

Zażółcenie wynika ze zużycia podświetlenia. Jest możliwe skorygowanie tego. Kalibracja polega na przycięciu matrycą składowej G i B. Po tej operacji da się uzyskać ładne 6500K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ationx napisał:

W cenie tego Samsunga masz LG 75Hz, IPS, FreeSync i to jego właśnie bym wybrał na Twoim miejscu

https://www.morele.net/monitor-lg-24mp59g-p-1227351/

 

3 godziny temu, rolercoster napisał:

Ten LG to dobre rozwiązanie, w dobrej cenie, ten wcześniej wymieniony Samsung jest tu: Samsung S24F356FHUX czarny

No właśnie o to chodziło, zły link dałem - na tego Samsunga jest promocja w X-KOM za 499 zł, a więc o 100 zł mniej niż LG. Ale być może faktycznie dołożę do LG, bo...

Wziąłbym tego Samsunga, ale przeraża mnie w nim jedna rzecz, którą wyczytałem w sieci, zarówno w Polsce jak i na zagranicznych forach. Ten podlinkowany wyżej model SF356 to jest lekko zaktualizowana wersja modelu SF350, który w Morelach nawet za 439 zł idzie kupić. Różnica to podstawka i... nie wiadomo co jeszcze, bo poza podstawką są identyczne.

Tańszy SF350 ma często zgłaszany błąd, który przejawia się automatycznym przyciemnianiem/rozjaśnianiem obrazu w zalezności od tego, co jest wyświetlane. Robi to podobno nawet wtedy, gdy wyłączy się w nim wszystkie funkcje adaptacyjne i oszczędzające ekran. Czasem pojawia się to też po prostu przy klikaniu myszą. Niektórzy twierdzą, że to wina FreeSync i po jego wyłączeniu to ustępuje. Inni twierdzą, że nawet wtedy dalej to występuje. A jeszcze inni twierdzą, że tego problemu nie mają wcale. Trochę mnie to odrzuca i przeraża, bo o ile nie mam jakichś niebotycznych wymagań co do rozdzielczości, performance'u i odświeżania (ani też nawet do designu), to jednak tego typu lekkie mrugnięcia czy wymuszona adaptacyjna jasność doprowadzałyby mnie do białej gorączki. Ciężko stwierdzić, czy zaktualizowany SF356 ma ten problem wyeliminowany (stąd trochę większa cena), czy też odziedziczył go po SF350, a dopłata jest za inną nóżkę.

Jak tak czytam o tych monitorach, to chyba faktycznie pójdę za waszą sugestią, jeszcze rzucę okiem do portfela i zobaczę, czy nie uda mi się wyskubać na tego LG za 599 zł. Wygląda na to, że ma wszystko, czego chcę, i jest to też wybór przyszłościowy, zakładając, że w ciągu jakichś 2 lat pojawi się sensowny upgrade od AMD dla GTX 970 za normalne pieniądze. W przypadku LG mam też ten swego rodzaju plus, że widziałem jak się sprawuje budżetowy IPS od LG i byłem zadowolony z tego, co widziałem. Co więcej, ten LG chyba (nie mam pewności) ma szerszy zasięg częstotliwości pod FreeSync (40-75), podczas gdy Samsung chyba ma 48-72, ale tu głowy nie dam sobie uciąć (tyle się już naczytałem, że przed podjęcie decyzji muszę odpocząć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych co podałeś to samsung jest git ale bardzo drogo obczaj tu https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html 499 zł stówka w kieszeni!

A jeszcze fajny jest AOC I2369VM https://www.x-kom.pl/p/172820-monitor-led-22-239-aoc-i2369vm-czarno-srebrny.html bardzo dobry ekran IPS!

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, FxJ napisał:

Gdyby on chociaż miał flicker free ...

... masz jakiś link do testu, w którym wykryto migotanie przy niższych ustawieniach jasności podświetlenia, czy po prostu nie widzisz tego marketingowego napisu na pudełku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, FxJ napisał:

Czy ty sobie zdajesz sprawę że to monitor który miał premierę w 2013 r xD ???

A czy to oznacza, że nie może być dobry bo miał premierę 5 lat temu? Ciekawe kryterium określania, że coś jest dobre/złe. Myślałem, że to nie rok wprowadzenia sprzętu do sprzedaży ma znaczenie, tylko jego parametry, awaryjność, serwis producenta. Jak widać są też inne kryteria. Pytanie, czy te inne są właściwe?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Samsunga S24F350F od prawie roku i mogę go polecić. Jak dla mnie jego największą zaletą jest brak poważnych wad. Za 439 zł myślę, że warto się zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie brałbym amva/va. Do zastosowań, które wymieniasz, powinny być bardzo dobre. Widzę, że wyżej poleca się ten monitor:

https://www.x-kom.pl/p/172820-monitor-led-22-239-aoc-i2369vm-czarno-srebrny.html

I jak dla mnie, to bardzo spoko monitor, ale czarny faktycznie trochę irytuje. Żadnego migotania nie widzę, "nierówności" podświetlenia również nie widać i różnych dziwnych defektów również nie. Kolory ma fajne. Może dlatego, że też głównie gram w rpg/strategie plus firmy i trochę roboty "biurowej", więc nie ma kiedy dostrzec tego mitycznego smużenia.;) Dodatkowo z trybem nocnym/f.luxem nie męczy wzroku w nocy. Generalnie jestem z niego zadowolony, ale jakbym miał jeszcze raz kupić monitor, to bym go nie brał. Dlaczego? Kilka miesięcy później kupiłem jeszcze coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/324797-monitor-led-22-239-benq-gw2270hm-czarny.html

I w moim odczuciu ma on wszystkie zalety aoc, a dodatkowo ma lepszy czarny. No i też nie widzę, żeby smużyć. Niemniej, może dlatego, że najdynamiczniejszą grą, którą na nim sprawdzałem, było diablo 3. Natomiast ciemne sceny w filmach wyglądają na nim zdecydowanie lepiej. Z tego co widzę, to wersja 24 calowa (23.8) kosztuje 549zł w x-komie, 20zł więcej niż aoc. Wyżej też dostałeś tę propozycję:

https://www.x-kom.pl/p/380632-monitor-led-24-269-iiyama-x2483hsu-czarny.html?partnerid=100327593&sm12=MTY=&ts=1525344997&token=1601b2d6987fb2afe46366aa87f7db8f

 

Która wygląda jeszcze lepiej. To już dwie amva. Rozejrzyj się jeszcze za innymi modelami w tej cenie, pewnie każdy będzie podobnej jakości.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za brak odpowiedzi z mojej strony, ale sami wiecie - majówka :) Dzięki za wszystkie sugestie. Początkowo właśnie AMVA/VA mnie bardzo ciekawiły, ale potem przeczytałem sporo opinii odnośnie bardzo poważnych problemów w grach. Pierwszy lepszy przykład z brzegu, iiyama XB2483HSU - na YouTube jest kilka filmów gdzie występuje takie smużenie, że w Skyrimie biały kursor na czarnym tle prawie znika w trakcie ruchu, występuje też dość mocno widoczne "poruszenie" w ciemniejszych miejscach przy obracnaiu kamerą

To jest własnie powód, dla którego napisałem ten wpis na forum, bo ja nigdy się z takimi rzeczami nie spotkałem, a po obejrzeniu paru podobnych filmów odnóśnie "smużenia" na AMVA/VA wystraszyłem się, że to samo występuje na IPS. Tutaj kolejny przykład na monitorze BenQ z AMVA (ten sam co zasugerowany wyżej tylko wersja 24-calowa) w Wiedźminie 3:

Widać, jak podczas ruchu te ciemne skały aż tak jakby lekko przyciemniają się i ich detale zlewają, korzenie za Geraltem prawie znikają w trakcie ruchu, strasznie dziwny efekt, i jest widoczny gołym okiem w grach, w które najczęściej gram. Chyba jednak zostanę przy tańszym IPS, bo najwięcej tego typu filmików właśnie pochodzi z nagrań z monitorów z tańszymi matrycami AMVA/VA. Póki co najbardziej mnie przekonuje ten zasugerowany przez was IPS od LG za 599 zł (24MP59G-P). Ewentualnie może coś z nowszych modeli AOC.

Edytowane przez Kazuyuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2018 o 18:37, Ationx napisał:

W cenie tego Samsunga masz LG 75Hz, IPS, FreeSync i to jego właśnie bym wybrał na Twoim miejscu

https://www.morele.net/monitor-lg-24mp59g-p-1227351/

Strzeż się przed tym monitorem. Chyba, że chcesz oślepnąć. Masa bajerów których ten monitor nie ogarnia plus fatalna kalibracja fabryczna kolorów, a samemu to ustawić odpowiednio to też nie lada wyczyn. Ten Samsung nie ma nic nadzwyczajnego w sobie, ale Samsung zawsze na start miał przyzwoite ustawienia fabryczne. Jeżeli chodzi o 75Hz i 60Hz to tu nikt normalnym ludzkim okiem nie odczuje żadnej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kazuyuki napisał:

, iiyama XB2483HSU - na YouTube jest kilka filmów gdzie występuje takie smużenie, że w Skyrimie biały kursor na czarnym tle prawie znika w trakcie ruchu, występuje też dość mocno widoczne "poruszenie" w ciemniejszych miejscach przy obracnaiu kamerą:

Takie zniekształcenia, pojawiają się też w przypadku zbyt agresywnie ustawionego overdrive.

Także są takie możliwości:

- źle ustawiony overdrive (i tutaj kolejne pytanie, czy ten monitor ma opcję regulacji overdrive - jeśli tak, to problem można rozwiązać ustawiając overdrive na mniej agresywny)

- monitor jest po prostu fizycznie paskudnie wolny/lub po prostu nie ma opcji ustawienia źle wyregulowanego overdrive - w tym przypadku nic nie zrobimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GW2470 akurat jest chwalony w reckach, oczywiście mówimy tu o monicie do pińcet złoty, więc cena ustala jakość, dostajemy dobrą czerń plus prawie całe pokrycie sRGB, co więcej wymagać do tej kwoty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem trochę temat matryc VA/AMVA, ich plusów oraz minusów oraz ogólnej charakterystyki i przyznam, że faktycznie w tej cenie robi się to dość dobry wybór, zwłaszcza monitor iiyama X2483HSU-B3. Te czernie są nieporównywalnie lepsze niż na większości monitorów IPS których recenzje oglądałem. Owszem, to smużenie matrycy VA wydaje się irytujące, ale po dłuższej analizie mam wrażenie, że filmy na YouTube nie są dość obiektywne i sztucznie wyolbrzymiają problem.

Po pierwsze akurat na Skyrimie znam się bardzo dobrze, ok. 1500 godzin modowania nie poszło na marne, i wiem, że występuje tu efekt adaptacji jasności w celu symulacji adaptacji wzroku do ciemności. Ten efekt jest bardzo natrętny, gdyż wystarczy ruch kamerą lekko w górę lub w dół i widać, jak ekran się dookoła rozjaśnia lub przyciemnia. Dodatkowo Skyrim z domyślną pogodą ma dość przesadny kontrast i sporo czarnych miejsc, które sąsiadują z bardzo jasnymi przejaskrawionymi elementami, nie wspominając o bloomie z dupala. Oba te elementy odgrywają (tak myślę) dużą rolę w uwydatnianiu smużenia. Oba te elementy są też najczęściej eliminowane przez większość modów pogodowych, które "uspokajają" obraz i eliminują bądź ograniczają adaptację.

Co więcej, zrobiłem mały test na moim monitorze TN i nagrałem telefonem z bliska jak poruszam w menu głównym Skyrima tym białym kursorem na czarnym tle. I szczerze? Ja tego na monitorze praktycznie w ogóle nie widzę, ale na nagraniu występuje bardzo podobny efekt smużenia i zanikania jak na tym filmie z matrycą VA. Nie aż tak mocno, ale również się to pojawia. Obstawiam, że to smużenie iiyamy jest więc uwydatnione przez Skyrima oraz nagranie kamerą. Czy ktoś ma tutaj ten monitorek iiyamy X2483HSU-B3 i mógłby się wypowiedzieć?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...