Skocz do zawartości
Gość Mroczny_Brokul

Wymiana karty, czy całego komputera?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mroczny_Brokul

Dwa dni temu umarła mi karta graficzna Asus Radeon 6850 HD. I tutaj pojawia się pytanie.

Czy szukać tylko nowej karty (albo jakiejś używki), czy lepiej odłożyć zakup, przygotować większy budżet i kupić nowy komputer, a może opcja z kupnem używanego procesora, do tego oczywiście karta i dołożyć RAM-u?

Oprócz wspomnianej karty wnętrze mojego potwora obliczeniowego ;) stanowią jeszcze: płyta główna Gigabite GA-H61M-DS2, CPU Intel Core I5 2320, 4 GB RAM-u, dysk 1 TB niestety nie pamiętam jaki dokładnie, taka sama sytuacja jest z zasilaczem, pamiętam tylko że miał chyba 500 watów, a nie chce mi się teraz rozkręcać tej skrzynki ponownie.

Na koniec dodam, że komputer służyłby do grania i pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile pieniędzy chcesz na to przeznaczyć i w co tam pogrywasz, ale na pierwszy rzut oka warto by dorzucić drugie 4GB RAMu (jeżeli masz jeden moduł zainstalowany), SSD chociaż na system i strzelić sobie jakiegoś GTXa 960/1050Ti + ewentualnie i7 2700K/3770K...to powinno wystarczyć jeszcze na jakiś czas do w miarę komfortowego giercowania. Ale wszystko zależy od budżetu i oczekiwań - musisz uściślić.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małym kosztem to GTX960/970 z używek lub GTX1050Ti z nowych + ram i ew. SSD .

Na drugim planie zmiana procka na I7 2600 lub I7 3770 non-K , na tej płycie I7K nie wykorzystasz a modele zablokowane moga być tańsze niż wersje K .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Mroczny_Brokul
21 godzin temu, goral2099 napisał:

Zależy ile pieniędzy chcesz na to przeznaczyć i w co tam pogrywasz, ale na pierwszy rzut oka warto by dorzucić drugie 4GB RAMu (jeżeli masz jeden moduł zainstalowany), SSD chociaż na system i strzelić sobie jakiegoś GTXa 960/1050Ti + ewentualnie i7 2700K/3770K...to powinno wystarczyć jeszcze na jakiś czas do w miarę komfortowego giercowania. Ale wszystko zależy od budżetu i oczekiwań - musisz uściślić.

Widziałem, że o czymś zapomniałem. =) Jeżeli już miałbym wymieniać cały komputer, to chciałbym się zmieścić w 3 tys.

Z gier to ja jestem starym fanem strategii. Gorzej to chyba, że komputer jest dzielony z nastoletnim fanem symulatorów farmy, ciężarówek i wyścigówek. Chociaż te ostatnie w mniejszym stopniu.

4 godziny temu, reyden napisał:

Małym kosztem to GTX960/970 z używek lub GTX1050Ti z nowych + ram i ew. SSD .

Na drugim planie zmiana procka na I7 2600 lub I7 3770 non-K , na tej płycie I7K nie wykorzystasz a modele zablokowane moga być tańsze niż wersje K .

Dzisiaj usłyszałem, że niby nie ma zbytniej różnicy pod względem mocy między I5 i I7 i jak co mam szukać I5 drugiej generacji z odblokowanym zegarem. Jakoś mi ciężko w to uwierzyć. RAM to chyba pozycja obowiązkowa. Teraz mam 2x2GB i zdarzało mi się odczuwać pewnie ograniczenia.

Takie głupie pytanie. Ten GTX1050Ti nie będzie jakoś ograniczany przez tę płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 3k można złożyć fajny zestaw (5-8400+GTX1060+8GB ram), tylko trzeba ustalić co zostawiamy ze starego komputera (np. dysk, obudowa, zasilacz). Trzeba też znać model i producenta, bo może okazać się że jednak jest konieczna wymiana któregoś podzespołu. 2x2GB to mało jak na dzisiejsze standardy gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasach świetności tej platformy faktycznie nie było większych różnic pomiędzy I5 a I7 , HT mało kiedy się przydawało a I7 był zauważalnie droższy .

Teraz sytuacja się zmieniła i są tytuły które potrafią zrobić dobry użytek z dodatkowych 4 wątków np. Crysis 3 , Deus Ex MD , Hitman , ROTR , Watch Dogs 2 .

W strategiach przy duzym obciążeniu I7 też może być lepszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Mroczny_Brokul
22 godziny temu, rolercoster napisał:

Trzeba też znać model i producenta, bo może okazać się że jednak jest konieczna wymiana któregoś podzespołu. 

Sprawdziłem, zasilacz to Hedy 500 atx p-pfc, HDD Seagate ST1000DM003 1TB, a wszystko zamknięte w obudowie Modecom Step 2.

Mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie karty graficznej. Jeżeli zdecydowałbym się na tego nowego GTX1050Ti. Brać niereferencyjny (jeżeli tak to jaki model), czy szukać referencyjną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek wymieniłbym zasilacz (może być przyczyną padniętej grafiki) i obudowę (oba te elementy mogą być później przeniesione do nowego zestawu) oraz kartę graficzną.

Podsumowując do wymiany masz:

-zasilacz

-obudowę

-kartę

-trzeba dołożyć ram (min. do 8GB).

Nie wiem, czy aby nie lepiej zakupić nowy komputer, bo jest tego trochę, można co prawda przechodzić na nową platformę na raty (na początek to co powyżej, a później CPU+MOBO+Ram), ale trzeba by dwa razy bawić się w przekładanie podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Mroczny_Brokul

Właśnie widzę, że mam zasilacz z czarnej listy. Brawo dla mnie. Czyli ze starego zestawu zostałaby tylko płyta główna i dysk. To już lepiej kupić nowy komputer.

Dzięki za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...