Skocz do zawartości
nelik1987

Wymiana komputera po 6 latach, nowy do 4000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, postanowiłem zmienić stary komputer na coś nowego. Głównie pracuję w AutoCAD 2D, Dialux i programach biurowych więc w zupełności wystarczył by ten komputer jaki mam ale zachciało mi się ostatnio zagrac w jakąś grę Call od duty ww2, wiedźmin i okazało się, że komputer ledwie daje radę na ustawieniach LOW :(

Na pewno nie będę się bawił w OC. Jako, że jestem już dojrzałym użytkownikiem komputera nie potrzeba mi LEDów, kolorowych wiatraków i obudowy z oknem do podglądania jak się wiatraki kręcą itp. Rozbudowy za jakiś czas mnie również nie interesują. Jak będę wymieniał komputer to sie pewnie tak technologia zmieni, że będę musiał wymienić cały komputer. 

Gram, rzadko a głównie na komputerze pracuję.

Dawno wypadłem już z obiegu jeżeli chodzi o nowinki z hardware więc proszę Was o pomoc. Poświęciłem 2 dni na czytanie, szukanie porównywanie, sprawdzanie testów itp.ale nadal mam wątpliwości.

Założyłem sobie budżet do 4000 zł brutto (jak się uda taniej będzie super :) )

Najpierw opiszę jakie mam pytania, wątpliwości i ewentualne założenia a następnie przedstawię wybrane zestawienie do Waszej oceny jako ekspertów w tej dziedzinie. Tylko proszę nie piszcie weź tę kartę bo jest fajna, tylko proszę o konkrety dlaczego warto, jakie są za i jakie są przeciw

CPU: Postawiłem na intela bo tak :) Czytałem oczywiście, że na AMD można podobnie ale taniej. Dokładnie tak samo było 6 lat temu jak składałem komputer i wtedy też wybrałem intela i5 2500. Zraziłem się do AMD, gdy kiedyś kupiłem bardzo nietrafiony procesor 3 rdzeniowy. Raczej stać mnie tylko na i5 ale za to 8 generacji więc jakiś czas będę na bieżąco. Zawsze można zastosować póxniej i7... zawsze tak sobie mówiłem i kończyło się tym, że wymieniałem cały komputer więc nie planuję przyszłej rozbudowy.

Chłodzenie: Zawsze korzystałem z rozwiązań BOX do procesora. Wiadomo nie są najlepsze i dość głośne ale działają. Jak zostanie jakaś kasa to w coś ze średniej półki do chłodzenia i wyciszenia komputera zainwestuję. EDIT: Poczytałem trochę o chłodzeniu i za jakieś 80 zł można znaleźć całkiem duży radiator z wentylator fi 80-100mm który będzie zapewne cichszy od BOXa

MOBO: Oczywiście dopasowana do procesora :), stawiałem na Z370 jako najlepszy. Obsługa dysków M.2 ale nie po SATA tylko NVMe! Poza tym ciężko mi wybrać odpowiednią płytę. Na miniaturyzacji mi nie zależy więc ATX. Myślałem chwilę na H370 ale obsługuje tylko pamięci do 2666 MHz. Zależy mi na wyjściu 2xUSB 3.0/ 3.1 na przedni panel

GPU: Tu naczytałem się najwięcej, godziny filmów z testów na YT, przewertowane artykuły itp. Wybór padł na GTX1050 TI. Dużo dobrego w internecie jest na jej temat, że to karta dla graczy ale jednak niewymagających którzy nie grają codziennie na ustawieniach ultra i widzą różnicy między 55 a 58 FPS... Ja będę grał dla odprężenia po ciężkiej pracy :)

RAM: Na pewno DDR4 bo to raczej już standard. Obecnie mam 8 GB i ciężko powiedzieć czy starcza czy nie (do pracy biurowej czyli AutoCAD i inne na pewno). Jako, ze komputer ma ze mną zostać dłuższy czas postawiłem na 16 GB RAM. Co do częstotliwości i CL dużo czytałem, że warto iść w częstotliwość bo wykorzystujemy procesor i można wszystko zepsuć mając wybrany całkiem dobry procek i płytę główną i słabe ramy o częstotliwości 2166. Z testów wywnioskowałem, że częstotliwości powyżej 3000 są raczej dla pasjonatów i "maniaków" a ceny lecą mocno do góry powyżej tej częstotliwości, czyli celuję w coś w granicach 2400 a 3000 różnice w cenie nie są aż tak duże.

SSD: Tutaj dla mnie nowość czyli M.2. Obecnie mam dysk SSD 250GB Samsung 850 i gdy go zamontowałem posiadając tylko HDD komputer stał się rakietą :) Windows w 10 sekund, a nie w 40. Tego samego oczekuję inwestując w Dysk M.2 który nie ma ograniczenia SATA.

Zasilacz: Po przeczytania 1000 wątków na forach i sprawdzeniu 10 kalkulatorów celuję w coś około 450-500W niby powinno wystarczyć z zapasem dla tego prock i5 i GTX 1050 TI. Nie musi mieć odpinanych kabelków, raczej stawiam na cichy wentylator, czyli średnia półka. W tym segmencie fora polecają be quiet!

Obudowa: Po obejrzeniu wielu gotowych zestawów natknąłem się na obudowy polskiej firmy SilentiumPC, jak dla mnie bardzo ładne minimalistyczne obudowy w bardzo niskiej cenie. Wiadomo wodotrysków nie mają ale mi to niepotrzebne ma być estetyczna i trzymać wszystkie elementy w jednym miejscu :)

 

Wybrana konfiguracja

 

CPU: i5 8400 2.80 GHz LGA1151 - 729 zł

Chłodzenie: Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 LT 59 zł lub Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO 79 zł Ewentualnie coś cichszego od chłodzenia BOX, nie potrzebuję 5 kilo miedzi bo nie będę kręcił tego procesora.

MOBO: ASUS PRIME Z370-P - 439 zł

GPU: MSI GeForce GTX1050Ti Gaming X 4GB DDR5 128bit (1430/7008) (karta bardzo zachwalana, nie najtańsza jak na GTX 1050 TI ale ma półpasywne chłodzenie a to dla mnie bomba bo 95% czasu będzie bezgłośna - 889 zł

RAM: G.SKILL DDR4 16GB (2x8GB) Aegis 3000MHz CL16 XMP2 - najtańszy DDR4 3000 MHz z CL 16 - 683 zł

SSD: WD 512GB SSD M.2 PCI-EXPRESS X4 BLACK (WDS512G1X0C) - 669 zł

Zasilacz: be quiet! SYSTEM POWER 9 500W (BN246) - 209 zł

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black (SPC143) - 122 zł - super cena jak na ten wygląd

SUMA: 3799 zł w sumie niezłe bo starczy na chłodzenie.

Wiem, że dużo napisałem i gratuluje każdemu kto dotrwał do tego miejsca. Starałem się podejść do tematu jak najlepiej przygotowany. 

Każda merytoryczna opinia i porada się liczy. Do dzieła znawcy hardware :) 

Edytowane przez nelik1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

CPU Intel i5-8500 3.00GHz BOX 795zł 

Chłodzenie SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 99zł

Płyta MSI Z370-A PRO 435zł

Karta Zotac GeForce GTX 1060 AMP! CORE Edition 3GB GDDR5 999zł

Ram G.SKILL 16GB 3000MHz Ripjaws V CL15 (2x8GB)  779zł

SSD Plextor 256GB M.2 PCIe M8Pe 429zł

HDD WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE 174zł 

 Zasilacz be quiet! 500W Pure Power 10 259zł 

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black 149zł 

Procesor 8500 wyżej taktowany i trochę szybszy od 8400. Chłodzenie Fera3 wydajne i ciche. Ram drożej ale z niższym cl. SSD o mniejszej pojemności na trwałym MLC z radiatorem i do tego klasyczny HDD WD. Zasilacz z wyższą sprawnością 80+Silver. Obudowa RG4 to nowszy model od RG1 i jest znacznie lepiej wentylowany a co za tym idzie podzespoły mają chłodniej. Płyta sprawdzona od MSI. Grafika 1060 3gb z uwagi na szynę 192bit i większą przepustowości będzie wydajniejsza jak chodzi o fps w grach od 1050Ti 4gb z szyną 128bit.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD zgodzę się, że 256 GB mi wystarczy. Rozpędziłem się trochę z tym SSD ponieważ obecnie mam 256 i używam około 90-95% inaczej mówiąc brakuje mi pamięci. Nie zauważyłem jednak, że na dysku SSD leży prawie 50 GB synchronizowanych z QNAP które spokojnie mogą leżeć na dysku HDD. Gros miejsca zajmue również system który się strasznie rozrósł po wielu aktualizacjach. Od czasu wejścia w życie Windows 10 nie formatowałem dysku :)

Co do reszty wszystko fajnie wszystko niby lepsze no ale trochę drożej . Dzięki za opinię.

Dalej edukowałem się co do GPU które zaproponowałeś faktycznie za dopłatę 120 zł różnica jest spora. Martwi mnie tylko fakt, że jest bardziej prądożerna niż 1050TI oraz ten model nie ma chłodzenia półpasywnego.

Edytowane przez nelik1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Nie o to chodzi, że 256GB wystarczy, tylko koszt SSD M.2 Nvme na trwałym MLC o pojemności 512GB jest dośyć duży. Taniej dostaniesz modele na TLC.  Jest też opcja SSD Goodram Iriddium Pro 480GB 2,5``cala. Wolniejszy od Nvme, ale tańszy od modeli M.2 i też na MLC.

Zawsze warto doinwestować. Komputer kupujesz na lata. W sumie wyszło 4118zł. Pisał bym w komentarzu do zamówienia prośbę o darmowe złożenie komputera i darmową wysyłkę, chyba, że odbierasz w salonie to i tak odbiór będzie za darmo.

1060 to energooszczędna karta. Taki zestaw podczas grania pobierze około 200w co jest bdb wynikiem. 1050Ti pobiera mniej prądu, ale jest mniej wydajna. Karta pobiera więcej prądu i wkręca się na wysokie obroty jak grasz a podczas przeglądania neta śmigła kręcą się wolniej i pobiera mniej. W przewiewnej obudowie nawet podczas obciążenia karta jest cichsza niż w cieplejszej, bo wiatraki wolniej się kręcą aby ostudzić kartę. Z pół pasywnych 1060 w wersji 3GB zobacz kartę Gigabyte GeForce GTX 1060 WF OC 3GB GDDR5.

Aby zaoszczędzić, to może faktycznie pamiątki wybierz tańsze Ageis, albo 3200Mhz Goodram cl16. Chłodzenie zamiast Fera3 może być Spartan3 LT. Zawsze to już około 100zł do przodu.

Jak patrzysz na energooszczędność i w przyszłości nie będziesz wstawiał bardziej prądożernej od 1060 karty, to zasilacz wystarczy Ci  Pure Power 10 BN272 o mocy 400w bez pomarańczowej obwódki. Kosztuje 20zł taniej od wersji 500w. Model z pomarańczową obwódką jest droższy, bo ma odpinane kable. Zawsze Możesz sprawdzić w kalkulatorze z linku poniżej.

https://www.bequiet.com/pl/psucalculator

 

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zestaw chyba optymalny. Zastanawia mnie tylko ta karta graficzna. Jest dostępna tylko w 3 sklepach a to z reguły niedobrze wróży. Nie jestem również przekonany czy ona ma chłodzenie półpasywne

 

image.png

Edytowane przez nelik1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Polecam dopłacić do obudowy RG4. Jest znacznie lepiej wyposażona jak chodzi o wentylację. Ma w standardzie wentylatory 3x12 fi (2xprzód 1xtył) a RG1 ma tylko jeden tylny 12fi. Jak już Chcesz przycebulić na obudowie, to zobacz obudowę MODECOM OBERON PRO USB 3.0 czarna za 119zł. 

Karta jest od Zotaka jest dobra, ale jak Chcesz półpasywny układ chłodzenia, to Możesz dopłacić do modelu od Gigabyte. 

Edit: Jak Możesz to edytuj post, bo tabelka z Twoim zestawem powtarza się aż  4razy. 1raz wystarczy.

 

 

 

 

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, wszystko już prawie wybrane została tylko karta graficzna. Przekonaliście mnie to GTX 1060 3GB. Do 6GB wersji dopłacać nie będę, fakt jest bardziej przyszłościowa ale na chwilę obecną wystarczy w zupełności. Po przejrzeniu testów wzrost wydajności z np. 60 na 62 kl/s jest dla mnie nieodczuwalny. 50 kl/s w grze to dla mnie i tak już szał :)

Zastanawiam się teraz tylko na konkretnym modelem 1060. Poczytałem pooglądałem i dalej mętlik w głowie. Najważniejsze dla mnie w karcie jest fakt by była półpasywna. Większość czasu pracuję a nie gram więc chciałbym by było cicho. Różnice w taktowaniach rzędu 50MHz nie robią na mnie żadnego wrażenia. Szukam karty 2 wentylatorowej bo wierzę, że będzie jednak cichsza niż 1 wentylatorowa.

Co powiecie na to?

nie wiem czy PALIT jest półpasywny pozostałe podobno tak:

PALIT GEFORCE GTX 1060 DUAL 3GB https://www.ceneo.pl/46846843 -

GIGABYTE GEFORCE GTX 1060 WINDFORCE OC 3GB  https://www.ceneo.pl/46959558

MSI GEFORCE GTX 1060 3GT OC 3GB https://www.ceneo.pl/47078229

Edytowane przez nelik1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Gigabyte jest pół-pasywny i od Palita w wersji Dual lepiej wykonany, gdyż posiada backplate. MSI ma pół-pasywny system chłodzenia dopiero w wersji Armor (Zero Froz),  Gaming i Gaming X (Twin Froz). 3GT z Twojego linku nie jest pół-pasywny. Dam linka, żebyś nie miał mętliku w głowie.

Gigabyte GeForce GTX 1060 WF OC 3GB GDDR5 1089zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tesel

zamiast tego nvme którego i tak nie zauwazysz lepij kupić https://www.x-kom.pl/p/228919-dysk-ssd-goodram-480gb-25-sata-ssd-iridium-pro.html goodrama 480GB jak wyżej już mówiono


SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024

79,00 zł

GOODRAM 16GB 3000MHz IRDM X CL16 (2x8GB) White

669,00 zł

ASRock B360M Pro4

349,00 zł

SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black

149,00 zł

Intel i5-8500 3.00GHz BOX

795,00 zł

GOODRAM 480GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO

579,00 zł

Gigabyte GeForce GTX 1060 WF OC 3GB GDDR5

1 089,00 zł

SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold

299,00 zł

Wartość zakupów: 4 008,00 z

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Niestety ceny Plextorów uległy nieznacznemu podwyższeniu i w tej chwili zakup Goodrama 480GB jest biorąc pod uwagę relację cena/pojemność dobrą opcją. Różnica w szybkości będzie minimalna i na pewno nie tak duża jak pomiędzy HDD i SSD.  M.2 Nvme są najszybsze, ale na szybkość SSD 2,5`` Sata3 cala też nie ma co narzekać. Są jeszcze hybrydy SSHD. Ponoć są szybsze od klasycznego talerzowego HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, widziałem porównania i przy wielu zadaniach SSD PCI-E i SSD Sata wypadają podobnie. Różnica jest głównie w kopiowaniu plików, gdzie czasy są zdecydowanie rożne na korzyść PCI-E. Oglądałem kilka filmów na YT z zagranicy i znalazły się również takie opinie, o których tu piszecie, że przejść z HDD na SSD Sata było wielkim krokiem w wydajności ale już z SSD SATA na SSD PCI-E nie ma takiej różnicy lub jest nawet niezauważalna. W testach bootowania windows 10 nie było żadnych różnic. 

Ostatecznie po wszystkich Waszych uwagach zmianach i dopracowaniu komputera powstał komputer z poniższej listy: 

image.thumb.png.7384a656dbf8b3f638dc9f5b3ed77b1d.png

Procesor: Intel i5-8500 3.00GHz BOX804KR System https://www.ceneo.pl/61579098

Płyta główna: MSI Z370-A PRO435X-KOM https://www.ceneo.pl/56288052

Ram: G.SKILL DDR4 RIPJAWSV 16GB (F4-3000C15D-16GVGB)769Morele https://www.ceneo.pl/39684824 

Grafika: Gigabyte GeForce GTX 1060 WF OC 3GB GDDR51069X-KOM https://www.ceneo.pl/46959558

Dysk: GOODRAM IRIDIUM PRO 480GB 2,5" (SSDPRIRIDPRO480)565Morele https://www.ceneo.pl/37026920

Zasilacz: be quiet! 500W Pure Power 10256Karenhttps://www.ceneo.pl/50018095

Obudowa: SILENTIUMPC REGNUM RG4 PURE BLACK149X-KOMhttps://www.ceneo.pl/55424272

Chłodzenie: CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO79X-KOMhttps://www.ceneo.pl/43603759

SUMA   4 126,00 zł  

 

Wyszło trochę drożej ale w porównaniu do mojej pierwszej konfiguracji ta jest znacznie mocniejsza, a różnica to tylko 300 zł.  Zamawiałem wszystko dzisiaj bo ceny wszystkich podzespołów zaczynają gwałtownie rosnąć. 3 dni temu było o prawie o 50 zł taniej :/ 

Edytowane przez nelik1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer złożony i dział wyśmienicie. Czysty system i ogromny przyrost wydajności pozwala na prawie natychmiastowe uruchamianie się Windows na prawde szybką pracę w programach. Głównie zauważyłem to w rozpakowywaniu dużych plików ZIP czy RAR. Instalacja programów również trwa znacznie krócej. 

Co najważniejsze podczas normalnej pracy i ustawieniu wentylatorów obudowy na LOW komputer jest zupełnie niesłyszalny, znacznie bardziej słyszę pracę dysku QNAPa schowanego w szafie.  Karta graficzna nawet przy graniu w CoD WWII jest zupełnie bezgłośna mimo, iż wentylatory na niej działają (podczas pracy biurowej zatrzymują się co jest świetnym rozwiązaniem). 

Dziękuję wszystkim za pomoc. Podsumowując wydałem ponad 4000 zł ale jestem bardzoooooo zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...