Skocz do zawartości
makak_

Żywotność zasilacza

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już 10 letni zasilacz Mushkin HP-550 550W, który przeżył Q6600, i5 2500, xeon e3-1230 a teraz obsługuje i7 8700. I tak się zastanawiam nad jego wiekiem, czy już powinienem się obawiać, że może paść? Powinienem zacząć myśleć nad wymianą?

Zastanawiałem się nad wymianą na Seasonic FOCUS Plus Gold 550W (ewentualnie 650W, bo różnica cenowa jest mała).

 

Edytowane przez makak_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest klasyczna konstrukcja zasilacza . Rozbierz go i spojrz na stan kondesatorów ( czy nie są wybrzuszone ) .

Trwałość zasilacza zależy od kilku czynników a zwłaszcza temperatury.  

Tak ode mnie to Enchance 1136H : 6 lat  jak nówka w środku.

Delta 550AB-A używka ( i tu nie znam pełnej przeszłości ) ale po 6 latach od zakupu przy czyszczeniu zauważyłem kondesatory od linii 5V wybrzuszone ( markowe NIPPON )  wymiana ich i dalej śmiga.

Im mniej kurzu i kotów w zasilaczu tym lepiej dla niego..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2018 o 22:34, makak_ napisał:

Mam już 10 letni zasilacz Mushkin HP-550 550W, który przeżył Q6600, i5 2500, xeon e3-1230 a teraz obsługuje i7 8700. I tak się zastanawiam nad jego wiekiem, czy już powinienem się obawiać, że może paść? Powinienem zacząć myśleć nad wymianą?

Zastanawiałem się nad wymianą na Seasonic FOCUS Plus Gold 550W (ewentualnie 650W, bo różnica cenowa jest mała).

 

Przeliczałeś kiedykolwiek w popularnych kalkulatorach jakie obciążenie mogą generować Twoje podzespoły? Sprzęt ten pochodzi z epoki, gdy wymagane były w zasilaczach silne linie 5V, ponieważ to z nich było konwertowane napięcie dla CPU. Dlatego zobacz sobie na tabliczce znamionowej, że to deklarowane 550W jest podzielone na 3.3, 5 oraz 12V. Przy czym na 3.3 oraz 5V będzie przypadało o wiele więcej niż w aktualnie produkowanych konstrukcjach. We współczesnych komputerach eksploatowana jest przede wszystkim linia 12V a 5V ma znaczenie marginalne (przeważnie wydajność tej linii to ~100W). Twój zasilacz 550W ma wydajność linii 12V 336W i jako zasilacz tej klasy powinieneś go traktować zasilając nim nowe "bebechy komputerowe".  

Jeżeli nie masz prądożernego sprzętu to ten zasilacz może jeszcze sporo czasu posłużyć.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jeśli autor pozwoli podłącze się do tematu.
Podczas czyszczenia komputera, a dokładniej zasilacza zauważyłem dwa lekko wybrzuszone kondensatory. Zasilacz to pół modularny TOPOWER TOP-450P3 mam do niego wszystko łącznie z pudełkiem. Jak dobrze pamiętam mam go od około 9 lat przy czym kupiony był używany. Z wymianą nie byłoby problemu, ale co z resztą kondensatorów ? Za jakiś czas też mogą paść. Czy nie uszkodzi mi to sprzętu. ?
I stąd moje pytanie wymienić je czy dać sobie spokój i kupić nowy ?


 

IMG_20180531_124759575.jpg

Edytowane przez divo
załącznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory do wymiany, z procesorem bez k powinno jakoś działać, masz 2 linie 12V na każdej około 174W, czyli dla procesora przez wtyczkę EPS jedno i drugie 174W zostanie na grafikę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem.
Obecnie siedzi i3 3220 na płycie ASUS P8H61-MX, 2x8gb GOODRAM PLAY 1866mhz plus coś do wyświetlania obrazu. 
Ale zastanawiam się nad wymianą na i5 8400 albo r5 2600 i pewnie coś pokroju 1050ti.
Czy należałoby wymienić wszystkie kondensatory czy tylko te wybrzuszone ?
Może mi się wydaje ale ten duży chyba też jest wybrzuszony. 
Zastanawiam się czy to ma sens, czy nie lepiej kupić SeaSonic S12II 520W albo SilentiumPC VERO L2 500W
Doradzicie co robić ?

IMG_20180531_124731342.jpg

IMG_20180531_124927001.jpg

Edytowane przez divo
załącznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienia się wszystkie, lecz lepiej już kupić nowy, jak kolega wyżej pisze zmiany nastąpiły w charakterystyce zasilania. W tym sobie wymień i zostaw do starszego sprzętu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wymieniłem zasilacz (okazało się, że mi nie wyrabiał przy Mass Effect Andromeda - monitory się wyłączały przy starcie gry) na Seasonic FOCUS Plus Gold 550W i przyznam, że bajka zasilacz. Nigdy tak cichego nie miałem zasilacza. Wyszło, że jak grałem to poprzedni zasilacz był najgłośniejszym elementem kompa (myślałem, że to karta tak hałasuje ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...