Skocz do zawartości
Razziel

ITX - ocena zestawu za 5k, home office, vms, gry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Właśnie składam kompa – wymiana na cos mniejszego i troszkę mocniejszego.

Budżet na całość ok 5000.

Sprzęt będzie używany do: HomeOffice – lekkie programy. Od czasu do czasu jakieś maszyny wirtualne (max 2 jednocześnie), jakiś emulator Androida, programowanie i gry typu Wiedźmin 3, Crysis, Tomb Rider itp.

component // model // cena

cpu // i5 8400 // 749.00

gpu // MSI GTX 1060 GAMING X 6GB // 1,524.00

mobo // MSI B360I GAMING PRO AC // 521.00

ram // GOODRAM 16GB 3000MHz IRDM X CL16 (2x8GB) White // 669.00

psu // Cooler Master G450M RS450-AMAAB1-EU // 215.00

case // SilverStone SUGO biała USB 3.0 // 219.00

ssd // ADATA XPG SX8200 480G PCIe x4 NVMe // 624.00

hdd // Toshiba P300 2TB 3.5" // 235.00

cool // Cryorig C7 // 129.00

fan // Cryorig QF120 Performace PWM // 52.50

pasta // Thermal Grizzly Kryonaut // 67.00

dsip // LG 29UM69G // 0.00

suma: 5004.5

 

CPU – chyba nie ma sensu dokładać do 8500 o 200mhz na stocku skoro można podnieść Turbo Boost

GPU – myślałem jeszcze nad Zotac Amp, ale MSI ma lepsza kulturę pracy i według wieści z neta wejdzie do tej obudowy.

MOBO – wiem, ze w tej cenie można dostać Asrock na H370 ale zyskam, aż RAID, z którego nie będę korzystać i ma wolniejsza kartę WiFi

RAM – nie ma sensu wstawiać szybszych bo na b360/z370 nie pójdzie więcej niż 2666MHz

PSU – solidni i co ważne – małe wymiary co istotne przy tej obudowie.

CASE – mała zgrabna będzie robić za podstawkę pod monitor J, i nie potrzebuje DVD

SSD – ciężki wybór miedzy 860 a cos na NVMe…

HDD – magazyn jak magazyn

COOL – musi być niski a stockowy brzęczyk nie satysfakcjonuje, be Quiet nie wejdzie a Noctuy drogie

FAN – do zestawu bo w standardzie nie ma

Pasta – większe opakowanie bo lapka potrzebuje wyczyścić (nie jednego)

DISP już mam ale mam pytanie – może ktoś z doświadczenia bd wiedział  - jak 1060 sobie radzi na 21:9? Do tej pory miałem ASUS ROG 1070 STRIX, ale soft mi nie leżał i wszystko szło na ultra… ale gram już coraz mniej to przyszła pora na zmiany. CPU bardziej mi się teraz przydaje 6r/6w wypada lepiej niż 4/4. W oc tez się już nie bawię wiec i5K już nie jest potrzebne.

 

Coś byście zmienili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zestaw sworzony fajnie na zgrabnego, wydajnego PC.

i5-8400  nie podkręcisz.  

Co prawda kiedyś czytałem (chyba na "reddit"), że można podnieśćBCLK  do max 102,5MHz - od 103  Intel Management  Engine  blokuje. I zastosować blokadę mnożnika na 38 by nie schodził niżej. Z tego co pamiętam było to możliwe tylko na płytyach ASRock'a i to nie wszystkich a z chipsetem Z370. ASRock miał zmodyfikowany bios i nie wiem czy czasem Intel nie wymusił aktualizacji biosu, która tą możliwość wykluczyła. 

Jeśli się coś zmieniło ktoś pewno mnie poprawi.

GTX1060

Większość GTX1060, jak zapewne wiesz bo miałeś 1070,  posiada tryb półpasywny i ogólnie nie są specjalnie głośne + można krzywą wentylatorów się pobawić. Ja co prawda posiadam Zotac gtx1070 i jest niesłyszalnie/cicho ( na biurku, około 40-50cm ode mnie), inne śmigła słyszę. MSI uchodzi za jedne z najcichszych, ale są inne dorównujące im. Moim zdaniem zbyt duża dopłata do MSI.

 Patrząc na parametry , C7 będzie głośniejszy podczas obciążenia.

MOBO/RAM 

Na b360 nie pójdzie wyżej niż 2666, piszesz o tym  (na Z370 tak) - rozumię, że ze względu na cenę, która jest zbliżona do 2666?

PSU  -ok 

450W wystarczy (choć zalecane są 500W np. do 1060), na plus okablowanie półmodularne- w obudowie takich gabarytów jest plątanina kabli, które często zakłócają dobry przepływ powietrza.  Czy mały? Ma normalne wymiary ATX. Popatrz na testy jak między innymi wypada głośność tego zasilacza.

Obudowa

Sugo jest kilka wersji mające w nazwie sklepowej "biała usb3", biorąc pod uwagę cenę domyślam się , że wybrałeś SG13 https://proline.pl/obudowa-silverstone-sugo-sg13-white-black-sst-sg13wb-q-mini-dtx-mini-itx-p941045  Zgrabna, ładna. Ale patrząc na monitor i jego stopkę Sugo może być zbyt mała na stabilną "podtawkę" .  Czy wymiary ograniczają wybór? Może nieco większa FD NODE 304 ( wierzowy cooler się mieści do 165mm, karty do 310mm itd.)  lub  HTPC z wzmocnioną konstrukcją (przegrodą)? Do takich wchodzą większe płyty (ATX tańsze), karty .. Zależy oczywiście jaki masz plan na wygląd miejsca pracy/rozrywki.   

SSD

ADATA XPG SX8200 480G PCIe x4 NVMe  dobry wybór moim zdaniem w takim zakresie cenowym. Momo, że producent zastąpił kości 3D MLC nand (były w poprzednikach) kośćmi 3D TLC nand. Czyta się , że mnie trwałe ale przynajmniej z mojej praktyki wynika, że częściej zmienia się całego PC niż mija "gwarancyjny zapis". Chyba, że są wadliwe te modele o czym mi nic nie wiadomo. Poszukaj informacji o grzaniu się ssd M.2 i czy ten model nie ma z tym problemu.

Możliwe, że inni użytkownicy coś na ten temat powiedzą.

 

Edit

Piszesz o wymianie.

Aktualnego PC  będziesz sprzedawał? W całości, na części?  Możesz coś zostawićz niego  np.: zasilacz, dyski?

 

 

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź w temacie ;)

 

CPU - i5  8500 ma podbite 200MHz bazowe i max 100MHz w trybie turbo. Intel XTU powinien wymusić stałe turbo bez kręcenia BLCK

GPU - rozważałem jeszcze ZOTAC 1060 AMP ale gdznie nie czytałem to mówili/pisali, że głośny i gorący... Nie ma też backplate co by dodatkowo odprowadzać temp.

MOBO + RAM - z370 na itx są od kwoty ponad 620 zł, a tańsze płyty nie mają wystarczającej ilości usb na tyle (4x usb - sic!). RAMy do b360 i tak zostaną zredukowane do 2666MHz. A te kości da się wykręcić do 3200 ;) Kości na 2666MHz są droższe i mają wyższe CL... Dopłata 20% do mobo dałaby przyrost na poziomie 5-6% wg testu na PPC, co nie bardzo mi się opłaca

PSU - chodzi o głównie o długość - 1 cm da trochę odstępu między psu a hdd

OBUDOWA - node 304 (w zestawie z innym psu i coolerem) przegrało długością, jest za długa - pozatym fajna obudowa. Stopka od monitora będzie troszkę wystawać z obu stron ale nie powinno przeszkadzać. 

SSd - uff :)

COOLER - jakieś inne propozycje zamiast C7?

Raijintek Zelos?

- Scythe Big Shuriken - dużo opini na padający wentyl 

Na chłodzenie chciałem przeznaczyć max 130zł.

 

 

Edytowane przez Razziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 8400 nie ruszysz, pod obciążeniem będzie 3.8GHz.

RAM - bierzesz cokolwiek i zjeżdżasz z opóźnieniami (moje ballistixy 2400 CL16 -> 2666 CL12,  na lepszych kostkach da się zjechać niżej).

W Sugo13 stosowałem takie rozwiązanie jak niżej. Noctua NH-L12, na niej leży zasilacz i wyciąga powietrze przez radiator. i5-4690 czy i7-6700 nie miały żadnych problemów z temperaturami.

Jak chcesz upychać niewielki coolerek pod zasilaczem, to nie Zelos - będzie głośno i ciepło. 

 

sugopgugy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 wg intel arc ma max 4GHz

RAM - thnx za info ze zbijaniem timingów - może się uda :)

Ta Noctua stoi ponad 200zł i nie jest dostępna. Generalnie ciekawy pomysł z tego typem coolera bez jednego wentyla.

Miałem kiedyś Raijintek'a w wersji tower i był cichy i wydajny. 

BTW jakie miałeś GPU w tej obudowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

ostatecznie staneło na NODE 304 - ze względu na dostępność (a w zasadzie na strasznie długi okres oczekiwania na SST SG13WB)

co za sobą pociągnęło zmianę C7 na be quiet Pure Rock Slim (w tej samej cenie co pure rock 3 a działa ciszej :D )

@rzymo - dzięki za info odnośnie karty, teraz już nie mam takiego dylematu i nie muszę robić upgradu obudowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...