Skocz do zawartości
Dejff

Czy zestaw jest słuszny ? $$$

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, na dniach chciałem złożyć nowego blaszaka. Główne zastosowanie gry komputerowe . Posiadam karte graficzną  GTX 970 4GB Gigabyta którą na ten moment zostawie z starego zestawu  i za rok ewentualnie wymienie na coś mocniejszego.  Chciałbym kupić poniższy zestaw,  nie wiem tylko czy Mobo+Ram jest sensowne i jakie chłodzenie najlepiej dobrać będę wdzięczny za każdą oponie.

 

CPU:  i5 8400 za dopłątą niecałych 70 zł widziałem  i5 8500 pytanie czy jest sens?

Zasilacz : ? nie mam pojęcia --> 500w  OCZ ?

Obudowa:  SilentiumPC Regnum RG4T

Dysk: Samsung 960 Evo M.2 250GB ( zależy mi na przepustowości wiekszej niż zwykłe ssd które mają w granicach  512MB/s. Czy są dyski pośrednie(tańsze) które mają 1000-2000MB/s ? a nie 3200 tak jak ten ?.

Mobo: MSI B360M PRO-VDH

Ram: GOODRAM 1x8GB 2666 Mhz ? CL 16 ? - na ten moment jedna kość ze względnu na kosmiczne ceny ramu a w późniejszym czasie dorzuce druga taką samą. 

I teraz moje pytanie bo gdzieś wyczytałem że  dyski M.2 po podłączeniu obciążają karte graficzną ponieważ są podłączone na tym samym paśmie PCI czy płyta główna będzie w stanie obsłużyć ten dysk Czy to prawda ? Czy konieczny jest zakup na poziomie  Z370 ? + ram 3000Mhz++ bo zakłądam że koszt 30-40% $$ vs.  5 % wydajnośći się nie opłaca . Jeżeli się myle prosze o komentarz w sprawie Mobo+ Ram --> dysk.

 

ps. Karte graficzną zostawiam starą i zdecydowałem się na 1x8GB na ten moment ,aby przyciąć koszty. Nie określiłem kwoty którą chce wydać na te podzespoły ponieważ zależy to od Mobo  czy będzie współgrało z dyskiem. 

 

Z góry dziękuje za komentarze.

Pozdarwiam

image.png

image.png

Edytowane przez Dejff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Witaj.

Różnica pomiędzy 8400 a 8500 będzie zapewne nieznaczna i nieodczuwalna, ale moim prywatnym zdaniem zawsze lepiej dopłacić do wyżej taktowanego procesora.  Chłodzenie CPU Możesz kupić Fera3 a z tańszych Spartan3 LT.

Zasilacz to bardzo ważna kwestia. Dowiedz się dokładnie jaki to model tego OCZ. 

Obudowa może być.

Zobacz SSD Plextor 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeG. Szybki i do tego na trwałym MLC z radiatorem który odprowadza ciepło. Na SSD M.2  Nvme Masz pod kartą graficzną gniazdo. Dysk przykręcasz śrubką. Nie powinien w żaden sposób kolodować na płycie B360 z zasilaniem karty graficznej.

Ram wedle uznania.

Jak chodzi o Z370 + RAM 3000Mhz to zależy jak kto na to patrzy.  Na Z370 + wyżej taktowany ram będzie w grach więcej FPS. Jeżeli nie jesteś wymagający i uważasz że przyrost wydajności pomiędzy pamięcią 2666Mhz vs 3000Mhz nie jest warty inwestowania to B360 + RAM 2666Mhz Ci wystarczy.

Zapraszam do lektur poniżej.

Test pamięci DDR4 2133-3600 MHz na Intel Core i5-8600K

Test pamięci RAM DDR4 - Single vs Dual vs Quad Channel

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj zakres cenowy jaki masz do dyspozycji - to dużo pomoże.

CPU - 8500 do 8400 ma aż 100MHz w trybie boost. Bazowe 200MHz różnicy 8400 nadrabia szybszym boost

Cooler:  Spartan 3 LT / Spartan 3 Pro/ Fera3 / be quiet PureRock Slim

SSD: Adata SX8200 240GB Read~3000 Write 1200 i w cenie niecałych 400zł?

PSU: SeaSonic 520W (S12II-520)

RAM: nawet jak bierzesz 8GB to bież w dual channel. Potem dołożysz albo kostkę albo wymienisz tandem.

https://www.purepc.pl/notebooki/test_pamieci_ddr4_single_channel_vs_dual_channel_w_laptopie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za obszerne odpowiedzi oraz za zalinkowane filmiki odnośnie testów pamięci ram. Zdecydowanie jednak zrobię dual channel na 2x4GB a później sprzedam je i kupie 2x8GB jak fundusze pozwolą na to.

Jeżeli chodzi o dysk Adata SX8200 Ciekawa alternatywa dysku dla samsunga który miałem wcześniej na uwadze myślę że się na niego zdecyduje ze względu na cene vs samsung.

Ostatecznie mam na uwadze dwa zestawy:

1) Tańszy do 2300zł 

CPU: i5 8400 (740zł)

GPU: GTX  970 4GB ( posiadam aktualnie)

Mobo: MSI B360M PRO-VDH (350zł)

RAM: Patriot Signature 8 GB (2x 4 GB) 2666 MHz (370zł)

Obudowa:  SilentiumPC Regnum RG4T (180zł)

Zasilacz: SeaSonic 520W (S12II-520) (240zł)

Cooler:  Spartan 3 LT (70zł)

Dysk: Adata SX8200 (380zł)

2) Droższy do 2800zł

CPU: i5 8500 (815zł)

GPU: GTX 970

Mobo:  Z370 -Gigabyte Z370P D3 lub MSI Z370-A Pro ( około 450zł)

RAM: PATRIOT DDR4 8GB 2x4GB VIPER 4 3200MHz CL16 ( 470zł)

Obudowa:  SilentiumPC Regnum RG4T (180zł)

Zasilacz: SeaSonic 520W (S12II-520) (240zł)

Cooler:  Spartan 3 LT (70zł)

Dysk: Adata SX8200 (380zł)

 

Główne założeniem było zmontować nową platformę pod gry. Lubie grać na wysokich ustawieniach i cieszyć się dobra grafiką  przy miarę wysokim   FPS. Nie wymagam od gry ultra ustawień na dodatek na bóg wie jakich wysokich fps :) takie wodotryski są zbędne . Aktualny sprzęt sprzedaję za 750 zł bez karty graficznej i całość chciałem zamknąć w 2000zł jak widać na powyższym zestawieniu nie da rady.

--> Pytanie brzmi czy 500zł które dołożę  do droższego zestawu GPU+Mobo+RAM będzie opłacalne pod względne  cena vs wydajność ? Wiadomo że różnica będzie w wydajności i FPS w grach  tylko czy warta swojej ceny ?

--> jeżeli macie w podobnych cenach do zaproponowania inne zestawienia jestem otwarty na propozycję.

 

 

 

Edytowane przez Dejff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tak patrze obie wersje i:

CPU: i5 8400 (740zł)

GPU: GTX  970 4GB ( posiadam aktualnie)

Mobo: MSI B360M PRO-VDH (350zł)

RAM: GOODRAM 8GB 2666MHz IRDM X CL16 (350zł)

Obudowa:  SilentiumPC Regnum RG4T (180zł)

Zasilacz: SeaSonic 520W (S12II-520) (240zł)

Cooler:  Spartan 3 LT (70zł)

Dysk: Adata SX8200 (380zł)

powyższe 2310zł czyli 20zł taniej niż propozycja wyżej

droższa wersja: (mi wyszło 2605 wg powyzszego...)

CPU: i5 8400 (740zł)

GPU: GTX  970 4GB ( posiadam aktualnie)

Mobo: MSI B360M PRO-VDH (350zł)

RAM: GOODRAM 16GB 3000MHz IRDM X CL16 (2x8GB) White (669zł)

Obudowa:  SilentiumPC Regnum RG4T (180zł)

Zasilacz: SeaSonic 520W (S12II-520) (240zł)

Cooler:  Spartan 3 LT (70zł)

Dysk: Adata SX8200 (380zł)

powyższe 2630zł (+25zł ale masz 16GB ram)

z płytą Z370 -Gigabyte Z370P D3 lub MSI Z370-A Pro ( około 450zł)   wychodzi 2710zł i taki zestaw da Ci najlepsze kombo mobo +ram + cpu. I do tego masz 16GB ram ;)

w obu wersjach masz duży przyrost RAMu, które dadzą Ci więcej korzyści niż 100MHz w trybie boost w i5 8500.

 

Edytowane przez Razziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Razziel za komentarz. Tak użyłem kwot większych dlatego napisałem "do" aby było pole manewru jeżeli ktoś by chciał zaproponować inny zestaw :)

W jakich sytuacjach procesory wyżej wymienione korzystają z trybu boost? (muszę ręcznie przestawić w biosie ?) bo rozumiem że tylko tam jest różnica 100mhz  pomiędzy nimi i oczywiście cena.

Edytowane przez Dejff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System sam dostosowuje prędkość boost w celach optymalizacji/czy jak najszybszego wykonania instrukcji. Jeżeli bedziesz np grał w wiedźmina to sam zwiększy Ci prędkości do np 3.5GHz. Jeżeli bedziesz kompilowal program miał uruchomiona maszynę wirtualna i naście zakładek WWW to system tez zrobi to sam. 

Programem Intel extreme utuliti (intel xtu) można przypisać profile do aplikacji (z poziomu windowsa) np: jak wystartujesz ulubiona grę to ma na sztywno chodzić z zadana prędkościa itp

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Aktualnie sytuacja wygląda następująco. Udało mi się wylicytować Mobo+Ram w bardzo dobrej cenie i różnice postanowiłem wydać na lepsze ramy i procesor.

Aktualnie jedzie do mnie:

Mobo: GIGABYTE Z370 AORUS GAMING K3 - (365)zł + gwar.

Ram: Kingston Predator DDR4, 8GB, 3000MHz, CL15 (320) zł +gwar.

Na stronie x-komu zamawiam:

Druga kość ram taką samą  jak wyżej. Po konsultacji z @Razzielem - dziękuje

RAM: HyperX 8GB 3000MHz HyperX Predator Black CL15-  (419zł )

Dysk: ADATA 240GB M.2 PCIe XPG SX8200 - (399zł)

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black (149zł)

Zasilacz:  Seasonic 520W S12II GB 80 Plus Bronze BOX (239zł)

Chłodzenie: SilentiumPC Spartan 3 LT (59zł)

Pasta termo-przewodząca : Arctic MX2 - (19zł)

Na allegro:

Procesor i5 8500 - 815zł

Łączna kwota: 2784zł (wliczone przesyłki).

 

-->Moje ostatnie pytanie co do całości czy zasilacz zaproponowany przez was bez problemu udzwignię ten zestaw i ewentualnie za rok jak bym chciał przeskoczyć na GTX 1060-6GB lub 1070 czy  wystarczy ?

Edytowane przez Dejff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia oszczędzania na psu ale zestaw i5 8500 +1070 da rade ;)

@cooler zgadzam sie z powyższym, lepiej dołóż do spartana 3 pro albo fery 3 zamiast dokupować pastę i mniejsze chłodzenie. Do RG4T spokojnie się zmieści.

Edytowane przez Razziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, w takim razie moje pytanie brzmi jaki zasilacz do powyższego zestawu zakupić jeżeli zmiana GF 970 miała by być na 1070 lub 1080 ? Aby się zabezpieczyć i nie wymieniać go za rok. 

Edytowane przez Dejff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 520W, co wybrałeś, starczy z nawiązką także z gtx1080. Nawet jak jednocześnie odpalisz stress cpu+gpu tj linpacka/prime95+furmarka albo odpalisz grę wymagającą od cpu oraz gpu, to nie powinienes przekroczyć nawet chwilowego poboru 300W, także nic się nie bój.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...