Skocz do zawartości
divo

I5 2400 po skalpie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Niedawno kupiłem procesor I5 2400, cena dobra bo 2/3 ceny rynkowej, więc długo się nie zastanawiałem.
Dzisiaj otrzymałem przesyłkę i od razu zauważyłem coś dziwnego. Na moje oko procesor wygląda jakby był po skalpie, sami oceńcie. Dziwna sytuacja, bo wydawało mi się że powinien być lutowany IHS. Zauważyłem również że IHS jest trochę krzywo przyklejony, jedna strona jest minimalnie wyżej i widać odstęp.
Moje pytanie do Was czy starać się go zwrócić czy nie dać sobie spokój ? Jak myślicie ?
Przepraszam za jakość zdjęć niestety nie mam możliwości zrobienia lepszych.
 

IMG_20180607_203411361.jpg

IMG_20180607_203246094.jpg

Edytowane przez divo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie wygląda na pierwszy look że skalpowany.Może się jednak mylisz.Kiedyś,w czasach I5 2400 skalpowanie procka nie było aż tak częste.Naprawdę musiałbyś mieć pecha trafić na taką sztukę i na oszusta jednocześnie który by chciał ukryć ten fakt.Ale tylko spec i to raczej mając w ręku procek może to ocenić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sandy Bridge miały luta, więc tu skalpowanie byłoby bezsensu. Chyba, że nie wiedział o tym i dowiedział się po zdjęciu czapki. Próbowałeś go zamontować na płycie ? Może jest sprawny. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi.

O to właśnie chodzi że miał luta, a wyglada na to że jest po skalpie. Z jednej strony jest odstęp szerokości żyletki. I widać że IHS jest czymś przyklejony, bo nie jest to pasta termoprzewodzaca. Procesora nie testowałem, czekam jeszcze na zasilacz który zamówiłem. Stąd moje pytanie do Was czy wygląda jakby był po skalpie. Myślę że skoro IHS jest krzywy to mogą być problemy z temperaturami. Nie wiem czy powinienem go jak najszybciej zwrócić , czy może czekać na zasilacz i go przetestować. Jeśli zasilacz dojdzie to wrzucę screena z temperaturami pod obciążeniem na box coolerze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież widać, że oryginalny klej jest zabrudzony starą pastą. Krzywe przyklejone czapki zdarzają się. To nie jest proc po skalpie, a nawet jakbyś kupił takiego to powinieneś się cieszyć i tak clp/tgc zapewnia niższe temperatury od lutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sideband właśnie o to chodzi, że to co widać na zdjęciach to nie jest pasta termoprzewodzaca. Nie jestem aż takim laikiem żeby tego nie rozpoznać. Niestety również nie jestem znawcą i nigdy nie miałem w swoich rękach procesora po skalpie.  Dlatego chciałem poradzić się kolegów z forum. Zetrzeć się tego nie da alkoholem izopropylowym co najwyżej zdrapać nożem, oczywiście tego nie robiłem. 

Procesora nie mam jak sprawdzić narazie, ta różnica wynikająca z krzywego IHS-u mnie trochę niepokoi, ale nie ma co gdybać. Jak dojdzie zasilacz to sprawdzę jakie będą temperatury. Nie ukrywam, że wolałbym normalny procesor z lutowanym IHS niż procesor fabrycznie z lutem, którego ktoś oskalpowal, bo skoro oskalpowal procesor który się nie skalpuje, bo po co ? To wątpię żeby dał pod IHS np. ciekły metal. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie zabrudzenie i klej w każdym miejscu jest szary to tak procek był skalpowany. Jedyna możliwość dlaczego był skalpowany to wysokie temperatury, czasem lut puszcza i robi się klops. Nawet nie trzeba grzać czapki tylko wystarczy usunąć stary klej i czapka odpada. Inne powody odpadają przecież to zablokowany proc do tego nisko taktowany. Ale ten kto to robił to jakiś był mało ogarnięty skoro użył kleju w kolorze szarym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz doszedł, sprawdziłem temperatury na konfiguracji:
Obudowa RG4, wentylatory odłączone, bok obudowy otwarty, chłodzenie box, pasta revoltec thermal grease diamond.
temperatury podczas obciążenia programem occt oscylują w okolicy 80 stopni. Od 10-30min temperatury mniej więcej te same. Wentylator dobrze dociśnięty, pasta dobrze nałożona. Mam jeszcze chłodzenie SilentiumPc Fera 3, ale specjalnie sprawdzałem na coolerze boxowym. Czy temperatury nie są za wysokie ?
 

Bez tytułu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy chłodzeniu box aż tak wysokie temperatury być nie powinny. Co prawda sam nie zakładałem na swojego i5 2400 tego BOX (od nowości, czyli od 2011 siedzi tylko Fortis), ... ale mój wujek używał i nie przypominam sobie aż tak wysokich temp., jak robiłem u niego testy. Ja bym proponował, byś założył Fera i dał znać jak to wygląda.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj Fera 3. To jest procek bez odblokowanego mnożnika. Temperatury raczej powinny być niższe. Ja miałem niższe na i5 2500K i to po OC do 4.6 ghz. Ale tam siedziało lepsze chłodzenie niż BOX.  Jak temperatury będą wysokie to masz odpowiedź, że coś przy procku było grzebane. Nie są to jednak temperatury, którymi należałoby się  martwić. Podejrzewam że na Fera 3 będą niższe o te 5-10 'C.  Jak komputer jest stabilny to można korzystać. 

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dzięki za zainteresowanie tematem.
Dzisiejszy test i wyniki, chłodzenie fera 3, pasta pactum pt2 (od zestawu z Fera 3 ), obudowa zamknięta, wentylatory w obudowie na low, na chłodzeniu procesora domyślne. Jak widać w załączniku temperatura max 53 stopnie, bardzo duża różnica. Zastanawiałem się skąd taka duża rozbieżność pomiędzy chłodzeniami. I tutaj kolega Khael trafił w sedno problemu, chłodzenie które otrzymałem nie ma miedzi pod spodem, nie zwróciłem na to uwagi. Wracając do procesora jestem na 95% pewny że był on Skalpowany, postanowiłem go jednak nie zwracać. Myślę że nie powinno być z nim problemów, a temperatury na Fera 3 są według mnie bardzo dobre. Zbaczając trochę z tematu, nie testowałem go jeszcze w grach, na razie brakuje mi karty graficznej. Chyba wszystko powinno być ok skoro OCCT nie wykazał błędów? Myślę nad GTX 970. Jak myślicie czy to nie lekka przesada ?
Zasilacz SilentiumPC Vero m2 600w, 2x8gb ram, płyta główna jak w załączniku, szkoda że nie mam lepszej do OC.
 Chciałbym na takiej konfiguracji pograć w Watch Dogs 2 w Full HD. Da radę?

Bez tytułu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda że jest po skalpie. Temperatury są w miarę ok mimo krzywo przyklejonego ihs. Na razie nie narzekam 53 stopnie pod obciążeniem to nie jest dużo. Jaka grafikę byś polecił do tego procesora ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury masz OK.  Teraz sprawdziłem w OCCT mojego i5-2400 i przy taktowaniu 3,8 GHz dobijał max do 60sC.

Co do karty to też polecam 1050Ti  lub 970 jeśli znajdziesz w dobrej cenie.  1060 powinna być już lekko ograniczana przez procek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...