Skocz do zawartości
crux

Problem z Core 2 Quad Q6600 / Abit IP35 / Radeon R5770 / PDP 4x 1GB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam problem z moim staruszkiem Core 2 Quad Q6600 na płycie Abit IP35, grafika Radeon R5770 1GB, pamięć PDP 4x 1GB. Komputer pewnie od 5 lat albo i więcej używany do przeglądania sieci i pracy w wordzie. Kiedyś czyli jak jeszcze miałem czas na cokolwiek, pracował 2,4@3,0 na domyślnym napięciu, ale niewiele bo czasu na granie zwykle nie było.

Od jakiegoś czasu mam z nim problem, który objawia się zawieszaniem systemy w trakcie pracy, nawet gdy nic przy nim nie jest robione po jakimś czasie wszystko przestaje działać, pozostaje reset. Zdarza się, że w biosie wisi na liście urządzeń na etapie sprawdzania procesora bodajże (pasta wymieniona, temp. ok) i pomaga jedynie reset biosu zworką. Podejrzewałem również dysk i system (dysk wymieniony w zeszłym roku, poprzedni dysk miał >10 lat a system na nim >5 lat), ale na nowym dysku i systemie (7) zaczęło pojawiać się to samo. Podejrzewam więc, że przyczyna jest gdzie indziej. Nie oczekują jasnowidzenia, ale możecie podpowiedzieć co mogę sprawdzić? Nic mi nie przychodzi do głowy. Wymiana procesora wchodzi w grę, ale tylko na używkę gdyż nie warto w ten zestaw już inwestować. Wymiana płyty to i procesor pewnie, ram bo obecnie DDR2 no i chłodzenie. Wolałbym tego uniknąć a lubię swoją stacjonarkę pomimo dwóch laptopów i konsoli (swoją drogą od 3 miesięcy nawet gry nie odpaliłem a jedynie spotify :)).

Z góry dziękuję,

 

Pozdrawiam

Crux

 

P.S.

Skąd niby u mnie reputacja -6 skoro nic nie piszę? Ciekawe :)

Edytowane przez crux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem płytę, wszystkie kondensatory w porządku, nie budzą zastrzeżeń na moje niewprawne oko - niespuchnięte, brak widocznych uszkodzeń. Rozebrałem również zasilacz, załączyłem zdjęcia + zdjęcie płyty.

20180609_194843.jpg

20180609_201243.jpg

20180609_201418.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu sprawdziłbym na początku zasilacz. Jeśli nie chcesz nic kupować, a masz możliwość to pożycz od kogoś i sprawdź czy dalej jest tak samo. Jak dobrze widzę 3 linie po 12v. Jakiej marki jest zasilacz ?

Również obstawiałbym zasilacz albo płytę główną.

Edytowane przez divo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to Chieftec, model GPS-450AA-101A 450W o ile pamiętam. Ma co najmniej 11 lat, płyta podobnie. 

Problem w tym, że nie znam nikogo z komputerem stacjonarnym, zapytam jednak w pracy, może chłopaki z IT maja coś, chociaż teraz stacjonarki u nas w firmie to wyjątek a jak już jest to jest wielkości zewnętrznej nagrywarki sprzed kilku lat. 

Dzięki za porady! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej prawdopodobne to zasilacz lub płyta. Jak chcesz to zrobić sam i małym kosztem, to kup w necie zasilacz i płytę z możliwością zwrotu 14dni. Jedno z dwóch pewnie odeślesz, choć może to być i zasilacz i płyta ;)

Może i dobrze się stało, bo przydało by się rozebrać tego kompa i porządnie wyczyść wszystkie elementy i obudowę z kurzu :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

Po tym jak rozebrałem zasilacz i nieco odkurzyłem go + wnętrze kompa do zdjęć, komputer zaczął działać stabilnie. Nie było w środku specjalnie kurzu więc nie wiem co jest przyczyną poprawy działania. Jak się powtórzy niestabilne działanie, posprawdzam zasilacz z jakimś zamiennikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Widzę, że nie zaktualizowałem mojego postu sprzed roku gdy komputer był niestabilny. Problemem więc okazała się jedna z kości pamięci, zasilacz w pełni sprawny pomimo kilkunastu lat na karku :) 

Mam teraz pytanie. Ciągle mam procesor Q6600, myślę aby wrzucić tam Q9300 lub ewentualnie np. Q9550 lub coś takiego. Ceny na allegro niskie. Nie chodzi o wydajność za bardzo, ten komputer nie jest do gier ;) Bardziej o mniejsze zużycie energii, mniejszą prędkość wiatraka dzięki niższym temperaturom. Jednak Q9XXX jest na szynie 333 a nie 266. Czy to będzie jakiś problem dla moich pamięci 800 DDR2 czy bios wystartuje i sam ustawi odpowiedni mnożnik? Po zmianie procka i przed odpaleniem mam zresetować bios na domyślny? 

Dzięki i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, właśnie przypadkowo przejrzałem na allegro używane zestawy HP czy Dell, za 350zł procesor i5... z obudową, ramem, płytą itd. Chyba nie ma sensu nic zmieniać w moim dziadku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem tak, żebyś sobie dobrze przejrzał te zestawy i parę rzeczy ważnych na które warto zwrócić uwagę:

- jeśli jest zdjęcie wnętrza obudowy to zerknij czy w płycie jest złącze PCI-Express - gdybyś chciał wpiąć dedykowaną kartę graficzną
- sprawdź czy zasilacz jest "demontowalny", czasem różne "dzikie" sposoby stosują i zdarza się, że jest wbudowany w obudowę
- najlepiej nie schodź niżej niż i5 4 generacji

Tutaj masz przykładową aukcję z 8GB Ramu

https://allegro.pl/oferta/fujitsu-p720-tower-i5-4570-8gb-500gb-dvd-win10-pro-8657068313

a tu ciut słabsza wersja z 4gb Ramu i minimalnie słabszym prockiem z dopiskiem s

https://allegro.pl/oferta/komputer-fujitsu-p720-tow-i5-iv-gen-4gb-500gb-w10-8363901969

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...