Skocz do zawartości
ptf

PC do pracy (analiza danych/programowanie/obróbka zdjęć/nagrywanie muzyki)

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

prace, do których używam komputera to programowanie w celu analizy danych (R, Python, SQL w bazie Postgres) obróbka zdjęć (Photoshop), nagrywanie muzyki (Reaper) + przeglądanie internetu, oglądanie filmów (netflix), słuchanie muzyki. Ponieważ fotografuję sprzętem 12-16 megapixeli komputer ten spełniał swoje zadanie, choć czasem edycja w PSie mogłaby być szybsza. Nie wykluczam także analizy większych wolumenów danych w przyszłości.

Nie gram w gry, chyba że raz na rok włączę jakiegoś starocia. Ale ogólnie nie mam na to czasu, ani też zbytnio ochoty. Używam zewnętrznej karty dźwiękowej / interfejsu Steinberg UR22mk2 i monitora NEC Multisync PA241W.

do tej pory używałem w domu komputera z procesorem Athlon x3 450 na płycie Asrock GMH880 USB3 z zintegrowanym Radeonem 4250, wyjściem DVI-D i 8GB RAM. Na pokładzie dysk SSD Plextor M6S 256GB + WD Red 2TB. Zasilacz Seasonic M12II 620W Bronze, wszystko w obudowie Lancool K58.

Po 7 latach padła mi płyta główna i teraz albo mogę dokupić kolejną, albo zainwestować w nowy sprzęt. Zakładam, że ma posłużyć kolejne 6-8 lat dlatego chciałbym, żeby raczej miał nowe technologie (M.2 np - coś jeszcze?). Nie jest mi potrzebna karta grafiki (w gry nie gram, może spróbuję Xenonauts na fali sentymentu do UFO, ale tu pewnie poradzi sobie cokolwiek).

wariant a) - czekać jeszcze pół roku - rok, może do tego czasu pojawi się sprzęt wolny od spectre / meltdown (na ile to ma znaczenie?) do tego czasu kupić jakąś płytę główną z grafiką (250-300pln).

wariant b) kupić coś nowego. Myślę o procesorze i5 8400, płycie głównej na B360 (chyba chciałbym mieć dwa sloty M.2 na wszelki wypadek - czy to jest tak ważne?), 16GB RAM ale nie będą pracować w dualu, bo przyrost szybkości w moich zadaniach chyba tego nie usprawiedliwia, natomiast R ładuje wszystkie dane do pamięci. Ale może lepszą opcją jest AMD? Chociaż w tym co robię (obróbka w PS + programowanie R/Python) bardziej liczy się pojedynczy mocny wątek niż wielowątkowość. Może w związku z tym wystarczy nawet i3 8100?

niestety wariant b) wymusi też przejście z Windows 7 pro na Windows 10. Tutaj chyba nie ma sensu dopłacać do wersji pro w stosunku do wersji home. Gdyby nie Photoshop i Reaper pracowałbym na Linuxie, ale jest jak jest.

Najbardziej zależy mi na pewności i stabilności. Na pewno nie chciałbym też dwóch rzeczy: a) strzelić do muchy z armaty (sprzęt którego za nic nie wykorzystam) b) zaoszczędzić 150pln po to, żeby za 2 lata pluć sobie w brodę że brakuje mi czegoś na płycie głównej. Niestety wypadłem z obiegu, i nie wiem co teraz jest grane w temacie sprzętu, pomocy :)

P

Edytowane przez ptf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ptf napisał:

16GB RAM ale nie będą pracować w dualu,

trochę to bez sensu

skoro jest taka opcja to trzeba z niej korzystać

m2 nvme to może być dobra opcja

i pierwsze jaki budżet? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkuluję w ten sposób, że być może w moich zastosowaniach przyrost wydajności w dualu nie jest tak istotny jak to, że mogę wykorzystać więcej pamięci na dane (pliki graficzne, zbiory danych do analizy). Być może dla gracza ma to znaczenie, a dla obróbki zdjęć tak sobie - ale mogę się mylić.

Budżet na sprzęt - tutaj jestem dość elastyczny, jak powiedziałem nie chcę kupować czegoś, czego raczej nie wykorzystam ale jednocześnie gotów jestem dopłacić tam, gdzie ma to sens. Powiedzmy między 1500-2500pln zakładając, że mam dysk ssd, hdd, zasilacz i obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Płyta wygląda fajnie a co do ramu zastanowię się. Ale pozwolę sobie powybrzydzać, bo właśnie wpadłem na pomysł, że skoro i tak nie mam grafiki, w budzie siedzą 3 dyski (2 hdd 3,5 + sdd 2,5) to może warto byłoby przenieść się do mniejszej obudowy. Teraz pytanie - czy w takim razie jest jakaś płyta mini ATX (czy mikro ATX?) bo ITX chyba są drogie, która byłaby tak wyposażona jak ten AsRock?

edit: porównanie płyt:

https://www.morele.net/porownaj/ids=4055098,4099129,1624368,1636784,1638513&cat=42

czym się różni m.2 socket od m.2 slot od ultra m.2 slot?

 

 

Edytowane przez ptf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast mam trochę inne pytanie: co konkretnie robisz w R i/lub Pythonie, że wykorzystujesz jedynie 1 wątek? Piszesz też o Postgresql. Pytam, bo co do zasady to faktycznie jest to jednowątkowe, natomiast niekoniecznie musi być. To samo zresztą w przypadku Postgresa. Większość rzeczy, które ja robię w R/Python czy nawet Postgres jest zasadniczo wielowątkowa oraz pamięciożerna. Postgresa można zmusić, żeby wykorzystał więcej niż 1 rdzeń, R-a natomiast można zmusić, żeby nawet do przetwarzania danych wykorzystał Postgresa (z tego co pamiętam, to od jakiegoś czasu dplyr jest w stanie wykonać działania bezpośrednio na bazie), w związku z czym wiele rdzeni robi różnicę.

I kolejne pytanie - jakie wolumeny danych przetwarzasz? Wystarczy 16GB ram-u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W R tam gdzie się da też staram się działać wielowątkowo, ale jak pewnie wiesz trzeba to sprytnie przeprowadzić, żeby tworzenie "workerów" dla foreach nie zjadło uzysku z wielowątkowości. Po prostu koszt stały jest na tyle duży, że opłaca się to od pewnego momentu. A mlclapply nie chcę używać, bo działa tylko w linuxie a chcę mieć kod który będę mógł też odpalać w pracy a tam któluje win. Co do wolumenów, to na razie 16GB spokojnie powinno mi wystarczyć, ale kto wie - może się rozwinę ;) Co do dplyra i bazy to jeszcze tego nie próbowałem, ale jest to w planach :) Dzięki za wskazówkę!

Edytowane przez ptf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze tak, ale pasować na s.1151 prawdopodobnie nie będzie. Zgodność z socketami możesz sprawdzić w internecie w opisie produktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...