Skocz do zawartości
TomekT

Ocena zestawu [ok. 3-4 tys zł, bez karty graficznej]

Rekomendowane odpowiedzi

Mam stary komputer (jakieś 8-10 lat), który w końcu postanowiłem zmienić na coś nowszego. Ma służyć do codziennej pracy (Word, Excell itd), przeglądania stron, oglądania filmów itd. Poza tym zajmuję się fotografią, stąd często używam Lightrooma (czasami też PS). Ze starego komputera zostaje DVD, karta graficzna (roczna GeForce 1050Ti) oraz dyski (w sumie mam tego kilkanaście TB), klawiatura, myszka no i monitor (ale o tym później). W gry gram rzadko i 1050Ti w zupełności mi wystarcza (WoW, Heroes, Colin).

Przedstawię co wybrałem do tej pory i proszę o ocenę, ewentualnie propozycje zmian. Mam dwie konfiguracje (na maxa i budżetowa), różnica między nimi to ok. 1000 zł, ale może niektóre komponenty kupuję na wyrost i przepłacam? Komputer ma być bardziej na lata (jak poprzedni - mam Quada 8300, 8GB RAMu, do codziennej pracy wystarczy, ale do LR to już za mało, aby wygodnie obrabiać zdjęcia). Acha, Intel, a nie AMD (takie mam preferencje).

Wersja I:

Procesor Intel Core i5-8600K, 3.60GHz, 9MB, BOX (BX80684I58600K)                                      1119,00 zł

Płyta główna MSI Z370 PC PRO                                                                                                          509,00 zł

Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)                   769,00 zł

Obudowa Nanoxia Deep Silence 3 (600060300)                                                                               357,40 zł

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)                                                           149,00 zł

Dysk SSD Samsung 970 EVO 250GB PCIe x4 NVMe (MZ-V7E250BW)                                           449,00 zł

Zasilacz Corsair RM550X 550W (CP-9020090-EU)                                                                             401,00 zł

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM                                                     439,00 zł

Suma: 4192 zł.

Uwagi: zastanawiałem się nad i7-8700, ale to już 200 zł więcej - warto?  Dysków mam sporo (SSD też, ale mały - tylko 64GB), więc przyszłościowo wybrałem NVMe. Płyta główna - ze względu na USB3.1 i lekki OC. Zasilacz - obecnie mam też Corsaira 520W (modularny) i zostaję przy tej marce - w sumie obecny mógłby nawet zostać, ale chcę sprzedać stary zestaw i zasilacz tam jednak musi jakiś być. Alternatywnie Seasonic  Focus Plus Gold 550W (ale Corsair cichszy).

Obudowa - tu miałem najgorzej, bo jestem mocno ograniczony miejscem (max 50x55x21cm, choć lepiej trochę mniejsza) i zamiast Fractal Design, którego bym chciał (niestety szerokość 23 cm) musiałem wybrać coś innego. Dodatkowo musi mieć sporo miejsca na dyski, stąd nowe obudowy, które mają tylko 2 miejsca na 3.5 cala odpadają. DVD też konieczne. Ostatecznie wybierałem między:

https://www.morele.net/obudowa-corsair-carbide-series-300r-compact-black-cc-9011014-ww-451034/

https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-ai7000-silent-black-4044951020812-1524691/

https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-bw9000-v-midi-tower-czarny-4044951017959-827815/

https://www.morele.net/obudowa-aerocool-aero-1000-black-midi-tower-czarny-okno-aeropgsaero-1000bk-856593/

https://www.morele.net/obudowa-nanoxia-deep-silence-3-600060300-729244/

Na razie w zestawie jest Nanoxia, ale dalej jestem niepewny wyboru.

Link do zestawu: https://www.morele.net/inventory/info/b66bbb3b/

 

Wersja II (taniej 1200 zł):

Procesor Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB, BOX (BX80684I58400)                                        779,00 zł

Płyta główna MSI B360-A PRO                                                                                                         369,00 zł

Pamięć Patriot Viper Elite DDR4 2x8GB, 2400MHz, CL15, Red (PVE416G240C5KRD)           685,00 zł

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164)                                                                              179,00 zł

Obudowa Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)                                                                                               154,00 zł

Dysk SSD Samsung 860 EVO 250GB SATA3 (MZ-76E250B/EU)                                                  319,00 zł

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM                                                439,00 zł

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 (SPC144)                                                             99,00 zł

 

Suma: 3023,00 zł

Uwagi: obudowa - aby spełniała podstawowe warunki, ale tutaj dodałbym te 100 zł, aby choć Carbida 200R kupić (link powyżej). Zasilacz - tutaj też dodałbym te 100 zł do SPC M2 Golda 550W. Różnica i tak wyniosłaby 1000 zł. 

Link do zestawu:  https://www.morele.net/inventory/info/4a1bc9d0/

Lepiej iść w zestaw I czy II, albo jakiś mix z nich obu? 

Co do monitora - teraz mam 26 cali FullHD, który sprawuje się dobrze. Chciałbym dokupić drugi monitor (będzie stał obok) z większą rozdzielczością (4k). Praca na 2 monitorach powinna być wygodniejsza (fotografia, oglądanie filmów, nie do gier). Myślę o Dellu https://www.morele.net/monitor-dell-u2718q-1457270/ za 2300 zł. Wolałbym oczywiście NECa czy Eizo, ale to już przekracza zdecydowanie mój budżet. Monitor planowany już po kupieniu zestawu, tak pod koniec roku. Może być?

 

Rozpisałem się sporo, od 2 tygodni już składam tego PCeta, czytam recenzje, opinie itd i chciałbym się upewnić w wyborze. Proszę o ocenę.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 13.07.2018 o 19:34, FxJ napisał:

Ile potrzebujesz zatok na dyski 3,5" ?

Procesor Intel Core i5-8500, 3GHZ, 9MB, BOX
Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock - dla kultury pracy
Płyta główna ASRock H370 PRO4 - lub tańsze B360 
Pamięć Ballistix Sport LT DDR4, 2x8GB, 2666MHz, CL16 - ceny RAM-u są koszmarne od roku
Dysk SSD Samsung 970 EVO 250GB PCIe x4 NVMe lub większy
Obudowa Fractal Design R5 Blackout Edition lub tańsza be quiet! Pure Base 600 Black (BG021)
Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 V2 550W (SPC139)
= 3696,05 zł (koszyk)

W tej chwili mam podłączone 4 dyski 3.5 i jeden 2.5. Do tego DVD. Czyli ok 4-5 zatok.

Jeśli różnice w cenach są małe (do 100-150zł), to nie waham się dołożyć do lepszego sprzętu. 8400 pewnie wystarczy, a różnicę w cenie mogę przeznaczyć na lepsze inne komponenty. Skoro 8400, to bez OC i Fortis wystarczy. SSD zasugerowano mi Plextora M8P, na kościach MLC. Obudowa - jak już mówiłem - do 21 cm, a Fractal ma 23. Zasilacz może SPC M2 Gold 550W? Budżet mogę spokojnie zwiększyć (nawet i grubo ponad 4k) jeśli jest to uzasadnione szybkością/ciszą/opłacalnością itd. Preferuję ciszę stąd Corsair, wyciszona obudowa. Jest cichsze chłodzenie niż Fortis, w podobnej cenie? Może Thermalright jak powyżej sugerowano?

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BQ Pure Rock lepszy od Fortisa 3? Czemu akurat 8500? Nie będę podkręcał, zastosowania to głównie obróbka zdjęć (Lightroom, Photoshop). Dostałem trochę kasy, więc nawet na i7 8700 mnie teraz stać - tylko czy warto...

Zdjęcia nie mam, ale chodzi o ograniczone miejsce na komputer (biurko). 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanoxia to doskonały wybór jeśli zależy ci na jakości wykonania.

Jeśli chodzi o chłodzenie to Mugen 5 rev. B jest bezkonkurencyjny (jakość/cena).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DANA napisał:

Jeśli chodzi o chłodzenie to Mugen 5 rev. B jest bezkonkurencyjny (jakość/cena).

Jakieś testy na poparcie tej tezy?

Takie najlepiej: Mugen 5 Rev. B vs HR-02 BW vs Macho 120 A vs HE1425 vs XE1436 ?

Czy aby nie jest tak, że każdy chwali co ma?

Może źle patrzę, ale z tego co widzę to jest akurat sporo ZA konkurencją w kategorii na jaką się powołujesz.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy w google zobacz, a polecam z doświadczenia bo używam i jestem zadowolony. To chyba oczywiste że to moje subiektywne zdanie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mugen 80 zł droższy od BQ (209 vs 132). Jeśli szedłbym w górną półkę, to pewnie dołożyłbym (planowałem ok. 150 zł na chłodzenie), ale jeśli w tą dolną, to nie wiem czy warto. Jest jakiś test porównawczy? 

Znalazłem takie coś (z jednej strony, więc można porównywać).:

https://www.tweaktown.com/reviews/7154/quiet-pure-rock-cpu-cooler-review/index.html

https://www.tweaktown.com/reviews/8320/scythe-mugen-5-rev-cpu-cooler-review/index.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TomekT napisał:

A czy do i7 8700 (bez k) też wystarczy? Czy tutaj jednak Mugena lepiej dać?

 

Generalnie każdy pasujący na gniazdo wystarczy. Przecież stockowy cooler intela wystarcza.

Pytanie tylko na jakich obrotach chcesz żeby chodził i czy chcesz go słyszeć. Im lepszy tym mniejsze temperatury a co za tym idzie większa cisza. Dopiero przy procach K ma to większe znaczenie, bo należy dobrać cooler do ciepła wydzielanego po OC by uniknąć thermal throttlingu CPU no i docelowo go nie ubić, a to już zależy jak leży.

P.S. Nie wiem co się tak tego Mugena czepiliście ;)

I jeszcze co do Nanoxia. W tej cenie brak piwnicy? No ale jedni zbierają znaczki a drudzy lubią jak im stopy śmierdzą więc w zasadzie co kto lubi.

 

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



...
I jeszcze co do Nanoxia. W tej cenie brak piwnicy? No ale jedni zbierają znaczki a drudzy lubią jak im stopy śmierdzą więc w zasadzie co kto lubi.
 

Po co piwnica jak nie masz okna?? I co jest nie tak z twoimi nogami??



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DANA napisał:


 


Po co piwnica jak nie masz okna?? I co jest nie tak z twoimi nogami??



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Merytoryka nadal na poziomie. Tylko gratulować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś, że tylko jedno zdanie to żart...
To o nogach, dla ułatwienia już może dodam...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety obudowy z piwnicą, które oglądałem, mają za mało slotów na dyski 3.5, albo są za szerokie. No chyba, że znajdziesz jakąś porządną do 21 cm szerokości, z 4-5 slotami na dyski 3.5? No i z 5.25 bo to też wymagane (często używam nagrywarki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Szawel napisał:

Generalnie każdy pasujący na gniazdo wystarczy. Przecież stockowy cooler intela wystarcza.

Pytanie tylko na jakich obrotach chcesz żeby chodził i czy chcesz go słyszeć. Im lepszy tym mniejsze temperatury a co za tym idzie większa cisza. Dopiero przy procach K ma to większe znaczenie, bo należy dobrać cooler do ciepła wydzielanego po OC by uniknąć thermal throttlingu CPU no i docelowo go nie ubić, a to już zależy jak leży.

Chodzi mi o ciszę, dlatego stockowy odpada. Czyli kultura pracy, stąd chcę w miarę dobry (dlatego wstępnie wybrałem Fortisa) i tani. Jeśli za niewielką dopłatą mogę mieć o wiele lepszy (cichszy, lepsza kultura pracy) to spokojnie mogę dołożyć do budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, TomekT napisał:

Chodzi mi o ciszę, dlatego stockowy odpada. Czyli kultura pracy, stąd chcę w miarę dobry (dlatego wstępnie wybrałem Fortisa) i tani. Jeśli za niewielką dopłatą mogę mieć o wiele lepszy (cichszy, lepsza kultura pracy) to spokojnie mogę dołożyć do budżetu.

Nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...