Skocz do zawartości
kam_g

Projekt sieci w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę o pomoc w zaprojektowaniu sieci w mieszkaniu, średnio się na tym znam a jestem właśnie na etapie wykańczania mieszkania.

Na załączonym rysunku, na samej górze jest skrzynka teletechniczna z przewodem od operatora, z której pociągnięte są przewody do 3 gniazdek LAN. Pierwotny plan był taki, że router będzie w miejscu w którym jest gniazdko 1, ale z tego co zdołałem się dowiedzieć, musi być w okolicach skrzynki żeby to działało. W przyszłości chciałbym podłączyć do sieci serwer NAS, najlepiej w miejscu w którym jest gniazdko 1. Chciałbym was prosić o polecenie urządzeń (router, access point itp) lub o propozycje innego rozplanowania sieci. Położenia skrzynki teletechnicznej i przewodów do gniazdek LAN nie mogę już zmienić.

siec.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc, to przydałby się jakiś poglądowy rozkład mieszkania wraz z lokalizacją tych elementów, które wymieniłeś. Co do zaś samego połączenia - nie bardzo rozumiem. Ta skrzynka teletechniczna, od której idą trzy przewody Ethernet LAN jest oznaczona jako ISP? Masz jakieś informacje o tym, jak to ma działać? Bo z tego, co napisałeś wynika, że w owej skrzynce istnieje już jakiś router/switch, który po prostu rozdziela łącze od ISP na trzy (cztery?) kable.

W takim wypadku wygląda na to, że nie potrzebowałbyś routera (zakładam, że tę funkcję pełni klocek oznaczony jako ISP), a właśnie access point, by mieć w mieszkaniu sieć Wi-Fi.  Jeśli chcesz podłączyć w miejscu Gniazda LAN 1 serwer NAS, to w Twojej sytuacji możesz zakupić jakiś niedrogi switch i kabel z tego gniazda wpiąć do switcha, a obok - access point oraz właśnie NAS.

Jakim dysponujesz budżetem na całe zakupy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc! W skrzynce teletechnicznej jest tylko kabel od operatora (to co oznaczyłem ISP) i pozostałe kable idące do gniazdek LAN, z tego co rozumiem to muszę tam umieścić router żeby rozdzielić sygnał od operatora na wszystkie gniazdka. Skrzynka jest mała, więc nic większego się tam nie zmieści. Co do budżetu to jeszcze jest nieokreślony, zależy ile zostanie kasy po wykończeniu mieszkania, ale chciałbym żeby sprzęt był raczej dobry, nie zależy mi na najtańszych, mogę kupować urządzenia co jakiś czas, jak dozbieram. Jak w miejscu gniazda LAN1 wepnę NAS do switcha to wszystkie urządzenia w sieci (podłączone przez wifi i do pozostałych gniazd) będą widziały NAS?

siec2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wg mojej wiedzy im mniej urządzeń elektrycznych tym taniej. Każde z urządzeń pobiera przynajmniej 1A prądu. Wg mnie możesz switch pominąć. W porządnym routerze masz 4 gniazda LAN i 1 WAN. Przewody ciągniesz od routera do swoich gniazdek LAN. Nie kupujesz AP bo router pokryje Ci zasiegiem całe mieszkanie. Router 5g coś z Asusa lub tp link archer załatwi sprawdzę. NAS będzie działać w sieci na wszystkich urządzeniach obojętnie gdzie to podlaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, umknęła mi Twoja odpowiedź, mimo, że wątek śledziłem... A co do tematu, to przede wszystkim, czy kabel od ISP to klasyczna skrętka z RJ-45 na końcu? W przypadku tych trzech kabli LAN, to faktycznie, jak mówi Crazzylwan, switch może zostać pominięty. Router umieszczasz w miejscu blisko ISP (pytanie, jak ta skrzynka wygląda i z czego jest zrobiona, może faktycznie router się tam nie zmieści  ;)), do niego wpinasz się z kablami od ISP jako WAN oraz tymi na mieszkanie do reszty portów i w sumie tyle. Zasięg Wi-Fi w przypadku jakiegoś dobrego routera 802.11ac ASUSa czy TP-Linka powinienieś mieć w całym mieszkaniu, choć idealnym na niego miejscem byłoby właśnie to oznaczone jako LAN1. Tylko, że to wiązałoby się z "przesunięciem" wszystkich kabli do LAN1 z ISP, co jak rozumiem, odpada.

W LAN1 nie dajesz żadnego switcha, tylko bezpośrednio wpinasz NAS do sieci. Wszystkie urządzenia będą ten serwer widzieć bez problemu - ta sama pula adresów sieciowych. Z routerów, można rozważyć tańsze - TP-Link Archer C1200 / ASUS RT-AC1200G+, a jeśli możesz dołożyć - ASUS RT-AC66U (kilkuletnia już konstrukcja, ale nadal bardzo dobra).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...