Skocz do zawartości
elrandil

Problem z udostępnianiem - Windows 10 (1803)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam być może błahy ale irytujący problem. Nie mogę udostępnić katalogu tak aby był widoczny w sieci domowej.

 

Mam 2 komputery:

- stacjonarny podłączony kablem do routera (windows 10 edu)

- laptop, po wifi (windows 10 home)

 

Po ostatnim większym upgradzie windy (1803) zrezygnowano z grup domowych, ponoć zwykłe "udostępnij" na katalogu mało prosto działać ale nie działa. Nie u mnie:/

Ustawiłem w obu komputerach statyczne IP i pomimo, że samych grup domowych już nie ma w windowsie, to i tak nazwałem je tak samo na obu komputerach.

Co robię źle?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, goral2099 napisał:

Rozumiem, że przed aktualizacją wszystko działało jak trzeba?

Nie wiem. Szkopuł w tym, że stacjonarka miała już update. Laptopa kupiłem nie dawno i w sumie zaraz po pierwszym uruchomieniu ściągnąłem wszystkie aktualizacje. Dopiero później zacząłem się bawić i... klops.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, router mam od Vectry (cisco 3928s) i nie mogę się na niego wbić. Dostęp do routera jest tylko ze strony Vectry a tam mogę co najwyżej zmienić nazwę sieci WIFI i hasło :P

 

Ale jest mały postęp. Przypomniałem sobie o mapowaniu dysku. Tak więc na stacjonarce udostępniłem katalog, a następnie na laptopie używając opcji mapowania, podałem ścieżkę do stacjonarki i katalogu - w efekcie zostałem poproszony o login i hasło do stacjonarki. Podaje login i hasło użytkownika stacjonarki ponownie fail - po chwili zastanowienia wyskakuje błąd że nie mam uprawnień. A w udostępnianym katalogu daję dostęp dla "Wszyscy".

 

Może uciekła mi jakaś elementarna zasada udostępniania? :/

 

 

EDIT: Udało się zmapować katalog :) trzeba było wejść w Udostępni a nie Udostępnij zaawansowane i tam dać - dodaj, Wszyscy.

 

Pytanie teraz jak przeprowadzić tą operację dla katalogu gdzie użytkownik nie jest chroniony hasłem :/ bo okazuje się że Windows ma z tym problem :P

Edytowane przez elrandil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli we wspomnianych przez barwniaka Zaawansowanych ustawieniach udostępniania -> "Wszystkie sieci" jest zaznaczona opcja "Włącz udostępnianie chronione hasłem", to Windows będzie zawsze żądał hasła podczas pierwszej próby dostępu do folderu (później sobie to hasło zapamięta, ale wydaje mi się, że to będzie trwało tylko do momentu restartu systemu). Oczywiście, do udostępnionego katalogu muszą być przydzielone odpowiednie uprawnienia dla konkretnego użytkownika (tak na zakładce "Zabezpieczenia" we właściwościach folderu, jak i dla udostępniania).

Zastanawia mnie to, co napisałeś o użytkowniku, który nie jest chroniony hasłem. W Windowsie (raczej w każdym systemie) chyba nie da się stworzyć użytkownika bez hasła ;) Choć może o czymś nie wiem albo mi umknęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...