Skocz do zawartości
B4zyl

Sieć w nowym domu

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie budowy nowego domu - parter, piętro i poddasze użytkowe (168m2). Niedługo przyjdzie pora na rozsądne rozmieszczenie okablowania m.in sieciowego. Pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników o pomoc w stworzenie sensownej topologii. W standardzie budowy domu jest rozprowadzenie dwóch gniazd LAN w dwóch pokojach (parter salon i na piętrze w najbardziej wypośrodkowanym pokoju). Za dopłatą jest możliwość rozmieszczenia większej ilości gniazd, chociaż nie wiem czy będzie to wymagane. Sprzęt jaki będzie podłączony do sieci to na pewno komputer stacjonarny, konsola, TV, dekoder, HTPC, 2 laptopy, telefony komórkowe, centrala do małej automatyzacji domu, w późniejszym czasie kamery do monitoringu na zewnątrz domu + videodomofon. Sprzęt bardziej wymagający chciałbym mieć zawsze podpięty kablem. Komorki i laptopy mogą działać na WiFi jeżeli pokryje zasięg cały dom.

W mojej głowie zrodził się pomysł, żeby całe okablowanie wypuścić na poddasze i tam przy pomocy Switcha kontrolować całe podłączenie. Dodatkowy sprzęt typu NAS, modem skupić przy switchu. Kable do kamer + videodomofon, kable z pokoi (salon, piętro + ewentualnie dodatkowe gniazdka w pokojach) będzie w ten sposób wyciągnięte w jednym miejscu. Ewentualne dodatkowe połączenia będzie chyba łatwiej pociągnąć przez poddasze niż przez pokoje.

Jako że o topologii sieci nie mam praktycznego doświadczenia , proszę o sugestie, co by to miało ręce i nogi.

topologia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już kładziesz okablowanie LAN, to do każdego pokoju. Nigdy nie wiadomo w przyszłości który pokój do czego posłuży. Oczywiście na poddaszu możesz sobie postawić NAS.

Nie napisałeś, jaki operator. Czy to sieć FTTH, HFC, LTE z anteną na dachu?

Po co Ci tyle kamer? Działalność gospodarczą będziesz tam prowadził, prywatnie inwestujesz w sztaby złota :)

Gdzie będziesz zapisywał dane z kamer, na NAS?

Postaw atrapy kamer i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gniazdkami w każdym pokoju myślałem od początku. Jeżeli nie będą to dodatkowo duże koszta w cenniku developera to się na nie zdecyduje.

Niestety wybór w dostawcach neta jest bardzo ograniczony. Albo radiowy (mizerne opinie w internecie) albo LTE. Wiec na dzień dzisiejszy wybór pada na LTE.

Kamery ze względu na życiowe doświadczenie. Pomogły kilka razy w obecnym miejscu zamieszkania ;) Dodatkowo przy późniejszej automatyzacji, mógłbym mieć zdalny podgląd na to co się dzieje. Obraz z kamer będzie przechowywana na NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WiFi różnie sobie radzi w różnych miejscach domu w zależności od ilości ścian i technologii w jakiej zostały wykonane. Okablowanie wszystkich pomieszczeń to bardzo dobry pomysł. Ewentualnie, jeżeli ma to zmniejszyć koszta, to nie musisz ciągnąć wszystkich przewodów na poddasze. Można zebrać gniazda z poszczególnych pięter przy routerach WiFi na piętrach. W takim salonie, czy pokojach gdzie będzie więcej urządzeń warto puścić np po dwie skrętki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy każdym gniazdku myślę że będą minimalnie dwa wyjścia. Co do Wifi, to raczej nie powinno być większego problemu jako że budynek nie będzie 'ciężkiej' konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale, tak jak barwniak, radziłbym okablować, nawet na zapas. Za jakiś czas może się przydać i nie trzeba będzie ryć ścian. Instalacje robi się raz na kilkanaście lat co najmniej, więc chyba warto. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...