Skocz do zawartości
vortz

8400 prędkość cache L1 L2 L3 po upd bios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić co się stało z prędkością pamięci cache? Czy to rezultat meltdown/spectre?

Zaczęło się od tego, że miałem problem ze stabilnością na z170. Potem płyta padła proce sprzedałem i płyta poszła na RMA. Zmieniłem płytę i proca i po 3 tygodniach system się wysypał znowu. Pomyślałem, że to może jednak pamięci. Zapuściłem memtesta, żaden test nie przechodził, bo zawsze kilka błędów się pojawiało. Poczytałem na necie, okazało się, że intel skopał łatkę na sławetne dziury i to może powodować różne problemy ze stabilnością (ale nigdzie nie pisali o błędach w RAM). Zaktualizowałem dziś bios z 1.70 na 3.10 ( Asrock z370 pro4). Zaktualizowało się też IME i mikrokod i zauważyłem coś takiego. Oczom nie wierzę. Nie mogę znaleźć nigdzie jaką faktycznie ta pamięć ma przepustowość i czy przed updatem to było przekłamanie, ale patrząc na pozostałe dane z memtesta (timingi, rodzaj pamieci DDR) je dalej źle zczytuje (nowy i stary memtest zczytuje te dane tak samo). Ciekawe jest to, że po aktualizacji nie ma żadnego błędu w testach, jakby pamięci się cudownie naprawiły.

Fotki zrobione na starym memteście, ale sprawdziłem też na nowym i wyglądało to identycznie.

memtest_po.jpg

memtest_przed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2018 o 11:35, sdfl napisał:

z tego co widze program wykrywa pamieci jako DDR3, mozesz sobie sprawdzic Everestem przepustowosc pamięci ram, gdzies tam w testach ram sie znajduje taki pomiar

Dzięki za odpowiedź.

Chodziło mi o prędkość cache procesora. pytałem o różnicę, bo jest spora. Zrobiłem testy programem bandwidth (nie używam windowsa) i wygląda na to, że memtest testuje pobieżnie i straszy dziwnymi wynikami.

Nie znam się za bardzo, ale coś mi mówi, że prędkość cache jest zależna od ustawień timingów pamięci, które myślałem, że dotyczą tylko RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...