Skocz do zawartości
jozefparasol

Zestaw na Ryzen 2600 oraz GTX 1060 za około 4500

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Planuję w tym tygodniu zakup nowego peceta. Będzie to komputer domowy do zastosowań ogólnych.

Czasami będę go używać do pracy (np. po godzinach) w programach Gisowych (qGIS, ArcMap). Często będzie uruchomionych kilka programów na raz, dużo dokumentów itd. dlatego wydaje mi się, że Ryzen wsparty 16 GB RAM będzie lepszym wyborem niż odpowiednik Intelowski, jeżeli zależy mi na wielowątkowości.

Po poczytaniu kilku for i stron udało mi się złożyć coś takiego (ceny z Allegro):

  obraz.png.3cee836642f933d849269de3f65a6cd7.png

Co myślicie o takim zestawie? Przede wszystkim czy te wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne np. ram i ssd z płytą główną oraz płyta główna z obudową? Największą zagwozdkę mam co do płyty głównej, bo z tego co wyczytałem to w grę wchodzi jeszcze MSI B350 TOMAHAWK, który jest 70 zł tańszy. Czy opłaca się dokładać do B450M? Bedzie to jakaś różnica?

A może w tych pieniądzach da się znaleźć jeszcze coś lepszego?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tesel napisał:

ten ram to przekombinowany i drogi

płyta w ogóle go obsłuzy?

tym bardziej że zastosowania domowe

Ogólnie to wyszedłem z założenia, że ma być koniecznie 16GB Ramu, a potem kierowałem się tym, że ma być jak najszybszy spinający się ogólnej kwocie. I rzeczywiście przegapiłem, bo według tego: https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-VDH/Specification to płyta obsługuje: 1866/ 2133/ 2400/ 2667Mhz (by JEDEC) 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 MHz (by A-XMP OC MODE), a 3600 nie ma :/

Jesteś w stanie polecić coś pod tę płytę? 16 GB o jakiejś sensownej prędkości w tych pieniądzach lub tańsze, jeżeli mówisz, że te patrioty były drogie. Nie muszą mieć żadnych LEDów czy innych świecidełek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram to brałbym max 3000 kompatybilny z ryzenem

płyte chyba jednak na b450 bo to jednak "nowość" i na dłużej starczy

te programy GIS korzystaja z wielu wątków? 

bo jak nie to brałbym i5

 

https://www.x-kom.pl/lista/oiwdi9dlr

na intelu

https://www.x-kom.pl/lista/kif25x30p

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tesel napisał:

ram to brałbym max 3000 kompatybilny z ryzenem

płyte chyba jednak na b450 bo to jednak "nowość" i na dłużej starczy

te programy GIS korzystaja z wielu wątków?  

bo jak nie to brałbym i5 

Część korzysta, część nie korzysta, ale przy wszystkich działa to też w ten sposób, że przy odpalonych kilku plikach, każdy robiąc np. analizę czyli licząc, obciąży mi inny rdzeń. Czyli mogę robić kilka analiz na raz, na różnych plikach. A właśnie w ten sposób często pracuje. Trochę można to porównać jakbym renderował kilka filmów z rożnych plików na raz.

Co do ramów to znalazłem jeszcze G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB) albo Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16 (2x8GB), które są ponad 150 zł tańsze od tego co znalazłem na początku.

Zastanawiam się czy by nie dołożyć tej różnicy do lepszego zasilacza. Proponowano mi np. Focusa Gold 550W. Myślisz, że ma to sens, czy może ten Vero M2 Bronze jest w pełni wystarczający.

4 godziny temu, Setnik napisał:

Proca bym brał z Esc, cena dobra.

Kurczę, rzeczywiście dobra cena, ale dziś jeszcze się naczytałem o wersji 2600X i zacząłem się zastanawiać czy nie opłaca się dołożyć do niej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G.Skill tylko do ryzen, są najmniej problematyczne. W zastosowaniach do obliczeń procesora w pamięci jest wazny CL, np. CL 14 na 3200MHz da podobne opuźnienia w cache jak CL 16 na 3600MHz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ;) Czyli miałbym coś takiego:

 

AMD Ryzen 5 2600 3,9GHz AM4,

Palit GTX1060 Jetstream 6GB GDDR5 BOX

MSI B450M PRO-VDH

G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB)

Plextor M.2 M8Pe 256GB

Toshiba P300 1TB

Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX

SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

SilentiumPC Armis AR3 TG

 

Chyba teraz już będzie ok? Cenowo też mi pasuje.

Zastanawiam się tylko jeszcze nad 2600x, bo opinie w Internetach są różne, ale mam wrażenie, że nie  jednak nie opłaca się dopłacać do wersji X. Chyba, że myślicie inaczej?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...