Skocz do zawartości
jozefparasol

Monitor WQHD 27 czy 32 cale?

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam właśnie szukać monitora do składanego domowego zestawu komputerowego.

Myślę, że przy budżecie około 1500 złotych to rozdzielczość WQHD będzie optymalna.

Mam jednak wątpliwości czy przy 2,5K do zastosowań domowych (internety, edycja kilku dokumentów, film, od czasu do czasu jakaś gra) połączonych momentami z zastosowaniami biurowymi (programy GIS) sensowniejszym będzie rozmiar 27 cali czy może 32 cale...

Co o tym myślicie? Różnica będzie duża?

Jest jakiś godny polecenia model spełniający powyższe założenia? Bardzo zależy mi na matowej matrycy oraz regulacji wysokości ekranu (to musi mieć). Karta graficzna to będzie 1060. Wydaje mi się, że pod moje zastosowania raczej AMVA niż TN.

Edytowane przez jozefparasol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.08.2018 o 03:51, radiergummi napisał:

Ostatnio robiłem przegląd monitorów i kumplowi do pracy wybrałem iiyama ProLite XUB2792QSU-B1.

Na prad.de dobra recka, 4/5 gwiazdek, a z polskiej recenzji na benchmark.pl można wykorzystać ustawienia kalibracji.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/iiyama-prolite-xub2792qsu-test/strona/28155.html

Nie jestem pewien, czy autor tej recenzji prawidłowo skalibrował monitor. Bardzo dziwne nastawy przy kalibracji do 6500K (kontrast 80 i R89/G90/B94). ... czyli co? Kontrast natywny dla tego modelu jest przy K80 RGB94? Nie twierdzę, ze to niemożliwe, jednak bardzo niski kontrast zmierzony, po kalibracji (604:1) wskazuje, że coś jest bardzo nie tak. Fakt, że przy niskich jasnościach pomiar czarnego nie jest za precyzyjny, ale tak znaczny spadek kontrastu jest co najmniej zastanawiający, a kontrast po kalibracji tragiczny.

Załóżmy nawet, że recenzent wiedział co robi i wycisnął z monitora max co się da - w takim razie kontrast ~600:1 to taka bieda, że bym tego monitora nie kupił.

Można zauważyć, że autor recenzji ma bardzo nieprecyzyjny pomiar czerni (tylko jedno miejsce po przecinku), więc obliczony na podstawie tych pomiarów kontrast, może mocno odbiegać od rzeczywistości i można mieć nadzieję, że kontrast realnie jest większy.

Dla porównania mam w pracy IPS 21,5" LG, którego z ciekawości skalibrowałem kolorymetrem I1 Display PRO i po dosyć mocnej kalibracji do 6500K (jedna ze składowych w znacznym stopniu obniżona, co rzutuje na kontrast wypadkowy) miałem kontrast w okolicach 1000:1 (dokładnie 990:1) .

link do pomiarów tamtego IPS: https://mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=3438#p48139

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, FxJ napisał:

Jeśli byś chciał trochę lepsze matryce:
HP Z27n G2 (1JS10A4#ABB)
Dell InfinityEdge U2717D ewentualnie bliżej jesieni powinien się pojawić jego następca (seria U). 

Dzięki. Obczaję sobie. A jesteś w stanie polecić coś z 32 cali? Bo bym sobie porównał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

Z tłumacza recki na prad.de

Cytat

The specified maximum contrast of 1000: 1 is easily surpassed with an average contrast ratio of 1171: 1. At 20% brightness, the peak contrast of 1216: 1 is achieved. Even after calibration, a very good average contrast ratio of 1158: 1 remains.

https://www.prad.de/testberichte/test-monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1/3/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...