Skocz do zawartości
lakus978

Monitor 27", 144Hz, z G_SYNC dylematy co wybrać.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, obecnie mam monitor  LG 23MA73D-PZ którego plusem jest zdecydowanie tuner i jakość obrazu w filmach i na TV.

Ostatnio wpadł w moje ręce LG 24MP58VQ-P i stwierdziłem, że obraz jest zdecydowanie bardziej wyrazisty. Dobrze mi się na nim czyta tekst czego nie mogę powiedzieć o moim LG 23MA73D-PZ. Do momentu w którym nie miałem porównania nie przeszkadzało mi to, teraz mnie to wkurza. W moim monitorze względem wymienionego są jakby źle dobrane proporcje podświetlenia względem kontrastu. Ten obraz jakby się rozmywa czy coś nie wiem jak to nazwać. Nie mam tego problemu na monitorze testowanym. Za mały kontrast u mnie to znowu zlewa się tło z tekstem i tak beż końca.

Zastanawiam się nad nowym, ale 24MP58VQ-P mnie w 100% nie zadawala. Po pierwsze chciałbym coś 27 cali, raczej 16:9 choć zastanawiałem się nad 21:9 jakie są wasze odczucia związane z tymi proporcjami. Odświeżanie 144Hz i rozdziałka QHD?, 4K opdada bo na tak małym ekranie do czytania potrzebna jest lupa,a niektóre programu się nie skalują, z kolei mieć monitor 4K i używa FHD to tragedia rozmazany obraz itp, skalowanie mnie nie zadawała, W sklepie zwróciłem uwagę na jakiś model iiyamy gdzie była matryca TN i niszczyła jakością matryce IPS od LG. Nie wie czy dalej chce IPS? CHyba się boję tej matrycy, może w droższych modelach nie jest to tak denerwujące i używa się monitora komfortowo?

Komputer n i7-6700K (zmiana dopiero na 10nm Intela) i GTX 1080TI.
Szukam Monitora:
- 27"
- 144Hz
- WQHD
- 16:9 czy 21:9?
- G-SYNC jako opcja

Co myślicie o firmie AOC? Dla mnie mało znana. Zastanawiam sie nad AG271QG z IPS, ale nie wiem czy mnie to zadowoli, ciężko mi opisać problem jaki mnie drażni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz problem z niskim kontrastem przy czytaniu, to może kwestia niepoprawnych ustawień? (obcięta gradacja w ustawieniach karty graficznej, czyli 15-235 często domyślne na HDMI czy po prostu złe ustawienia monitora w postaci ustawionego kontrastu poniżej natywnego, czy dziwna gamma odbiegająca od 2.2)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gradiacje mam poprawioną, wiem o tym fakcie. Gamma niby 2.2. Nie wiem jaki natywny kontrast jest w moim monitorze, ale nie da się używać monitora wtedy jest tak bardzo jasny, z tamtym modelem nie mam problemu by go ustawić. Jakieś podpowiedzi?  Mże uniknę zakupu na te chwilę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lakus978 napisał:

 Gamma niby 2.2. Nie wiem jaki natywny kontrast jest w moim monitorze, ale nie da się używać monitora wtedy jest tak bardzo jasny, z tamtym modelem nie mam problemu by go ustawić. Jakieś podpowiedzi?

Wyświetl obraz gradientu 256 odcieni w MS Paint, lub innym bez zarządzania kolorem. Ustaw R/G/B na równą wartość (np. na EIZO S2231W jest to R100,G100,B100, na LG 22MP55 to R50,G50,B50), następnie tak zwiększaj kontrast, by odcienie najjaśniejsze się nie zlewały (czyli kontrast maksymalny, ale bez zlewania odcieni najjaśniejszych). Na ww. EIZO jest to kontrast 50, a na ww. LG kontrast 69.

Następnie wyświetl tester gammy (analogicznie w MS Paint, ale koniecznie przy powiększeniu 100%) i tak reguluj gammę w ustawieniach monitora, by obraz był szary (podbarwienie na R / G / B lub C / M / Y oznacza, że gamma jest odpowiednio za wysoka lub za niska, w gorszych monitorach część może być podbarwiona na RGB a część CMY, co oznacza, że monitor ma pokrzywioną gammę i praktycznie nieustawialną).

Teraz przydałoby się skalibrować monitor kolorymetrem do 6500K, przycinając dwie z trzech składowych - jak nie masz kolorymetru, to ten krok pomiń.

Na koniec ustaw jasność (podświetlenie matrycy) tak, by czytało się komfortowo. Ja osobiście ustawiam inną jasność do czytania (niższą) a inną do filmów/gier (wyższą)

Do czytania najlepiej się sprawdza monitor, którego nie chcesz kupić, czyli z małym pikselem (np. 27" 4K), w połączeniu z systemowym skalowaniem np. do 150-200% (co daje duże, ostre i gładkie czcionki). Oczywiście w źle napisanych/przestarzałych programach skalowanie nie działa jak należy, choć takie aplikacje-buble są coraz rzadziej spotykane.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, pablo27 napisał:

Warto zerknąć na monitor ASUS MG279Q.

Ma matrycę 27" IPS 2560x1440p z odświeżaniem 144Hz i posiada Free Sync pod karty AMD.

Dzięki za podpowiedź w czwartek go obejrzę ale tymczasem :)

16 godzin temu, Kyle napisał:

Wyświetl obraz gradientu 256 odcieni w MS Paint, lub innym bez zarządzania kolorem. Ustaw R/G/B na równą wartość (np. na EIZO S2231W jest to R100,G100,B100, na LG 22MP55 to R50,G50,B50), następnie tak zwiększaj kontrast, by odcienie najjaśniejsze się nie zlewały (czyli kontrast maksymalny, ale bez zlewania odcieni najjaśniejszych). Na ww. EIZO jest to kontrast 50, a na ww. LG kontrast 69.

Następnie wyświetl tester gammy (analogicznie w MS Paint, ale koniecznie przy powiększeniu 100%) i tak reguluj gammę w ustawieniach monitora, by obraz był szary (podbarwienie na R / G / B lub C / M / Y oznacza, że gamma jest odpowiednio za wysoka lub za niska, w gorszych monitorach część może być podbarwiona na RGB a część CMY, co oznacza, że monitor ma pokrzywioną gammę i praktycznie nieustawialną).

Teraz przydałoby się skalibrować monitor kolorymetrem do 6500K, przycinając dwie z trzech składowych - jak nie masz kolorymetru, to ten krok pomiń.

Na koniec ustaw jasność (podświetlenie matrycy) tak, by czytało się komfortowo. Ja osobiście ustawiam inną jasność do czytania (niższą) a inną do filmów/gier (wyższą)

Do czytania najlepiej się sprawdza monitor, którego nie chcesz kupić, czyli z małym pikselem (np. 27" 4K), w połączeniu z systemowym skalowaniem np. do 150-200% (co daje duże, ostre i gładkie czcionki). Oczywiście w źle napisanych/przestarzałych programach skalowanie nie działa jak należy, choć takie aplikacje-buble są coraz rzadziej spotykane.

Uzyskałem zdecydowanie lepszy efekt i mogę w miarę komfortowo czytać w porównaniu do tego co było przed ustawieniami, jeszcze się pobawię może jak dopieszczę wcale nie będę musiał zmieniać monitora:)

Nie mogę wyciągnąć na max szarego widzę ciągle zielone paseczki, a nie mam opcji regulacji barwy poszczególnych kolorów, mam tylko jedną opcje sterowania kolorem, albo nie wiem gdzie jest to w moim monitorze.

Edytowane przez lakus978

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lakus978 napisał:

Nie mogę wyciągnąć na max szarego widzę ciągle zielone paseczki, a nie mam opcji regulacji barwy poszczególnych kolorów,

Podbarwienie na jakiś kolor (np. zielony, czerwony i niebieski) w teście Rzeźnik ( test gamma ), nie oznacza, że monitor daje tych kolorów za dużo, tylko oznacza to, że gamma w danym zakresie odcieni nie jest 2.2, tylko np. 2,37. Generalnie jeśli nie możesz uzyskać idealnej szarości od czarnego do białego na tym teście, to postaraj się przynajmniej by podbarwienie było jak najmniejsze, odpowiednio zmieniając gamma w ustawieniach monitora, czyli przez OSD.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21:9 sugerowałbym z 32 cale wzwyż , ja na 29" patrzę z ok. 40 cm by to jakoś wyglądało ( chodzi o niewielką wysokość ) ...

Najlepszy byłby ~ 34" ale z wyższą rozdzielczością , np: 3440x1440 ...

 

Posiadając kartę nvidii celuj w model z G-Sync !

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...