Skocz do zawartości
Kidzi1

Intel HD Graphics 4400 - brak dźwięku na mDP w W10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Trochę się zastanawiałem, w jaki dział to wrzucić, ale po licznych wykluczeniach doszedłem do wniosku, że problem leży w karcie graficznej bądź jej sterownikach.

Mianowice jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem poleasingowego ThinkPada X240 - na pokładzie ma i5-4300U, 8GB RAM, 2x128 GB SSD, Windows 10. Standardowo ma mini DisplayPort, do którego zakupiłem przejściówkę na HDMI (Digitus). Podłączyłem toto do telewizora i zonk - nie ma dźwięku. Pomysły były różne, że przejściówka zła, że TV coś nie halo, że kabel HDMI zwalony - poddałem się, w panelu sterowania po podłączeniu TV nie pojawia się opcja wyboru urządzenia odtwarzającego dźwięk - są tylko wbudowane głośniki i koniec. W menedżerze urządzeń również widoczny jest jedynie układ Realteka i brak jest niezidentyfikowanych urządzeń.

Odłożyłem problem na później, bo miałem jeszcze sporo do zrobienia przy nowym nabytku, m.in. postawienie Minta na drugim dysku. No i tu zaskoczenie, bo Mint zaczął gadać przez głośniki TV zaraz po podłączeniu kabelka ! Niby problem rozwiązany, można filmy zapuszczać z linuxa, ale ... zależy mi na windowsowej aplikacji  Netflixa, głównie z powodu cyfrowego dźwięku 5.1 no i obsługiwanych rozdzielczości.

Wniosek nasunął się sam - w W10 coś nie gra z obsługą portu miniDP. Sterownik do Intel HD Graphics 4400 ma wersję 20.19.15.4963 i jest to ponoć najnowszy do tego układu - i tak zainstalowałem go trochę na siłę, bo Lenovo Vantage twierdził już wcześniej, że mam zainstalowane najnowsze sterowniki.

Nie mam pomysłu, co jeszcze można zrobić ... Oczywiście nie jest to palący problem, można dźwięk wypuścić stereo, poza tym mam pod TV osobny komp, ale często jestem w okolicznościach, gdzie wypuszczenie obrazu i dźwięku po jednym kablu z windows 10 jest bardzo pożądane.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Edytowane przez Kidzi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"w panelu sterowania po podłączeniu TV nie pojawia się opcja wyboru urządzenia odtwarzającego dźwięk - są tylko wbudowane głośniki" - w tym okienku prawy klawisz myszy i pokaż urządzenia odłączone / wyłączone. TV się pojawił, czy dalej są tylko wbudowane głośniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz rację - ja po prostu wchodziłem w to ustawienie klikając prawym przyciskiem na ikonkę głośniczka na pasku - a to NIE JEST równoznaczne z wejściem w Panel sterowania - mój błąd w opisie ;-)

Tak czy siak - włączone urządzenie to 'Głośniki/Słuchawki' Realtek High Definition Audio, a drugie wyłączone 'Realtek HD Audio 2nd output' Realtek High Definition Audio

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pracy, postanowiłem jeszcze raz spróbować, podpinam TV ... i , w pompkę jeża, działa ! 

Pojawiło się urządzenie do odtwarzania w Menedżerze i w urządzeniach odtwarzających, TV wydaje odgłosy, super, coś tam się zaktualizowało więc restart ... i qrvva znowu nie działa. Podpinam,  odpinam, nic, znaczy jest dźwięk o podłączeniu urządzenia, obraz działa, natomiast dźwięku i urządzeń za niego odpowiedzialnych brak. Prześledziłem dokładnie okoliczności pierwszego podpięcia i zdałem sobie sprawę, że podpiąłem kabel HDMI w momencie jak komp był uśpiony, po otwarciu klapy się zalogował.

Szybki test, restart, uśpienie, podpięcie kabla, wybudzenie - znowu wszystko działa !

Wychodzi na to, że dźwięk pod Windows 10 działa jedynie w sytuacji, kiedy kabel podepniemy do UŚPIONEGO laptopa i go wybudzimy. Powtórzyłem to ze 3 razy i jest to jedyny sposób. Restart z wpiętym kablem powoduje zniknięcie dźwięku po HDMI.

Kosmos.

 

W sumie trochę dziwne rozwiązanie problemu, pewnie jest to wina sterownika, nie chce mi się na razie instalować starszych i sprawdzać czy tak jest, po prostu będę podpinał na śpiocha i już :P

Temat można zamknąć.

Edytowane przez Kidzi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...