Skocz do zawartości
artulappi1

Bios nie wykrywa adaptera m,2 na pcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Zakupiłem sobie adapter m.2 na pcie i bios go nie wykrywa. 
W windowsie jest normalnie wykrywany jako dysk, mogę na niego kopiować pliki, "przeniosłem" na niego system ale nie mogę go wybrać w boot menu ani w biosie. Podłączony na drugim Pcie X16
Płyta: Gigabyte ga-b85--hd3 (Rev. 2.0) 
Adapter: http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.detail.tpl&no=181&type=Enclosures&type_sub=SSD Accessories&model=AK-PCCM2P-01
Sorki jeżeli nie ten dział ale nie wiedziałem gdzie to dać :)

Edytowane przez artulappi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

B85 nie zabootuje natywnie z NVMe bez modowania BIOSu - w systemie będzie widział bez problemu.

Są alternatywy -> poczytaj tu:

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

Pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w takim razie...

Twoja płyta na B85 nie obsłuży bootowania z NVMe bez operacji opisanej w zalinkowanym powyżej wątku.

Potrzebujesz co najmniej płyty z chipsetem Z97 by mieć możliwość bootowania z NVMe w standardzie.

Pzdr

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłącz na czas instalacji pozostałe dyski i działaj.

Jeśli miałeś W10, to powinien wstać bez większych problemów - zależy co dokładnie "przeniosłeś". Jeśli układ partycji pozostał ten sam, a partycja EFI była przeniesiona, to powinno Ci zabootować z tego dysku po wybraniu go w Boot Menu.

Jak nie, to jak wyżej - odłącz pozostałe dyski na czas instalacji i postaw na świeżo.

pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 8/23/2018 at 8:43 PM, czapla_pl said:

Proszę bardzo :)

Witam. Przepraszam że odkopuje starego "kotleta"
Mam płytę główną Asus Sabertooth 990FX 
Co zrobić by bios wykrywał adapter podpięty pod PCI-E ? Dysk czyta normalnie w windowsie. Próba zainstalowanie pomyślnego zakonczyła się tym, że komputer nie włącza się (nie czyta/nie bootuje z tego dysku)
Prosze o pomoc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ta sama sytuacja co u kolegi wyżej - płyta natywnie nie obsługuje, musisz sobie przygotować zmodowany bios (wzbogacony o niezbędny moduł do obsługi NVMe) i tyle.

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

Wszystko masz pięknie opisane krok po kroku.

pzdr

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, czapla_pl said:

Hej,

Ta sama sytuacja co u kolegi wyżej - płyta natywnie nie obsługuje, musisz sobie przygotować zmodowany bios (wzbogacony o niezbędny moduł do obsługi NVMe) i tyle.

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

Wszystko masz pięknie opisane krok po kroku.

pzdr

 

Dzieki mordeczko. Miejsca starczyło wgrałem pliki. Teraz tylko jak będę miał chwilę to podmienię bios :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa :) wiec nawet AMD można wgrać pliki NVME i bardzo łatwo się to robi. 
:) 

Jak ktoś ma ASUS SABERTOOTH 990 FX to dodaję 2 pliki
AMD FX 8350 :)
Oryginalny Bios oraz już Podmieniony z NVME
Wszystko działa jak należy

IMG-1805.jpg IMG-1806.jpg

Oryginal Bios
Modificated Bios
 

Edytowane przez SiwyCK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2020 o 08:02, SiwyCK napisał:

Wszystko działa :) wiec nawet AMD można wgrać pliki NVME i bardzo łatwo się to robi. 
:) 

Jak ktoś ma ASUS SABERTOOTH 990 FX to dodaję 2 pliki
AMD FX 8350 :)
Oryginalny Bios oraz już Podmieniony z NVME
Wszystko działa jak należy

IMG-1805.jpg IMG-1806.jpg

Oryginal Bios
Modificated Bios
 

Witam,
mam plyte ASUS SABERTOOTH 990 FX i potrzebuje ten pliku zmodyfikowanego biosu bo linki juz nie dzialaja ... czy kolega moze udostepnic ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, 80m8ad1l said:

Witam,
mam plyte ASUS SABERTOOTH 990 FX i potrzebuje ten pliku zmodyfikowanego biosu bo linki juz nie dzialaja ... czy kolega moze udostepnic ? ?

Hej,

Napisz PW do kolegi @SiwyCK albo wykonaj procedurę z mojego postu wyżej

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazuje sie ze nie potrzeba nic zmieniac w moim biosie poniewaz po podlaczeniu dysku na m2 mvne poprzez przejsciowke na PCIe bios moj go widzi i da sie zainstalowac sys w10 i jest botowalna partycja, płyta ASUS SABERTOOTH 990 FX r.2.0 a bios 2901 wynik w AS SSD Benchmark odczyt 1300 / 1400 a zapis okolo 900 oczywiscie to nie ful speed ale jak na moja stara plyte to mysle ze niezle ?

dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry i cześć 🙂 wszystkim ...

Jestem nowy i surowy jeśli chodzi o głębszą wiedzę na temat tajemnic i arkan sztuki rozumienia komputerów. Znalazłem Was po wpisaniu w wyszukiwarkę mojego problemu, który jest identyczny z tutaj omawianymi.

Czy ty czapla_pl mógłbyś pomóc ? Nieśmiało proszę, bo widzę , że znasz się na komputerach 🙂 👍

Słabo znam angielski i czytanie technicznych tekstów sprawia mi trudność.

w załączniku pokazałem jaką mam płytę i mam ten sam kłopot ... stare urządzenie i ja jestem stary 🙂 ... i chciałem poprawić działanie kompa ... bo już do szewskiej pasji mnie doprowadzał.

Jednak mój bios nie widzi - jak i u kolegów - SSD Goodram PX500 1TB złącze M.2 na przejściówce na PCI express i nie mogę używać WIN10 , który już na ten dysk sklonowałem.

Jest jakaś szansa na pomoc z Waszej strony ? Liczę na wskazanie konkretnych kroków postępowania w przypadku mojej płyty głównej i biosu, aby pokonać problem ? Piszę o konkretnych krokach, ponieważ za co się nie wezmę , to nawet najprostsze sprawy mi się komplikują.

Straciłem już wszystkie zdjęcia rodzinne z dziećmi itd itp. 😞 orZa zwalił mi się WIN10 ... przestał działać.

Przepraszam za wiele słów użytych , ale to tylko pierwszy raz tak 🙂

Przechwytywanie 1 - komputer mój dane - 29,06,21.JPG

Edytowane przez bespartyjny
Poprawki tekstu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dobrze, że napisałeś PW, bo bez tagów @bespartyjny nie ma powiadomień.

Co do meritum sprawy - szkoda, że przed kupnem dysku nie zapytałeś na forum.

Asus P5K - legendarny model na P35. Niestety, tam nie ma UEFI, tylko czysty BIOS. Nie ma czego modować sposobem podanym wyżej. Czego byś nie zrobił, ta płyta po prostu natywnie tego nie odpali (chyba, że byś wygrzebał spod ziemi egzemplarz Samsunga 950 Pro, który wspierał bootowanie na wszystkim bez wsparcia - miał własny BIOS).

Żeby ten setup dał się w ogóle uruchomić, to jedyną opcją jaką widzę, poza kupnem dysku SSD SATA, to użycie czegoś takiego: https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html

Z tym, że to już rzeźba i sztuka dla sztuki bardziej. Między system i sprzęt docelowy (NVMe + W10) wprowadza się pośrednika (mini distro Linuxa z odpowiednimi sterownikami odnośnie obsługi NVMe oraz bootowania EFI).

Szczerze, w tym momencie kupiłbym dysk na SATA (np. Crucial MX500), przerzucił dane na nowy dysk, a ten M.2 wykorzystał gdzie indziej/zwrócił do sklepu/sprzedał/włożył do szuflady w oczekiwaniu na wymianę całej maszyny* (wybierz sobie opcję, która będzie Ci najbardziej odpowiadała). Są oczywiście również adaptery obsługujące dyski M2 po USB, ale kosztują mniej więcej połowę ceny nowego dysku na SATA (https://www.x-kom.pl/p/511093-obudowa-dysku-unitek-obudowa-do-dysku-m2-nvme-usb-c.html)

Cóż takiego stało się ze starym dyskiem, że nie możesz go z powrotem zamontować do maszyny, by uruchomić system? Piszesz, że sklonowałeś poprzedni dysk - rozumiem, że z wykorzystaniem innej maszyny?

Zawsze pozostaje zmiana platformy (natywnie Intel od Z97 w górę, używane opłacalne AMD to minimum Zen 1 generacji).

pozdrawiam

 

Edytowane przez czapla_pl
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki za pomoc @czapla_pl

jak pisałem ... nie znam się na tym i tak mi podpowiedziano... 😛 Stary system był na HDD i odmówił posłuszeństwa po tym jak w zarządzaniu dyskami w Eksploratorze plików kliknąłem -> "oznacz partycję jako aktywną" Wtedy pojawił sie błąd przy uruchamianiu, ze nie widzi chyba MBR czyli jakiegoś pliku startowego i [gluteus maximus] blada ...

Mam SSD2 Sata3 256 GB podłączony do sata1 na płycie, ale strasznie mało prędkości zapisu i odczytu ma. System szybciej włącza się - super - , ale miałem plany choć w najprostszy sposób ożywić mój komputer, zeby obrabiać filmy krótkie ...

Piszę do ciebie na PW, że tu napisałem :), żebyś mógł poczytać 😉

Mam 56 lat i nie potrzebuję już jakiegoś strasznie nowoczesnego kompa ... i próbuję z tym coś ...

Na forum nie spytałem , bo znalazłem Was po tym jak szukałem rozwiązania problemu z PX500 GOODRAM-a

Może podpowiesz coś odnośnie komputerów np. używanych, które można odkupić odd kogoś , albo coś ?????? Nie wiem , żeby to zadziałało wszystko bez kosmicznych kosztów do domowego użytku ?

 

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez bespartyjny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, bespartyjny said:

Mam SSD2 Sata3 256 GB podłączony do sata1 na płycie, ale strasznie mało prędkości zapisu i odczytu ma.

Twoja płyta nie obsługuje SATA3, więcej niż 300MB/s nie zobaczysz zarówno przy odczycie jak i zapisie.

Poleasingowe maszyny to jakaś opcja, ale na Twoim miejscu kupiłbym nową platformę (przynajmniej wykorzystasz nowy dysk...)

https://komputerymarkowe.pl/12-komputery#/procesory-core_i5

Zobacz sobie zestaw za 1500 PLN - dysku kupować nie musisz, bo masz

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-sierpien-2021-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,2

Ogólnie to najlepiej stwórz nowy temat w dziale "Co kupić", określ budżet i zastosowanie maszyny oraz podaj specyfikację obecnego sprzętu. Forumowicze polecą coś na pewno.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...