Skocz do zawartości
airborne82

Nagłe wyłączanie energii przez dostawce, ewentualne kupno zasilacza UPS

Rekomendowane odpowiedzi

Zapytanie techniczne:
Czy od nagłej przerwy w dostawie energii ( mój dostawca prądu robi sobie jajca i nieraz wyłącza na chwilke prąd ) może popsuć się dysk HDD? W sensie złapać niestabilne sektory albo w inny sposób uszkodzić? To że utracić kopiowane dane w danym momencie to wiem, a oprócz utraty kopiowanych danych? Bo zastanawiam się czy kupić sobie zasilacz UPS ( o ile nie będzie to zbyt duży koszt ) czy olać to bo nie ma ryzyka.

Sprzęt: i5 4690K + GTX 1080 + OCZ Z-Series 650W + kilka dysków HDD.

Edytowane przez airborne82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrym i sprawnym PSU nie powinno być z tym problemów , więcej problemów sprawia niestabilne napięcie niż nagły jego zanik .

Chyba że mowa tutaj o naprawdę częstych zanikach prądu typu regularne wyłączenie kompa za pomocą listwy .

UPS czy podobne rozwiązania to albo w przypadku dużych zakłóceń na sieci elektryczej ( duże i częste spadki napięć etc. ) albo jak wymagane jest chwilowe podtrzymanie zasilania - choćby w celu prawidłowego wyłączenia komputera .

Edytowane przez reyden
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSU mam dobre i sprawne -  OCZ Z-series 650, czyli ta z lepszych wtedy serii.

PC chodzi u mnie czesto 24/8 więc nie wyłaczam go przy pomocy listwy, a jak chcę wyłączyć to wyłączam go normalnie.

Jedyne nagłe wyłączenie to własnie wtedy jak dostawca energii na sekunde, dwie odetnie prąd. Nie ma to w zadnym wypadku z jakimis awariami w okolicy, bo gdyby były awarie to prądu by nie było przez sporo większy okres czasu.

Czyli inwestować te 300-500 zł w UPS czy nie warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez lata nie miałem  UPSa i nigdy nie zdarzyło się, żeby coś się  uszkodziło przy zaniku napięcia. Z tym, że zawsze po pierwszym zaniku wyłączałem kompa i czekałem aż elektrycy opanują sytuację. Ale jak napisał reyden jest taka opcja przy skokach napięcia. Teraz mam jakiegoś taniego, starego już i nie trzymającego zbyt długo UPSa, który daje czas właśnie na zamknięcie programów i bezpieczne wyłączenie komputera. Nawet poniżej 200PLN jakieś "byleco" kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, goral2099 napisał:

Przez lata nie miałem  UPSa i nigdy nie zdarzyło się, żeby coś się  uszkodziło przy zaniku napięcia. Z tym, że zawsze po pierwszym zaniku wyłączałem kompa i czekałem aż elektrycy opanują sytuację. Ale jak napisał reyden jest taka opcja przy skokach napięcia. Teraz mam jakiegoś taniego, starego już i nie trzymającego zbyt długo UPSa, który daje czas właśnie na zamknięcie programów i bezpieczne wyłączenie komputera. Nawet poniżej 200PLN jakieś "byleco" kupisz.

Taaa opanują sytuacje. jak by to były awarie to odcięcie energii by było na dłuższy czas a nie na sekundke czy dwie.

UPS wybiera się do mocy zestawu ? ( Wtedy jest możliwość że na dłużej podtrzyma ), czy nie ma to większego znaczenia i wazne żeby podtrzymało na te kilkanaście sekund aż włączą spowrotem albo ja sam normalnie wyłącze system i PCta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPS dobiera się do mocy wszystkich urządrzeń które ma zasilacz - czy tylko sama jednotka czy też monitor , drukarka i inne peryferia .

Z reguły zostawia się zapas mocy - 50-100W , przykładowo do kompa który pobiera ~200 W powinno się dobrać UPS o mocy 250+ W .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz to co ma pełen sinus a nie aproksymacje bo nie zadziała z dzisiejszymi zasilaczami opartymi o APFC.

Tak potrafią pojawić się sektory UNC przy zaniku zasilania.  ( MHDD spokojnie to usunie ) 

Ps. nie pomyl VA z W  bo VA x 0.7 = W

I bierz z zapasem mocy ( llicz pełne obciążenie kompa + peryferia ) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kwazor napisał:

Bierz to co ma pełen sinus a nie aproksymacje bo nie zadziała z dzisiejszymi zasilaczami opartymi o APFC.

Tak potrafią pojawić się sektory UNC przy zaniku zasilania.  ( MHDD spokojnie to usunie ) 

Ps. nie pomyl VA z W  bo VA x 0.7 = W

I bierz z zapasem mocy ( llicz pełne obciążenie kompa + peryferia ) 

Tak wiem o VA i W.

PC + monitor to jakieś max 400W pełnego obciązenia za cały zestaw wedle sygnaturki.

Więc 1000 VA starczy.

No właśnie jakie brać? Bo w  UPS jestem nie w temacie. Moje PSU masz w sygnaturce.

Cena- bez szaleństw, tysiaka napewno nie wydam, chcę się zmieścić w cenie 300-500 zł max. O ile da się w tej cenie cos w miare dobrego, wiadomo nie będzie to najlepszy UPS ale ważne by był ok i podtrzymał na te kilka-kilkanaście minutek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...