Skocz do zawartości
mortuus

Kilka dysków SSD na M.2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję kupno nowego komputera i chciał bym zacząć od wyboru płyty głównej.

Zastanawiam się, czy istnieje jakaś sensowna konfiguracja pozwalająca podpiąć 2 lub 3 dyski SSD w taki sposób, aby nie ograniczać ich możliwości?

Rozglądałem się za płytami głównymi posiadającymi kilka slotów M.2, lecz boję się że mam zbyt małą wiedzę na ten temat i okaże się, że pomimo obecności slotów występują jakieś zależności, współdzielenia linii, i inne czynniki sprawiające, że któryś z dysków SSD będzie de facto działał wolniej. Oprócz dysków SSD planuję podpiąć jakąś grafikę typu GeForce GTX 1080, i oczywiście nie chciałbym, aby inne komponenty zamontowane na płycie w jakikolwiek sposób zabierały karcie graficznej bandwidth... o ile coś takiego jest możliwe.

Dotychczas rozważałem:

1) MSI Z270 MPower Gaming Titanium: https://www.msi.com/Motherboard/Z270-MPOWER-GAMING-TITANIUM/Specification

   Z opisu dokumentacji w sekcji storage rozumiem, że trzeci port M.2 dzieli "łącze" z dwoma slotami SATA (5 i 6), zatem teoretycznie mógł bym podpiąć trzy dyski SSD i cztery HDD... brzmi ładnie. Pytanie, czy jest gdzieś w tym jakiś haczyk?

 

Mile widziane propozycje innych płyt... komp ma służyć m.in. do gier (ale robię na nim też rzeczy wymagające wielu operacji na plikach, stąd moje skupienie na dyskach SSD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haczyk jest w tym, że ma DMI 3.0, czyli 4 linie PCI-e 3.0 między chipset, a CPU. To specyfika płyt na Z270, ale też na Z370.

Realnie, aby wkładając GPU wykorzystać w pełni kilka M.2, to trzeba płyty na X299 i CPU z więcej jak 16 liniami PCI-e.

Idąc bardziej ekonomiczną drogą, to skup się na 1 szt. dysk M.2 i dyskach SSD SATA. Nic więcej na Z270/Z370 się nie wymyśli.

 

PS Kupowanie dziś płyty na Z270 to pomyłka.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, barwniak napisał:

Haczyk jest w tym, że ma DMI 3.0, czyli 4 linie PCI-e 3.0 między chipset, a CPU. To specyfika płyt na Z270, ale też na Z370.

Realnie, aby wkładając GPU wykorzystać w pełni kilka M.2, to trzeba płyty na X299 i CPU z więcej jak 16 liniami PCI-e.

Idąc bardziej ekonomiczną drogą, to skup się na 1 szt. dysk M.2 i dyskach SSD SATA. Nic więcej na Z270/Z370 się nie wymyśli.

 

PS Kupowanie dziś płyty na Z270 to pomyłka.

To cenne uwagi, dzięki!

Patrząc na ceny procków, które by pasowały do gniazda płyt X299 to chyba faktycznie lepiej mi iść drogą "ekonomiczną" :)

Czy Z270 będzie w jakiś sposób wąskim gardłem dla Geforce GTX 1080? Jeśli nie, to dlaczego jej kupno nie jest dobrym pomysłem? Która płyta była by lepszym pomysłem? Z370 czy coś innego?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli OC to Z370 do tego i5K/i7K 8gen, jeśli bez OC to B360 i i5-8400.

Do Z370 i B360 będą wchodziły CPU i5/i7/i9 następnej generacji, które pokażą się na dniach.

https://www.purepc.pl/procesory/intel_core_i99900k_core_i79700k_i_core_i59600k_z_lutowanym_ihs

Do Z270 to włożysz jedynie 6/7gen CPU z max 4/8 wątków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...