Skocz do zawartości
hallan1989

Upgrade zestawu 5k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam komputer:

Płyta główna ASRock Z97 PRO4 Z97 LGA1150 (Z97 PRO4)

Procesor Intel Core i5-4690K, 3.5GHz, 6MB

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5 (192 Bit) 

Pamięć G.Skill DDR3 16GB (8GBx2) 2400MHz, CL11

Chłodzenie grandis 2

Obudowa Corsair Carbide Series 300R

Dysk Western Digital Caviar Blue 1TB

Dysk SSD Transcend SSD340 128GB SATA3

Zasilacz Corsair VS 550W ATX

Monitor Philips 227E4QSD

Taki zestaw udało mi się złożyć w ciągu ostatnich 2-3 lat. Zastanawiam się nad dalszą modyfikacją

Co według Was jest najpilniejsze do wymiany i na co żeby miało to sens. Wiadomo najlepiej wymienić całość na high end. Chciał bym móc grać na wysokich detalach w gry które wyjdą w najbliższych dwóch latach, np nowego battlefielda.

 

Wymienił bym chętnie monitor na ~30cali.

Na pewno jest mi potrzebny dysk ssd minimum 240GB

Kwota jaką posiadam do wydania to max 5000zl

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się do premiery 9 generacji intela aka coffee lake refresh (październik, listopad - tak, szklana kula może śnieżyć) albo chociaż do ogłoszenia wiarygodnych testów nowych kart grafiki od Nvidii (jeszcze około 2-3 tygodnie)

Nowy monitor jest uwzględniony w tym budżecie 5000 zł?

Już teraz można by wziąć i7-8700k z dobrą płytą z370, 16GB ramu 3000/cl15, ssd crucial mx500 500GB i zasilacz klasy gold np seasonic focus 550W - całość około 3700 zł

Zostawiasz obudowę, hdd, chłodzenie cpu, tymczasowo też grafikę gtx 1060 i opcjonalnie wedle życzenia malutkiego transcenda. 

Zostaje jakieś 1300 zł z budżetu, sprzedajesz w tym czasie stare klamoty, może uzyskasz z nich kolejne 1300zł - miałbyś wtedy na grafikę pokroju rtx 2070 lub nową/używaną 1080ti, no chyba, że monitor ma mieścić się w tych Twoich 5000.

Edytowane przez mrcszyman
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, o nowym zestawie z monitorem to można chyba zapomnieć - chyba, że do tych 5000 zł dołożysz jeszcze grosza.

Za nowego i7-5775c z tego co pokazuje cenowarka, skapiec czy ceneo trzeba dać ~1900zł - kiepski interes IMO.

Może lepiej się skupić na używanym i zdecydowanie tańszym (niestety też wyraźnie słabszym) i7-4790k (~1000zł) i kręcić - nie napisałeś, czy swoją i5 masz podkręconą...

Poczytaj ten artykuł odnośnie wydajności i7-5775c, jest tam też umieszczony i7-4790k oraz i5-4690k - porównaj sobie i zdecyduj, czy warto dopłacać do tego pierwszego.

https://www.purepc.pl/procesory/broadwell_niszczyciel_test_core_i5_5675c_i_core_i7_5775c

Z tego co czytam w necie, płyta pro4  bez problemu zapewni zadowalający poziom OC, sekcja zasilania nie powinna się gotować, co innego procek (mam na mysli 4790k), jeśli naprawdę go dociążyć jakimś tęgim zadaniem - w grach powinno być ok.

 

Także może zamiast decydować się na zakup takich i innych komponentów do "skrzynki", lepiej zacząć od monitora - odpowiedz sobie na kilka pytań:

Jaki budżet na monitor? Czy przy przekątnej ~30 cali potrzebujesz rozdzielczości 4K czy wystarczy 2560x1440 (ewentualnie 3440x1440)? (wątpię, abyś chciał 30 cali i FHD). Jaka częstotliwość odświeżania monitora - wystarczy 60-75 czy dobrze mieć 100-144Hz? Czy monitor ma służyć tylko do grania, użytek mieszany gry-praca? Jakie inne masz wymagania co do monitora?

Także, ja bym do przykładowej propozycji na procesor i7 8700k (lub bez k, lub też oszczędzić i brać i5 8600k) plus reszta plus przeczekanie na starej grafice, zwiększył budżet do 6-6,5k zł na poczet nowego monitora i przyszłej karty graficznej (i oczywiście przy założeniu, że trochę pieniędzy odzyskasz ze sprzedaży aktualnych podzespołów). Ewentualnie jeszcze czekać na 9 generację i przez ten czas dokładać do skarbonki albo już teraz kupić monitor i kupić resztę później.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Co do monitora to nie musi być 4k,ale czas reakcji chciał bym 1-2ms odświeżenie raczej 100-144Hz. Służy mi głównie do grania.

Ogólnie zastanawiałem się nad tym, aby zmienić monitor, dokupić porządny zasilacz modularny(dobrze napisałem?), większy dysk ssd i zmienić obudowę na taka która jest porządnie ofiltrowana. Mam kota i często muszę odkurzać środek aktualnej obudowy.

Ewentualnie wymienić płytę główna pod nowy procesor i kartę graficzną w przyszłym roku. 

Co do aktualnego procka to jest podkręcony do 3.9

 

Co myślicie o zmianie chłodzenia na wodę?

Edytowane przez hallan1989
Chłodzenie wodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, hallan1989 napisał:

Dzięki za odpowiedzi.

Co do monitora to nie musi być 4k,ale czas reakcji chciał bym 1-2ms odświeżenie raczej 100-144Hz. Służy mi głównie do grania.

Ogólnie zastanawiałem się nad tym, aby zmienić monitor, dokupić porządny zasilacz modularny(dobrze napisałem?), większy dysk ssd i zmienić obudowę na taka która jest porządnie ofiltrowana. Mam kota i często muszę odkurzać środek aktualnej obudowy.

Ewentualnie wymienić płytę główna pod nowy procesor i kartę graficzną w przyszłym roku. 

Co do aktualnego procka to jest podkręcony do 3.9

 

Co myślicie o zmianie chłodzenia na wodę?

Jak masz obudowę z szybką i chcesz, żeby ładnie wyglądało, to tak, ale inaczej nie ma sensu, przynajmniej to moja skromna opinia. Najtańsze chłodzenia będą czasami nawet gorsze niż te dobre powietrzne za 300+ zł. To jest akurat element na którym możesz zaoszczędzić nie tracąc nic na wydajności, w końcu nie będziesz miał jakiegoś potwora po skalpowaniu, żeby wywalać kupę kasy na wodę, a te tańsze dają tylko ładniejszy wygląd, na pewno nie wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś mam do sprzedania m.in. CPU Broadwell i7 5775C IDEAŁ , z komputera 57 letniego kolegi, kupiony pod koniec 2017 roku z x-kom i 1-raz wsadzony w socket , nie kombinowany.

Pracował cały czas na 3,7 GHz przy 1,100 [V] Vcore w bios z powłączanymi trybami oszczędzania energii ! Chłodzony od nowości Noctua 15, temperatury były poniżej 60 [°C] w OCCT. Zmieniam platformę koledze.

Test z dzisiaj:

https://imgur.com/a/mEu58UI

 

NIEAKTUALNE , sprzedany przez allegro ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to wymień proca na i7 [K lub  C najlepiej] i zmień grafe na mocniejszą i spokojnie powinieneś 2 lata pociągnąć - do kolejnej generacji intela

[większy ssdek  i zasilacz lepszy też]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie :) 

Trochę powiedziałem na forach, poczytalem parę artykułów odnośnie nowych procesorów Intela, nowe karty rtx. Wstrzymam się chyba z modernizacja do nowego roku. Ceny procesorów nie są aktualnie do zaakceptowania :/ zastanawialem się nad kupnem całego nowego zestawu, czy ktoś może określić ile bym dostał za stary komputer? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...