Jump to content
pendrakam

Niebieski ekran błąd winload.efi

Recommended Posts

Witam, posiadam laptopa Lenovo y700-17, zainstalowany system był na HDD lecz dokupiłem później ssd na M2, pobrałem program z oficjalnej strony Microsoftu który nagrał windowsa na pendrive, system zainstalował się pomyślnie lecz po ponownym uruchomieniu wyskakuje niebieski ekran z tym błędem, można jedynie wejść do windowsa poprzez ponowne uruchomienie laptopa i wciśnięcie skrótu f12, wybrać pierwszą opcję w boot menu, wtedy wszystko idzie ładnie i system załadowany, widocznie jest problem z automatycznym rozruchem, wchodzenie przez tamten wybór też jest już męczące.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

IMG_20180906_124907.jpg

IMG_20180906_125308.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak przed instalacją zrobiłem format tamtego dysku, później musiałem przekonwertować z mbr na gbt ten ssd, w biosie nie ma opcji z czego ma pierw czytać, patrzałem wszystko.

 

Myślę że jest za dużo tych partycji, może gdzieś właśnie być inny system i stamtąd czytać.

IMG_20180906_184902.jpg

IMG_20180906_184909.jpg

IMG_20180906_185240.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli system masz obecnie na SSD, to windowsowy boot manager znajduje się wciąż na HDD (to on widnieje jako bootowalne urządzenie w EFI) i to z niego następuje bootowanie - tak bywa, gdy instaluje się windowsa na kolejnym dysku nie odłączając pierwszego. 

Prawdopodobnie najprościej będzie wyjąć HDD, zabootować ponownie z pendrive i wybrać w instalatorze naprawę systemu. Partycja MSR jest na obu dyskach, ale prawdopodobnie tylko na HDD jest ustwiona jako active, instalator to poprawi, jak usuniesz HDD. 

Druga opcja - pod windowsem za pomocą diskpart ustawić flagi na partycji MSR na SSD (albo gparted) - wówczas w EFI w boot options powinien się pojawić SSD jako bootowalne urządzenie.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak że wyjąłem całkowicie dysk HDD, zainstalowałem ponownie windowsa na SSD i wszystko działa pięknie, nie ma niebieskiego ekranu przy uruchomieniu, jak podłącze spowrotem HDD to problem może wrócić? Dać go jako zewnętrzny i sformatować przed włożeniem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wróci  - masz na obu dyskach w tym momencie partycje z flagą boot oraz przypuszczalnie boot managera. Ustawiając jako bootowalne urządzenie w efi-biosie dysk SSD, będzie normalnie. Usuń z HDD niepotrzebne partycje, rozszerz tą, na której masz dane do początku i będzie OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.