Skocz do zawartości
luko

Prośba o pomoc w wyborze monitora [24" - ok 600 PLN]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam obecnie kilkunastoletniego EIZO S1931 na matrycy PVA (19"). Chciałbym przesiąść się na coś większego - myślę, że 24" będzie wystarczające. Dodatkowo dobrze byłoby, aby jakość obrazu w nowym monitorze nie była gorsza od obecnego; lepsza też nie musi, zwłaszcza, że budżet ograniczony (patrz temat.. +/- 100 PLN).

Na co w tym budżecie warto zwrócić uwagę? Moje typy (po przeglądnięciu różnych opinii i testów) to:
- Samsung LS24F350FHUXEN
- Philips 243V7QDAB
- AOC I2481FXH
- IIYAMA ProLite X2483HSU-B2 / ProLite XB2483HSU-B3
- BenQ GW2470H
- Asus VP239H

Ps. Komputer użytkuję głównie do (w kolejności malejącej): pracy [programy biurowe, trochę graficzne], Internet, filmy, gry (gry raczej bez szybkich animacji, tj. Flight Simulator, Farming Simulator, ...)

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica z tym z mojej listy, że nie ma dopisku B2. Nie wiem w czym jest różnica... :/

Z kolei drugi model z mojej listy, to też chyba wszystko to samo, z wyjątkiem podstawy; XB ma regulowaną w każdej płaszczyźnie.

Nie wiem kompletnie co oznaczają te dopiski B2, B3, ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, FxJ napisał:

iiyama xb2483hsu-b3 - 695zł
AOC I2490PXQU/BT- 669zł
Dell P2419H - 699zł 

Doszło dwóch "zawodników" z IPS i wyglądają ciekawie... dziwi mnie tylko 8ms w tym Dell'u, choć wygląda rewelacyjnie.

Czym właściwie kierować się przy wyborze matrycy IPS/AMVA? Jedna i druga ma swoje wady i zalety... z tych trzech najchętniej kierowałbym się wyglądem ;) (poza matrycą [no i tym 8ms w Dell] technicznie niewiele się różnią).

A jeszcze teoretycznie - mogę zapytać jeszcze o coś godnego uwagi z 27" - gdyby wskoczyła jakaś gotówka jeszcze? Czy odpowiedniki tych trzech ww. również byłyby dobrym wyborem? Czy - załóżmy do 1000 zł - lepiej coś innego?

 

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, luko napisał:

Czym właściwie kierować się przy wyborze matrycy IPS/AMVA? Jedna i druga ma swoje wady i zalety... z tych trzech najchętniej kierowałbym się wyglądem ;) (poza matrycą [no i tym 8ms w Dell] technicznie niewiele się różnią)

 

Posiadam AMVA+ od wielu lat i powiem szczerze: piękna czerń, wspaniałe kolory, długo się włącza (w porównaniu do drugiego TN 3 sekundy później reaguje monitor po wybudzeniu/uruchomieniu systemu, nie wiem czym to jest spowodowane ) i strasznie męczy oczy. Mam jasność ustawioną na bardzo niską, bo bez tego nie dałoby się wytrzymać. Mam nadzieje, że pomogłam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na twoim miejscu wziąłbym coś z nowości np. 

https://www.x-kom.pl/p/432273-monitor-led-22-239-philips-246e9qjab-00-czarno-srebrny.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Niestety nie dokonałem jeszcze wyboru, bo nadal nie mam zdania co do wyższości jednego z typów matryc, tj. IPS/AMVA.

Rozumiem, że to przede wszystkim wybór: żywsze kolory kontra lepsze czernie?

...bo przy szybszych animacjach, chyba nie ma między nimi wielkiej różnicy widocznej gołym okiem? Czasy reakcji są podobne, trochę na korzyść AMVA (wiem, pisałem, że w gry aż tak nie gram, ale różnie może być...poza tym oglądam filmy).

Nie chciałbym też, aby przewijany w Internecie, czy edytorze tekstu czarny tekst na białym tle smużył (to się chyba ghosting nazywa).

A jeszcze w temacie tych 27" coś poradzicie? Załóżmy, że gdyby wskoczyła jakaś dodatkowa gotówka, to czy do 1000 zł jest coś warte uwagi?

@Tomason - nie zawsze to co nowe jest lepsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomason - no właśnie coraz bardziej skłaniam się ku XB2483HSU-B3. Regulacja w pionie to dla mnie istotna sprawa (jestem dość wysoki). Ten model ma dodatkowo ACR i Overdrive. Jedynie trochę blokuje mnie teraz matryca AMVA - a cały czas zastanawiam się, dlaczego mimo lepszej czerni i kontrastu, jest mniej popularna niż IPS.

Ale z IIyamy, jeszcze mam na oku: XUB2493HS-B1 (ew. XUB2492HSU-B1, choć nie wiem czym technologicznie się różni poza USB) oraz XU2590HS-B1 (nietypowe trochę 25"). Wszystkie na IPS; i tu znów wracam do moich wątpliwości co do matryc ;)

Spoza stajni Iiyamy, to chyba w grę wchodzi jedynie AOC I2490PXQU/BT, który polecił FxJ . Poza fajnym wyglądem, ma regulację wysokości, "pod ręką" 4xUSB. Nie ma chyba tylko ACR i Overdrive... tylko czy to ma duże znaczenie w tej klasie monitorów?

Ps. 27" póki co odpuszczam.

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co... przepraszam wszystkich najmocniej za to co teraz napiszę, ale tak to jest jak się coraz więcej czyta i analizuje...w końcu chodzi o zakup na dłuższy czas. Wiem, miał być monitor za ok. 600 - 700 zł ...ale jakoś tak przeczulony opiniami w sieci, że do 1000 zł nie ma co oczekiwać cudów,  a w dodatku chyba moja więź z firmą EIZO jest silniejsza niż myślałem :) poza tym obawiam się, że przy monitorze za 6-7 stówek odczuję negatywnie różnicę w stosunku do obecnego monitora - zdecyduję się chyba na TEN . Cena niemal 2 x wyższa, ale znalazłem właściwie same pozytywne opinie (może jakość wysupłam te dodatkowe stówki :) ). Ma wszystkie cechy, których oczekuję (a nawet dodatkowy plusik za automatyczne ustawianie jasności, co bardzo chwalę w obecnym monitorze, a czego nie zauważyłem w tych omawianych wyżej).

Dobrze robię? ;)

Ps. Skłonny jestem ew. przyjąć inną propozycję monitora na tym samym (ew. wyższym) pułapie jakościowym, ale musiałby być na tym samym pułapie cenowym :) Np. może Eizo FS2434 lub ze stajni Della wpadły mi w oko U2414H, U2415 czy U2417H.

 

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak to kolejne trzy stówy, a 27" nieco dla mnie za duży.

Poza tym czas reakcji 8ms...? Nie ma problemów ze smużeniem na szybszych animacjach/filmach?

To, że ma dwa lata na rynku specjalnie mi nie przeszkadza.

A co jeszcze z 24-calówek w tym przedziale byś polecił? Te pozostałe modele, które wpisałem w ostatnim poście (Eizo FS2434 oraz Delle U2414H, U2415 czy U2417H) są coś warte?

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten już lepiej cenowo, choć nadal 27".

Czemu tak bardzo polecasz 27" i WQHD? :)

Poza tym jeśli w tej samej cenie mam monitor 24" (Eizo EV2450) i 27" (ów AOC), to myślę, że Eizo jakościowo jest lepszy. Czy to podejście nie jest słuszne?

Nie wiem...odnoszę wrażenie, że próbujesz odwieść mnie od Eizo :)

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie gra syn w Farming Simulator, FIFA, jakieś wyścigi... ja jeśli już to w symulatory lotu (Flight Simulator, Xplane). Żadnych strzelanek.

Od jakiegoś czasu myślę nad zmianą karty graficznej na 1060 6GB, ale nie mogę się zebrać z uwagi na ceny.

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy śledzisz wątek od początku, ale przewijał się ten monitor :).

Jednak znów przechodzimy na niższą półkę cenową, a więc pewnie i jakościową. Bądź tu człeku mądry ;)

Przydałoby się jakieś zestawienie porównawcze - coś w stylu co podlinkował FxJ - tyle, że z EV2450 wśród zawodników.

Pytanie dodatkowe: jeśli monitor jest 1440p (WQHD), to czy można pracować/grać w rozdzielczości FHD 1920x1080? Jaki będzie widoczny efekt... mniejszy obraz czy skalowany i w efekcie rozmyty? Wybaczcie być może głupie pytania, ale raczkuję w tym temacie...

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem od początku i naprawdę za 6 stów ta iiyama daje radę ;)

P.S. Mam teraz IPS zakrzywiony , kolory może minimalnie lepsze , ale nierównomierność podświetlenia dosyć spora na czarnym itp, chociaż kosztował tyle co 3 iiyamy niestety ; kolejną sprawą jest w/g mnie to , że monitor nie służy do gapienia się na czarny ekran i oglądania chmurek...

https://proline.pl/?n=oszczedz-do-108-zl-nowej-promocji-iiyama

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...