Skocz do zawartości
Kwaśnica

Procesor na lata dla niewymagającego gracza[<1000zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem wymienić komputer na nowszy gdyż obecny ma już około 10lat(obecnie siedzę na intel 2 Q6600). Poszukuję procesora na 4-6 lat(jak najbardziej może być używany), komputer służy mi do przeglądania internetu podstawowych prac np. w wordzie czy excelu i czasem do grania. Zastanawiałem się nad i7 3770, i3 8100, i5 8400, ryzen 1600 i inne, problem w tym, że się na tym kompletnie nie znam nigdy wcześniej nie składałem komputera nie wiem jaki wybrać na pclabie tez o to pytałem ale tam nie można uzyskać jednoznacznej i wartościowej odpowiedzi... Cena odgrywa ważną rolę np i5 8400 najtaniej znalazłem za 850zł a i3 8100 można kupić już za 500zł a ryzen jest już za 600zl. Wpadłem też na pomysł, że może kupić i3 8100 na 2-3 lata  a potem wymienić na i7 8700(jak stanieje) czy coś bo płytę i RAM bym już miał i ten i7 byłby na jakieś 3-5 lat ale nie wiem czy to dobry pomysł? Procesor miałby współpracować z kartą RX580 wybrana specjalnie pod monitor z freesync 75Hz bo 144Hz to chyba za dużo jak na taki sprzęt nawet na niskich ustawieniach a za 3 czy 4 lata i tak by nie wyciągnął 100fps nawet na niskich pewnie.

Edytowane przez Kwaśnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, goral2099 napisał:

Masz już płytę i RAM? Jak tak to napisz jakie dokładnie.

Na razie nic nie mam, dopiero myślę z jakich części złożyć komputer a jak już będę pewien to wtedy wezmę wszystko na raz. Myślałem, że płytę i RAM dobiera się pod procesor dlatego od niego zacząłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, goral2099 napisał:

Oki. Jaki masz budżet na to wszystko?

Tak jak napisałem w tytule, poniżej 1000zł ale to granica nie do przekroczenia i to tylko na super ofertę czy coś. najlepiej w okolicach 700zł maks dlatego czekam az i5 stanieje bo jak i5 8400 byłby za 700zł to bym brał i5 ale jest drogi jak na razie najtaniej 850zl. Dlatego też zastanawiam się nad ryzenem 1600 on kosztuję 600zł ale w grach jest gorszy i nie ma wbudowanej grafiki a będzie mi przydatna bo mam zamiar podpiąć monitor kineskopowy jako drugi monitor a karta nie ma wyjścia vga czy dvi i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najlepszym wyborem będzie jednak AM4. Kupisz sobie teraz R5 1600 i masz 6 rdzeni. Platforma ma być długo wspierana, więc za parę lat znajdzie się coś na wymianę w razie potrzeby. Przy tej karcie graficznej nie będzie aż tak wielkich różnic w grach w porównaniu do i5 8400.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być wspierana do 2020 to tylko dwa lata, a ja mam zamiar nie wymieniać sprzętu co najmniej do 2022 ale prędzej do 2024. Wtedy będą już zupełnie nowe procesory. A co z i3 8100? Tylko 500zł do zwykłego grania od czasu do czasu nawet na niskich przez te 5 lat starczy? Może mam trochę wypaczone podejście do tematu bo w końcu mam w 2018 intela 2 Q6600 :p 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz wymieniać sprzętu przez kilka lat, to tym bardziej zainteresuj się CPU z większą ilością rdzeni/wątków. Myślę, że te 100PLN różnicy warto dopłacić. Przez te dwa lata AMD może pokazać parę CPU wartych uwagi i dużo wydajniejszych niż to co jest teraz. A u Intela nie wiadomo, czy nie skończy się na 9xxx, jeżeli chodzi o kompatybilność z chipsetami 3xx.

Pamiętaj też, że topowe układy potrafią trzymać niezłą cenę przez parę lat nawet. Więc niekoniecznie kupisz tanio po czasie.

 

Edytowane przez goral2099
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kwaśnica napisał:

Tak jak napisałem w tytule, poniżej 1000zł 

to w końcu na sam procek czy na całego kompa? [masz juz jakieś części?]

monitor kineskopowy? a co ty jakis grafik jesteś?-  daj sobie spokój i wywal go jak w takim wieku jak komp jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2018 o 03:06, goral2099 napisał:

Jeżeli nie chcesz wymieniać sprzętu przez kilka lat, to tym bardziej zainteresuj się CPU z większą ilością rdzeni/wątków. Myślę, że te 100PLN różnicy warto dopłacić. Przez te dwa lata AMD może pokazać parę CPU wartych uwagi i dużo wydajniejszych niż to co jest teraz. A u Intela nie wiadomo, czy nie skończy się na 9xxx, jeżeli chodzi o kompatybilność z chipsetami 3xx.

Pamiętaj też, że topowe układy potrafią trzymać niezłą cenę przez parę lat nawet. Więc niekoniecznie kupisz tanio po czasie.

 

Cena i5 8400 właśnie wzrosła o 100zł więc wybieram ryzena 5 1600. Mam takie dwa pytania, czy mogę podkręcić ten procesor mając zwykłą tanią płytę np. z chipsetem A320M? Czy ten procesor będzie działać z windowsem 7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie raczej nie poszalejesz z kręceniem, nie bez powodu są tańsze. Jeszcze tydzień czy dwa tygodnie temu mocno bym Cię namawiał na intela, bo w grach radzi sobie o wiele lepiej, ale niestety ostatnio są takie cyrki z ich dostępnością i cenami, że pewnie i za miesiąc się nie ustabilizują.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Firedash napisał:

Windows Ci pójdzie na każdym procku, a na tej płycie raczej nie poszalejesz z kręceniem, nie bez powodu są tańsze. Jeszcze tydzień czy dwa tygodnie temu mocno bym Cię namawiał na intela, bo w grach radzi sobie o wiele lepiej, ale niestety ostatnio są takie cyrki z ich dostępnością i cenami, że pewnie i za miesiąc się nie ustabilizują.

Wiem, że intel jest lepszy i właśnie jego chciałbym kupić tylko teraz ta cena przesądziła o wyborze ryzena. Chodzi mi o to, że np. ósma generacja inteli działa tylko z windowsem 10 a ja mam windowsa 7 i fajnie by było gdybym nie musiał instalować nowego systemu  z ryzenem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Firedash napisał:

Faktycznie napisałem głupotę, dawno nie korzystałem ze starszego systemu i kompletnie mi wyleciał z głowy ten problem z brakiem wsparcia.

 

Do tego ryzena 1600 będzie ok płyta ASUS PRIME B350M-K i RAM Patriot 8GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x4GB)?

https://www.x-kom.pl/p/263000-pamiec-ram-ddr4-patriot-8gb-3000mhz-viper-4-cl16-2x4gb.html

https://www.x-kom.pl/p/377743-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-b350m-k-pci-e-ddr4-usb-31-m2.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...