Skocz do zawartości
Gość

Wymiana procesora w laptopie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem zapytać czy mógłbym zmodernizować swój laptop głównie chodzi mi o procesor i RAM ale potrzebuję waszej pomocy bo nie wiem czy dobre podzespoły wybrałem.
Laptop to emachines E732Z chodzi na Pentium P 6100 chcę dokonać wymiany na coś pokroju i3 350m/i3 370m/i3 380 m , seryjnie jest P 6200 ale w innym wersjach te procki i nwm na jaki się zdecydować, i3 380 m a może iść  w i5 480 m ale nie wiem jak będzie z temperaturami, doradźcie coś ?
Kolejna kwestia to wymiana Ram i tutaj mam 2 opcje tylko nwm czy dobre pamięci wybrałem:


https://allegro.pl/listing?string=8GB%20GOODRAM%202x4%20GB%20SODIMM%20DDR3%20PC3-8500%201066MHz%20L7&order=m&bmatch=baseline-ele-1-3-0725

lub 

 

http:// https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/goodram-ddr3-4096mb-1066-cl7.bhtml?gclid=Cj0KCQjwidPcBRCGARIsALM--eNUyTxjk2zwCQgK8mZ8_AvHQ4IB8UxuXLo0RHnRgbaYHbELAAYfECoaAqJ0EALw_wcB&utm_source=2466193|convertiser.com&utm_medium=TradeDoubler&utm_campaign=(TradeDoubler)&utm_content=%2Fclick%3Fp(118512)a(2466193)g(18030892)url(https%3A%2F%2Fwww.euro.com.pl%2Fpamieci-ram%2Fgoodram-ddr3-4096mb-1066-cl7.bhtml%3Fgclid%3DCj0KCQjwidPcBRCGARIsALM--eNUyTxjk2zwCQgK8mZ8_AvHQ4IB8UxuXLo0RHnRgbaYHbELAAYfECoaAqJ0EALw_wcB%26gclsrc%3Daw.ds%26dclid%3DCIznkZe3rt0CFcIWGAod5WUHhA)epi(29c5e30a15ebaae19ee3e72b0037f303-1346)

 

A w/g specyfikacji:
CPU and chipset

Mobile Intel HM55 Express Chipset
eME732

Intel Core i-350M/i3-370M/i3-380M processor
(3 MB L3 cache, 2.
26/2.40/2.53 GHz, DDR3
1066 MHz, 35 W), supporting Intel 64
architecture, Intel Smart Cache
eME732G

Intel Core i-350M/i3-370M/i3-380M processor
(3 MB L3 cache, 2.26/
2.4/2.53 GHz, DDR3 1066
MHz, 35 W), supporting Intel 64 architecture, Intel Smart Cache
eME732Z/eME732ZG

Intel Pentium processor P6100/P6200 (3 MB L3
cache, 2/2.13 GHz, DDR3 1066 MHz, 35 W),
supporting Intel 64 architecture, Intel Smart Cache

Edytowane przez seban1238

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś niestety Intel zablokował możliwość wymiany procesora w laptopach  a wygląda to często tak że laptop wstaje wszystko jest ok  ale po 30 minutach i tak masz całkowite wyłączenie laptopa .

Czasami ta operacja się udaje ale za mordę potrafi przytrzymać ME REGION ( do poczytania o tym ) i trzeba edytować bios i wgrywać z poprawnym ME .. ( do tego jeszcze potrafi chipset dojść bo np z pentakami był X a z I3  był Y )  to też dodatkowa blokada..

Możliwe że u ciebie nie będzie problemów ale jak wystąpią to masz sporo pracy ( dorwać bios od I3  wyrwać ME  i wgrać do swojego dumpa )..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kwazor napisał:

Dziś niestety Intel zablokował możliwość wymiany procesora w laptopach  a wygląda to często tak że laptop wstaje wszystko jest ok  ale po 30 minutach i tak masz całkowite wyłączenie laptopa .

Czasami ta operacja się udaje ale za mordę potrafi przytrzymać ME REGION ( do poczytania o tym ) i trzeba edytować bios i wgrywać z poprawnym ME .. ( do tego jeszcze potrafi chipset dojść bo np z pentakami był X a z I3  był Y )  to też dodatkowa blokada..

Możliwe że u ciebie nie będzie problemów ale jak wystąpią to masz sporo pracy ( dorwać bios od I3  wyrwać ME  i wgrać do swojego dumpa )..

 

Serio cos takiego zrobili?

Pamięci przynajmniej podałem dobre?

Jeśli nowy procesor będzie powodowal takie problemy jak piszesz to powrót do starego rozwiąże je i wszystko będzie działało tak jak wcześniej czy trzeba będzie BIOS od nowa wgrywać itd.?

Edytowane przez seban1238

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sdfl napisał:

ja bym jednak sprobował kupujac CPU przez np allegro i w razie niepowodzenia w ciagu 14 dni zwrocil towar sprzedajacemu. sa bardzo duze szanse, ze sie uda bez zadnych komplikacji.

kupujac uzywany ram zaoszczedzisz stówkę

Tylko czy podałem kompatybilny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według TEJ SPECYFIKACJi powinieneś tam wsadzić  i3 370m. Jeżeli BIOS pozwoli to możesz próbować wsadzić jakieś i5, czy i 7 z tej samej serii. Byle TDP było takie samo. Ale gwarancji nie ma, że się uda.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, goral2099 napisał:

Rozdział "Test Compatible Components" zaczyna się na stronie 183. "This computer’s compatibility is tested and verifiedby Acer’s internal testing department." Na stronie 184 jest lista CPU.

TDP mają po 35 a wzrost w stosunku do P 6100 to 37,7 % więc nieźle.

A co z tym Biosem jak nie wstanie to potem wystarczy wrócić do starego P 6100 i wszystko będzie ok ?

PGA 988 chyba nie jest lutowane na stałe?

Edytowane przez seban1238

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, goral2099 napisał:

Do czego używasz tego sprzętu? Za dużo to te procenty i tak raczej nie dadzą...

 

 

Nie oczekuje cudów w tym lapku wsadziłem już ssdka i jest dobrze a działa pod linuxem mint(chociaż niektórzy mówią że niestabilny) ale jak włacze załóżmy YouTube i film 1 080 tnie niemiłosiernie a procesor dostaje zadyszki i użycie na poziomie 70 % itd. 

Ten laptop jest do przeglądania neta czasem jakiś program GIMP czy coś i tyle także chciałem go tylko trochę podrasować tak żeby mieć spokój przy przeglądaniu neta bo P 6100 demonem nie jest, gier ani jakichs wymagających programów na nim nie używam.

Jeszcze mysle o przejściu z 4 GB Ramu na 8 co dałoby mu kopa bo po co kupować nowego lapka skoro ten jest nie do zdarcia praktycznie,teraz takich już nie robią :D

Edytowane przez seban1238

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, barwniak napisał:

Zacznijmy od tego, że zainstaluj sobie dodatek do przeglądarki np. w chrome h264ify. Wtedy przy YT 1080p masz CPU 5%, bo wszystko dekoduje GPU.

A tak w ogóle to jakie tam masz GPU?

Intel HD Graphics to jest integra chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, barwniak napisał:

Sprawdziłem, masz Intel HD Arrandale. Czyli spokojnie h264 do FHD 60fps.

 

 

Ok a kwestia ramów czy te co podałem podejdą i czy opłaca się dodawać do 8 GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, barwniak napisał:

Jeśli chodzi o CPU, to znajdź na Allegro sprzedawcę który ma wiele CPU pod ten chipset. Kup wszystkie, wkładaj do laptopa od najmocniejszych i7, zostaw najmocniejszy który chodzi, resztę odeślij :)

A kwestia problemów tak jak pisali wyżej koledzy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, barwniak napisał:

Co to znaczy problemów. Masz 10 CPU sprawdzasz który najmocniejszy chodzi , resztę odsyłasz.

 

 

Koledzy wyżej pisali że może się uwalić BIOS czy coś takiego zrozumiałem ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, barwniak napisał:

Teraz jest fajnie, bo można odsyłać na Allegro. Tylko musisz wziąć od firmy. Popatrz kto ma tam i7, i5, i3 na twoją podstawkę i TDP max 35W.

Mam jeszcze pytanie z tego co wiem to socket jak i chipset musza być zgodne z prockiem  na tej stronie nizej niektóre sa na zółto i są podpisane partially supported o co tam chodzi są wspierane czy nie :D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, barwniak napisał:

Bierz i7-620M lub i7 640M oraz i5-580M lub i5-560M lub i5-540M lub I5-520M

obecnie na P 6100 zmieniałem paste 2 miesiące temu i teraz mam max temp 73 stopnie według HW Monitor a normalnie 40 w spoczynku czy jakoś tak, max to chyba 90 dla tego modelu , boje się że jak wezmę i 7 to mocno podbije temp, Hyper Treading podbija chyba mocno temp?

Edytowane przez seban1238

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...