Jump to content

Recommended Posts

Witajcie,

Zamierzam nieco przyspieszyć swojego wysłużonego laptopa i wsadzić do niego dysk SSD. Chciałbym wymontować z laptopa napęd DVD, w jego miejsce włożyć dedykowaną kieszeń na dysk SSD (za kilkanaście PLN) , a na nim postawić tylko system i podstawowe programy (reszta zostanie na dysku HDD, których raz że nie ma za wiele, a dwa że to głównie wersje portable). I tutaj rodzi się kilka pytań:

1. czy takie rozwiązanie ma sens? czy rzeczywiście przyspieszy to działanie systemu i podstawowych aplikacji?

2. czy w takiej konfiguracji będzie w ogóle możliwe ustawienie dysku wstawionego zamiast DVD jako dysku rozruchowego, systemowego, a HDD jako typowy magazyn danych? Dotychczasowo na HDD mam partycje C, D i E. C chcę przenieść na SDD, na HDD połączyć C i D w D, a więc C będzie na SDD, a na HDD tylko D i E. Czy wystarczy tylko zmienić w biosie kolejność rozruchu?

3. Jak to jest z tym klonowaniem dysku? Czy muszę na nowy dysk sklonować tylko partycje EFI i systemową C: czy jeszcze jakieś inne (na dysku jest ich kilka ukrytych mających po kilkaset mega oznaczone jako recovery, ale jest też restore mająca 20 GB)? 

4. czy jest sens przenoszenia partycji przywracającej system restore? Oryginalnie na lapku był system Win8, więc zakładam, że mimo update do 10 , na tej partycji nadal tkwi Win8 (mylę się, został zastąpiony podczas aktualizacji do Win10?), a klucz licencyjny do windowsa podobno przechowywany jest w biosie. Więc jeśli dobrze rozumiem, gdyby tej partycji nie było, to mógłbym zainstalować windowsa z pendrive, a on odczyta klucz z biosu? Tylko, że klucz był do Win8, a zatem czy Win10 też go odczyta (przy aktualizacji miałem z tym raz problem).

5. czy jest możliwe zostawienie partycji restore na dysku HDD i w razie potrzeby z niego odzyskiwanie systemu na dysk SSD?

Na tą chwilę tyle. Odpowiedzcie proszę możliwie szczegółowo - od lat nic nie robiłem przy komputerach, jedynie kupując większy dysk HDD i klonując na niego w całości ten mniejszy, a mniejszy do obudowy na filmy do TV... Kompletnie nie nadążam nad tym postępem w dyskach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie rozwiązanie ma sens - lap mimo wieku z pewnością ożyje i będzie bardziej responsywny.

Sam podobnie zrobiłem w swoim lapku i nie było problemu, by system startował czy to z "kieszeni" czy domyślnej "lokalizacji" (w zależności, gdzie dysk SSD był zamontowany) - kwestia ustawień w biosie.

Z klonowaniem za bardzo się nie znam, jednak zakładam, że przy okazji klonowania partycji C na nowym dysku muszą zostać sklonowane również partycje związane z rozruchem, tzn te tworzone przez instalator. W zależności od programu klonującego, to zaznaczając chęć klonowania C:\ , program sam wybierze, co jeszcze trzeba przenieść, tak by uruchomić system z nowej lokalizacji (oczywiście kasowanie partycji C ze starego dysku zrób jak już będziesz miał pewność, że SSD jest sprawny ;) )

Jeżeli ja bym przechodził z W8 na W10 to bym skasował już restore, bo i tak zawiera stary system, który musiałbym zaktualizować - czyli podwójna zabawa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SSD da zauważalną różnicę przy uruchamianiu systemu, czy aplikacji. Responsywność się poprawi. Teoretycznie nie powinno być problemu, ale z laptopami nigdy nie wiadomo. Ewentualnie obecny HDD wsadzisz w miejsce napędu optycznego, a SSD w miejsce HDD. W HP 650 G1 np chociaż jest slot mSATA, system nie potrafi z niego wystartować jeżeli jest obecny HDD pod SATA podpięty. Moim zdaniem wystarczy sklonować rozruchową i systemową.

Edited by goral2099

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koledzy, już trochę czasu minęło, ale w końcu przyszedł czas na dodatkowy dysk. I tutaj rodzi się pytanie jaki dysk wybrać. Interesuje mnie dysk ok 240 GB w budżecie do 200 zł, SATA III.
Myślałem o ADATA su900 ze względu na kości MLC. Widzę jednak, że dużo popularniejsze są dyski na TLC np. Crucial mx500.
Zależy mi na trwałości i kości MLC, z tego co czytałem, są trwalsze. Pytanie o ile? Czy może nie należy bać się dysków opartych na kościach TLC? Może moglibyście polecić jakiś konkretny model dysku w zakładanym budżecie o określonej pojemności?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.