Skocz do zawartości
Mikelos

SSD SATA3 czy NVME?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję zmienić dyski i mam dylemat.

1. Kupić dwa SSD, jeden nvme m.2 na system i kilka programów (powiedzmy 240-250 GB) i do tego jakieś 500GB  SSD na sata jako magazyn?

2. Lub jeden m.2 1TB ale z interfejsem SATA.

Ma to współpracować z Ryzenem 2200G na ASRock B350M Pro4.

Celem jest uzyskanie maksymalnej ciszy, obecne dwa talerzowce są jedynymi hałasującymi elementami w obudowie.

NVME "na papierze" są dużo szybsze, pytanie tylko, czy zauważę różnicę w codziennym użytkowaniu (praca biurowa, czasem jakieś mało wymagające gry).

Skłaniam się raczej ku opcji jednego dysku na m.2, zawsze to mniej kabli w obudowie ale jeśli macie jakiś argument za pierwszą opcją to chętnie wysłucham.

 

I pytanie poza konkursem: da się jakimś cudem zainstalować na tym Win7? Jakoś nie mogę się przekonać do "dziesiątki"

 

Edytowane przez Mikelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie korzystasz z backupu online, na drugim dysku można trzymać regularny (automatyczny) backup ważnych plików.
Jak padnie jeden dysk, możesz zainstalować system na drugim i korzystać z komputera.

Nie miałem okazji sprawdzić doświadczalnie ale nie spodziewałbym się odczuwalnej różnicy w szybkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie coś popsułem. Kilka dni temu odebrałem mx500, sklonowałem partycję systemową ze starego ssd i wszystko ładnie działało. Dziś zdemontowałem talerzowce, podpiąłem spowrotem stary ssd i lipa. System nie startuje. 

Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key.

NIezależnie który dysk ustawię (na obu jest ten sam system) wyrzuca ten komunikat. Fizycznie demontowałem jeden i drugi, przywracałem fabryczne ustawienia biosu i ciągle to samo.

Macie jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leven napisał:

Dzięki. Częściowo pomogło, system startuje z właściwego dysku ale jak podłączę stary ssd (z którego przenosiłem system) to problem wraca.

 

Dodatkowo pojawił się nowy problem(?). Gdy wybieram opcję zamknij system to następuje jakby ponowne uruchomienie. W międzyczasie zaczytał jakąś nową aktualizację choroba wie co jest tego przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widocznie na starym SSD jest też bootloader i komputer już nie wie, z którego dysku ruszyć.

Jednym słowem - nie możesz starego SSD sformatować ?

Jak masz tam ważne dane, to je przenieś na inny dysk i wtedy sformatuj.

Wtedy teoretycznie system na nowym SSD powinien się już poprawnie uruchamiać i zamykać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...