Skocz do zawartości
Zabimaru

Płyta rusza, ale bios nie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem od paru tygodni z komputerem.

Ot z dnia na dzień przestał startować - w takim sensie, że wiatraki się kręcą wszystkie, lampki wszystkie na płycie również się świecą (MSI Z77AG45, niestety nie wyświetla żadnych kodów, bo tak może dałoby się coś podejrzeć), płyta pika, gdy nie włożyłem np. RAM-u, ale bios nie chce wystartować. Na początku robiło się to sporadycznie, ale problem sie nasila. Zauważyłem, że jak na dłużej odłączę zasilanie do komputera, to wtedy komputer zaczął startować, chociaż teraz to też loteria, bo często muszę ze 6 razy wyłączać zasilacz i włączać z powrotem, aż w końcu wystartuje. Gdy komputer się uruchomi, to wszystko działa nawet cały dzień... ale już w trakcie grania w ostatnich dniach też zacczęły się "schody" i i w trzech grach miałem taką krótką zawieszkę i wyrzucenie do pulpitu, raz musiałem restartować komputer. 

Oto co sprawdzałem:

- zasilacz był pierwszym podejrzanym, ale włozyłem inny, sprawny i to samo się dzieje; sprawdziłem też inny kabel od zasilania, nawet podłączyłem do gniazdka, nie listwy i to samo

- ram wyciągałem i zmieniałem na różne sloty, włożyłem też inne sprawne ramy i to samo

- karta graficzna wyjęta, sprawdzane na zintegrowanej, to samo; podpinałem też innymi kablami do dwóch monitorów (bo na ekranie monitora nie ma sygnału, gdy bios nie rusza, nic a nic);

- aha, przekładałem też baterię z innego komputera i bez zmian. Zresztą w biosie nic się dziwnie nie pozmieniało, ale nie zaszkodziło sprawdzić.

Czyli co pozostaje - płyta albo procesor. Podobno procesory rzadziej się psują, więc podejrzanym jest płyta, ale nie mam jak sprawdzić, ceny na alledrogo nie zachęcają za używki sprzed wielu lat. Gorzej jak kupie, a okaże się, że to procesor. Czy procesor też może dawać takie objawy, że bios zupełnie nie startuje, a wszystko inne rusza? Nie ma żadnego sygnału jak nie ruszy bios. Może warto rozebrać, nałożyć nową pastę, a przy okazji zobaczy się wizualnie procesor? 

Płyta wizualnie wygląda ok, przyglądałem się kondensatorom (bo odłączenie zasilania mogłoby to sugerować), ale wygląda wszystko normalnie, ani popuchnięte, ani nic nie "wylane". W komputerze nic nie zostało zmieniane, gdy zaczęły się problemy.

Komputer nigdy nie był podkręcany.

Edytowane przez Zabimaru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...