Skocz do zawartości
Tolokan_PL

NP530 "missing operating system" Jak postawić system? ROZWIĄZANE

Rekomendowane odpowiedzi

EDIT: naprawione instrukcją z tego linku:

http://forum.notebookreview.com/threads/guide-how-to-install-windows-7-or-8-via-usb-on-np700z.697841/

Cześć,

(nie pisałem na forum kilka lat ale muszę to zrobić bo już wymiękam z problemem, więc z góry dzięki za pomoc)

Postanowiłem sprzedać swojego starego laptopa Samsung NP530, na którym standardowo jest dysk HDD ale dawno już temu używałem innego SSD. Teraz do sprzedaży by zachować lepszy dysk dla siebie z szafy wyciągnąłem stary HDD, podmieniłem i odpalam by zobaczyć czy wszystko jest ok (wg mojej pamięci był tam normalnie zainstalowany system). Niestety komp nie chce wstać, więc nie zrażony wsadzam go w kieszeń, robię w AOMEI usunięcie partycji, format i chcę z pendrive odpalić czystą instalację Win10. Wszystko wygląda dobrze, instalacja przechodzi do 100%, robię restart i zaraz po nim mam komunikat >missing operating system<. Myślę spoko, może trzeba 32 bit -> to samo, próbuje nagrać nowy pendrive bootowalny + inną wersją win10 (chyba enterprise) -> to samo. Idę dalej i skoro naklejka na lapku jest starego windowsa to ściągam iso windy 7, wypalam na pendrive, startuję instalację (również wszystko bez problemu oprócz tego, że starła mi się naklejka i musiałem użyć klucza z internetu) ale po restarcie znów >missing operating system<.

Poszukałem w necie, że podobno Samsung coś takiego zrobił w tych lapkach, że blokuje zainstalowanie systemu w inny sposób, niż pre-instalowana partycja recovery (którą dawno skasowałem i używałem jako dodatkowe miejsce, więc jej nie mam). Gość w necie podał pomysł by odpalić na innym kompie dysk z lapka i jak się windows poprawnie załaduje to można z powrotem przełożyć do NP530 i będzie działać. Być może jest to pomysł ale mam tylko komputer służbowy (Vostro 15-3568) i tu bios jest jakiś dziwny i zupełnie nie widzę w nim opcji boot z dysku zewnętrznego. Boję się grzebać coś więcej bo to firmowy sprzęt i jak coś zepsuję to będzie nieciekawie.

Czy macie jakieś pomysły? Czy da się skądś wziąć pre-instalowaną windę i wrzucić ją do NP530 i spróbować recovery pod F4 klawiszem? Co innego można zrobić?

Bardzo dziękuję za pomoc.

ps. czy ktoś ma pomysł jak odczytać klucz windows z nieczytelnej naklejki na lapku. Powiedzmy 90% znaków jest oczywistych ale kilka z nich zupełnie nie.

Edytowane przez Tolokan_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...