Jump to content
Sign in to follow this  
Tolokan_PL

NP530 "missing operating system" Jak postawić system? ROZWIĄZANE

Recommended Posts

EDIT: naprawione instrukcją z tego linku:

http://forum.notebookreview.com/threads/guide-how-to-install-windows-7-or-8-via-usb-on-np700z.697841/

Cześć,

(nie pisałem na forum kilka lat ale muszę to zrobić bo już wymiękam z problemem, więc z góry dzięki za pomoc)

Postanowiłem sprzedać swojego starego laptopa Samsung NP530, na którym standardowo jest dysk HDD ale dawno już temu używałem innego SSD. Teraz do sprzedaży by zachować lepszy dysk dla siebie z szafy wyciągnąłem stary HDD, podmieniłem i odpalam by zobaczyć czy wszystko jest ok (wg mojej pamięci był tam normalnie zainstalowany system). Niestety komp nie chce wstać, więc nie zrażony wsadzam go w kieszeń, robię w AOMEI usunięcie partycji, format i chcę z pendrive odpalić czystą instalację Win10. Wszystko wygląda dobrze, instalacja przechodzi do 100%, robię restart i zaraz po nim mam komunikat >missing operating system<. Myślę spoko, może trzeba 32 bit -> to samo, próbuje nagrać nowy pendrive bootowalny + inną wersją win10 (chyba enterprise) -> to samo. Idę dalej i skoro naklejka na lapku jest starego windowsa to ściągam iso windy 7, wypalam na pendrive, startuję instalację (również wszystko bez problemu oprócz tego, że starła mi się naklejka i musiałem użyć klucza z internetu) ale po restarcie znów >missing operating system<.

Poszukałem w necie, że podobno Samsung coś takiego zrobił w tych lapkach, że blokuje zainstalowanie systemu w inny sposób, niż pre-instalowana partycja recovery (którą dawno skasowałem i używałem jako dodatkowe miejsce, więc jej nie mam). Gość w necie podał pomysł by odpalić na innym kompie dysk z lapka i jak się windows poprawnie załaduje to można z powrotem przełożyć do NP530 i będzie działać. Być może jest to pomysł ale mam tylko komputer służbowy (Vostro 15-3568) i tu bios jest jakiś dziwny i zupełnie nie widzę w nim opcji boot z dysku zewnętrznego. Boję się grzebać coś więcej bo to firmowy sprzęt i jak coś zepsuję to będzie nieciekawie.

Czy macie jakieś pomysły? Czy da się skądś wziąć pre-instalowaną windę i wrzucić ją do NP530 i spróbować recovery pod F4 klawiszem? Co innego można zrobić?

Bardzo dziękuję za pomoc.

ps. czy ktoś ma pomysł jak odczytać klucz windows z nieczytelnej naklejki na lapku. Powiedzmy 90% znaków jest oczywistych ale kilka z nich zupełnie nie.

Edited by Tolokan_PL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.