Skocz do zawartości
jestemkandydatem

laptop do codziennego użytku, bez systemu, 4000-5000

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej wziąć starszą Adatę SX8200 bez dopisku PRO, te nowsze są ..... gorsze bo po zapełnieniu dysk zwalnia dosyć mocno. W przypadku starej wersji do dyspozycji jest nieco mniej miejsca, ale dzięki temu szybkość dysku jest stabilniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć! 

W pierwszej kolejności chciałem podziękować Wam za pomoc w wyborze laptopa. Ostatecznie padło na Lenovo Legion Y530-15 i5-8300H/16GB/1TB GTX1050Ti 144Hz + Samsung 500GB 970 EVO M.2 2280 NVMe (dysk polecany był w jednym z wcześniejszych postów, niestety ze względu na "zabieganie" w ostatnich dniach nawet nie dałem rady wejść na forum i odczytać waszych późniejszych sugestii).

Sam laptop ma bardzo przyjemny, minimalistyczny design. Co ciekawe (przynajmniej dla mnie) nie wygląda na 15,6'', ale domyślam się, że to efekt zastosowania cienkiej ramki wokół matrycy :)

Zanim poproszę o zamknięcie tematu chciałbym podzielić się dotychczasowymi spostrzeżeniami (po obcowaniu z laptopem kilka godzin) i dalszych działań. Dla porządku wszystko (co ciekawsze) opiszę chronologicznie.

1. Montaż dysku SSD.

Zacznę od (niestety) najmniej ciekawej sprawy. Otóż po zdjęciu obudowy i przyjrzeniu się "wnętrznościom" laptopa moim oczom ukazało się drobne pęknięcie/większa rysa na jednym z plastikowych elementów. Czy jesteście w stanie podpowiedzieć mi jaki komponent znajduje się w tej części laptopa i czy może mieć to jakiś wpływ na dalszą pracę z komputerem?  Dla lepszego zobrazowania wstawiam kilka zdjęć, jednak jestem świadomy, że obraz ze zdjęcia przekłamuje trochę rzeczywistość (w moim odczuciu na zdjęciach wygląda to groźniej niż w rzeczywistości).IMG_20181220_144214.thumb.jpg.298fb65f64c2afdbf37e4e402e3886bb.jpg

IMG_20181220_203715.thumb.jpg.edfa4117c1523ff7ebfc0f6d9d61755f.jpg

IMG_20181220_203731.thumb.jpg.08b31e350ac84d53f0622f7937a6d8c6.jpg

IMG_20181220_203807.thumb.jpg.520ac41a02b5823c7d0e75984a62b985.jpg

Temat dla mnie jest o tyle nieciekawy, że 29 grudnia wyjeżdżam z Polski i powrót planuję dopiero za rok. Obawiam się, że do czasu mojego wyjazdu Lenovo nie zdąży wymienić mi sprzętu na nowy. Oczywiście przy założeniu, że jest to usterka, która ma realny wpływ na działanie lapka i w ogóle podlega takiej wymianie.

2. Pierwsze uruchomienie

Tutaj pojawił się ZONK! :) "EFI network 0 for IPv4/IPv6 boot fail". Zmiana ustawień bootowania na Legacy pomogła. Ufff...

3.  Kultura pracy

Już na samym początku zauważyłem, że w laptopie bardzo często, na dosyć długo i zupełnie bez powodu chłodzenie wchodzi na BARDZO wysokie obroty. Poczytałem trochę w necie i zacząłem od aktualizacji BIOSU. Operacja przeszła bezboleśnie i wydaje mi się, że odrobinę się poprawiło. Obecnie (pisząc tego posta) komputer pracuje dużo ciszej, wentylatory sporadycznie przez krótką chwilę się odzywają raz ciszej, raz głośniej. Dopiero przy odpaleniu np. nowej zakładki w Chrome lub po otwarciu aplikacji wentylatory wchodzą na chwilkę na wysokie obroty po czym stopniowo cichną. Z tego co czytałem jest jeszcze w tym obszarze sporo do zrobienia o czym w punkcie 5...

4. Menedżer urządzeń

Po aktualizacji BIOSU, sterowników karty graficznej i instalacji sterowników chipsetu zauważyłem, że nadal występują dwa nierozpoznane przez Windows urządzenia. Instalacja sterownika z poziomu właściwości nic nie daje, więc muszę szukać dalej. Co ciekawe na ten moment zdiagnozowałem niedziałający touchpad.

image.png

5. Dalsze kroki 

a) undervolting - w tym temacie przyznaje, że jestem zielony, ale chcę coś podziałać w oparciu o https://www.purepc.pl/notebooki/undervolting_cpu_i_gpu_na_przykladzie_laptopa_smart7_h773f

Z tego co do tej pory udało mi się wyczytać może to mocno wpłynąć na kulturę pracy laptopa.

b) sprawdzenie SSD programem SAMSUNG Magician

c) testy matrycy - tutaj muszę poszukać w necie, a może możecie coś polecić?

d) stress testy (Prime95, 3DMark, gry).

Może macie jeszcze jakieś sugestie? Każdy komentarz jest mile widziany. Z góry dzięki za odpowiedzi.

EDIT:  Zauważyłem kolejne dziwne zachowanie lapka. Ekran potrafi czasami na ułamek sekundy "mrugnąć". Postaram się znaleźć jakąś prawidłowość takiego zachowania..

Edytowane przez jestemkandydatem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, jestemkandydatem napisał:

drobne pęknięcie/większa rysa na jednym z plastikowych elementów

Gdzie ty tam plastik widzisz na zaznaczonym miejscu ;) ?

https://support.lenovo.com/pl/pl/ - pobierz stad sterowniki, auto przeszukiwanie też jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, FxJ napisał:

Gdzie ty tam plastik widzisz na zaznaczonym miejscu ;) ?

Wyjątkowo... nie pomagasz :) Ok, może to nie jest plastik, wydaje mi się, że w tym momencie to nie ma większego znaczenia. Ważniejsze jest to czy interesować się tym, zwracać lapka ze względu na to czy czekać. 

Dotychczasowe testowanie nie wykazało problemów (poza OCZYWIŚCIE Thermal throttling'iem i Power limit throttling'iem)...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodatkowo przy testach matrycy zauważyłem, że w rogach występuje zjawisko backlight bleed. Czy może jakiś użytkownik forum posiada także tego laptopa i może się w tym temacie wypowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Dodatkowo przy testach matrycy zauważyłem, że w rogach występuje zjawisko backlight bleed.

Daj zdjęcie jak bardzo.

To jest metal i weź nożem z kuchni zdrap nadmiar farby, to mogło zostać po malowaniu proszkowym np.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi