Skocz do zawartości
AiXen

Zielone fragmenty na ekranie, wymiana taśmy?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, w moje ręce trafił laptop wyświetlający dziwne zielone fragmenty.  Po podłączeniu monitora zewnętrznego laptop wyświetla wszystko bezproblemowo. Mogę oglądać filmy na youtube itp. Zrobiłem także pełny benchmark komputera i nie wywaliło żadnego błędu. Pytanie do Was jest następujące: w jaki sposób mogę sprawdzić czy to matryca jest uszkodzona, czy wystarczy wymiana wyłącznie taśmy? Uszkodzenie układu graficznego raczej nie wchodzi w grę, skoro problem jest wyłącznie z wyświetlaniem na laptopie - tak mi się wydaję :D. 
Jeśli byłaby to wymiana wyłącznie taśmy, to czy jest to dosyć skomplikowana operacja? Czy może warto odesłać laptop do serwisu? 
Może ktoś z Was miał podobną sytuację i podzieli się ze mną swoimi działaniami. 

Model:
DELL E5430 i5-3320M z integrowanym układem graficznym HD 4000

1.jpg

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Lapek ma wbudowany test matrycy - wyłącz całkowicie, przytrzymaj "D" na klawiaturze i włącz lapka. Odpali się wbudowany test kolorów podstawowych. To samo ewentualnie we wbudowanej diagnostyce, którą możesz wywołać z Boot Menu - F12.

Wyjdzie, czy matryca, czy elektronika sterująca.

pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test wywołany klawiszem "D" o dziwo przeszedł poprawnie, wszystkie kolory zostały wyświetlone prawidłowo. 
Natomiast tuż po wejściu w Boot Menu wyskoczył mi komunikat: MSG: Cables - the following cable, jumper, connection, or sensor: LCD Cable; 
 

4.thumb.jpg.5cb522e44d50a53d925fd2f02ee7474c.jpg

5.jpg

6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, czapla_pl napisał:

Masz odpowiedź co wymienić :)

pzdr

Niby tak, ale nie do końca. Mam kilka pytań.
Taśma matrycy, a LCD cable to to samo? 
W przypadku LCD cable jaką wersję kupić? Mogę to dopiero sprawdzić po otworzeniu laptopa?
Spotkałem się takimi oznaczeniami: 0GJ7MG ,  0MJ9Y6,  0YXXXK.
W przypadku taśmy oznaczenia: MJ9Y6 V2FJG  GJ7MG

Proszę o odpowiedź i przepraszam za te pytania, być może są to jakieś podstawy i dziękuję za dotychczasową pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwórz lapka i sprawdź - na każdej części Della jest oznaczenie typu. Jak otworzyć - Service Manual dostępny na stronie wsparcia technicznego Dell.

Pytanie o taśmę matrycy a LCD Cable pominę.

Alternatywnie zadzwoń do wsparcia Della i zapytaj o oznaczenie części, może podadzą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...