Skocz do zawartości
Adamldz

Zmiana płyty głównej i procka - co warto? {do 2000)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

obecnie posiadam:

  • AMD fx4100 na płycie MSI 760 GM
  • grafikę GF GTX 950
  • ram kingston KHX1600C10D3/8G 2x8gb
  • dysk ssd 120gb pod windowsa 
  • obudowa zalman z3plus
  • zasilacz 400W 

Plan jest taki aby niedrogo zrobić update polegający na wymianie procka i płyty na coś współczesnego.

Na procku mam jakieś chłodzenie dodatkowe i gdyby można je zostawić do nowego to byłby atut.

Komputer do grania, ale bez specjalnych wymagań.

Proszę o poradę co warto nabyć. Cena 1,5 - 2k.

Gdyby ktoś był zainteresowany to po wymianie mój stary sprzęt mogę oddać za przysłowiową flaszkę.

 

Pozdrawiam,

 

Adam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko chcesz wymienić procka i płytę a zostawić ram to masz trochę ograniczneń , nowych platform nie kupisz bo te mają już ram DDR4 .

Z platform obsługujących ram DDR3 zostają tylko S1155/1150 Intela - odpowiednio dla procesorów Sandy Bridger / Ivy Bridge i Haswell/Broadwell .

Np. jakiś I5 + płyta na chipsecie serii B .

Co do chłodzenia - jak pasuje do socketów 115x ( Intel od czasów S1156 ma ten sam rozstaw otworów mocujących ) to może być .

Choć 2k zł na używki to trochę dużo chyba że chcesz I7K + jakaś lepsza płyta na chipsecie serii Z .

Używane I5 4xxx to koszt 300-400 zł , lepsze płyty można dostać za podobną cenę . 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie należy rozważyć zmianę również ramu.

Zacznijmy zatem od początku.

AMD fx4100 na płycie MSI 760 GM

grafikę GF GTX 950

ram kingston KHX1600C10D3/8G 2x8gb

dysk ssd 120gb pod windowsa 

obudowa zalman z3plus

zasilacz 400W 

 

W zasadzie zostaje grafika i obudowa. Powiedzmy, że budżet mam 2k

W co warto uderzać? Intel czy AMD? I jakie płyty do tego? Poza tym, czy już 16gb ramu jest wykorzystywane? Wiem,  że kiedyś nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair VS to budżetówka , może być - przynajmniej nic nie powinien spalić ( w teorii ) .

Co do wyboru platformy - przy obecnych cenach procków Intela to AMD jest bardzo opłacalne .

16 GB ramu jest wykorzystywane w grach choć przy GTX950 to raczej nie będziesz miał okazji , ustawienia na to nie pozwolą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem niby taki co się nie pali i kondensatory spuchły ;)

W takim razie wezmę 16 ramu, bo karta może za jakieś pół roku też pójdzie do wymiany.

Ostatnie tylko pytanie do Was:

Już wybadałem, że procesor Ryzen 5 występuje w 2 wersjach z X i bez. FxJ zaproponował tego z X. Pytanie zatem czy ten z 1600X jest lepszy?

 

btw.

Do wydania będę miał zatem 

AMD fx4100 na płycie MSI 760 GM z chłodzeniem chyba SilentiumPC (do sprawdzenia, bo już nie pamiętam co kupowałem ale na 100% jest dodatkowe) oraz dwie kości ram kingston KHX1600C10D3/8G 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...