Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam problem z laptopem Lenovo z50-70, w konfiguracji SSD jako dysk podstawowy, oraz SSHD jako dodatkowy w kieszeni zamiast napędu DVD.

Kupiłem dysk SSD, zamontowałem go jako podstawowy, a po dokupieniu kieszeni na 2 dysk, włożyłem do niego wcześniejszy (1TB SSHD Seagate), po ówczesnym sformatowaniu.
Zainstalowałem system na SSD, wszystko ruszyło bez problemu, ale po wyłączeniu komputera i wprowadzeniu drugiego dysku, system nie chce wstać, cały czas widnieje tylko napis "Lenovo".
Ustawienia boot'owania w BIOS pozmieniane, nic nie startuje, Jedyną opcją jest wejście w "boot menu" i z jego poziomu odpalić system z SSD.
Ale tu następuje kolejny problem - wchodząc w "zarządzanie dyskami", dodatkowy dysk jest pokazany jako "Niezainicjowany" i za nic nie można go zmusić do powstania (wyskakuje błąd "niepoprawna funkcja"). I tu kolejnym "rozwiązaniem", jest podłączenie go zewnętrznie pod USB, wtedy można na nim pracować, formatować itd., ale działa tylko jako dysk zew., jeżeli włożę go na nowo w kieszeń, wszystko jest po staremu - nie trybi...

Gdzie leży wina? Co zrobić żeby wszystko w końcu zaczęło grać? Miał już ktoś podobny problem? Coś przeoczyłem/nie dopilnowałem? 

PS.  - Przełączniki w kieszeni ustawiałem w każdym możliwym położeniu, nic nie ruszyło, 
        - resetowałem ustawienia BIOS, nadając po tym kolejność bootowania, nie pomogło,
 

       - gdy kieszeń siedziała w środku, spróbowałem podziałać zbootowanym penem z gparted, realizacja pomyślna, po wystartowaniu (niestety nadal tylko z boot menu), dysk dalej niezainicjowany.

       - oba dyski na początku były ustawione w GPT, po zmianie na MBR nic nie ruszyło.

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez BuuBaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja #1

Po załadowaniu w kieszeń dysku WD wd3200bekx (zarówno mój jak i ten to sata 3) problem jest taki sam, ale po włożeniu w jego miejsce Hitachi HTS72323A7A364 (sata 2) problem ustaje i wszystko działa jak należy. 

Skoro sata 3 jest kompatybilne z sata 2, to co może stanowić problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...