Jump to content

Recommended Posts

Cześć,

Mam problem z laptopem Lenovo z50-70, w konfiguracji SSD jako dysk podstawowy, oraz SSHD jako dodatkowy w kieszeni zamiast napędu DVD.

Kupiłem dysk SSD, zamontowałem go jako podstawowy, a po dokupieniu kieszeni na 2 dysk, włożyłem do niego wcześniejszy (1TB SSHD Seagate), po ówczesnym sformatowaniu.
Zainstalowałem system na SSD, wszystko ruszyło bez problemu, ale po wyłączeniu komputera i wprowadzeniu drugiego dysku, system nie chce wstać, cały czas widnieje tylko napis "Lenovo".
Ustawienia boot'owania w BIOS pozmieniane, nic nie startuje, Jedyną opcją jest wejście w "boot menu" i z jego poziomu odpalić system z SSD.
Ale tu następuje kolejny problem - wchodząc w "zarządzanie dyskami", dodatkowy dysk jest pokazany jako "Niezainicjowany" i za nic nie można go zmusić do powstania (wyskakuje błąd "niepoprawna funkcja"). I tu kolejnym "rozwiązaniem", jest podłączenie go zewnętrznie pod USB, wtedy można na nim pracować, formatować itd., ale działa tylko jako dysk zew., jeżeli włożę go na nowo w kieszeń, wszystko jest po staremu - nie trybi...

Gdzie leży wina? Co zrobić żeby wszystko w końcu zaczęło grać? Miał już ktoś podobny problem? Coś przeoczyłem/nie dopilnowałem? 

PS.  - Przełączniki w kieszeni ustawiałem w każdym możliwym położeniu, nic nie ruszyło, 
        - resetowałem ustawienia BIOS, nadając po tym kolejność bootowania, nie pomogło,
 

       - gdy kieszeń siedziała w środku, spróbowałem podziałać zbootowanym penem z gparted, realizacja pomyślna, po wystartowaniu (niestety nadal tylko z boot menu), dysk dalej niezainicjowany.

       - oba dyski na początku były ustawione w GPT, po zmianie na MBR nic nie ruszyło.

Z góry dzięki za pomoc.

Edited by BuuBaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualizacja #1

Po załadowaniu w kieszeń dysku WD wd3200bekx (zarówno mój jak i ten to sata 3) problem jest taki sam, ale po włożeniu w jego miejsce Hitachi HTS72323A7A364 (sata 2) problem ustaje i wszystko działa jak należy. 

Skoro sata 3 jest kompatybilne z sata 2, to co może stanowić problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.