Skocz do zawartości
Axer

Wybór AiO + posiadanie dwóch kompów - analiza.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Częściowo problem powinien być w zakładce o chłodzeniu, ale zahacza też o dobór innych podzespołów. Wiem że to problemy pierwszego świata, ale to w końcu pieniądze i warto mądrze je wydawać.

Obecnie posiadam sprzęt taki jak w sygnaturce. Chciałem i5-8400, ale jak wiadomo z racji zawyżonych cen zakupiłem (ale jeszcze nie odebrałem, bo niekończący się remont w mieszkaniu ) takie rzeczy:

  • MSI B450A-Pro ( bez LED i nie iTX, i do 400pln, bo jeśli x470 to tylko Pro Carbon  a to już za dużo do R5 2600 )
  • Ryzen 5 2600 (i tak lepszy od obecnego a do tego nie podkręcam za dużo)
  • 2x8GB Predator Hyper x 3000MHz CL15 -> ( uniwersalność)
  • Adata SX8200 480GB NVME ( Wiem TLC, ale tylko na system i programy użytkowe bez gier)
  •  
  • SilentiumPC Regnum RG4F Frost White ( bo buda trafia spod biurka na biurko :) ) 
  • 2x 140mm be quiet! Pure Wings 2 PWM (Silentium za głośne i mniejsze CFM )
  • 1x 120mm be quiet! Pure Wings 2 PWM (Silentium za głośne i mniejsze CFM )

+ obecny 8 letni zasilacz...

Początkowo chciałem przełożyć starego grandisa na nowy procesor i już nawet odebrałem blaszki od SilentiumPC do zamocowania na AM4, ale zastanawiam się czy nie pójść z duchem czasu i nie wskoczyć na chłodzenie wodne w postaci AIO. Waham się między dwoma:

Założenie jest takie, ze będzie to chłodzenie "tymczasowe" do wyjścia Zen3, a właściwie do pierwszej iteracji DDR5. Okres ten określam na około 1-2 lata. Po wyjściu na świat wymienionych przed chwilą komponentów będę chciał złożyć kompa na kolejne 4 lata lub dłużej. Cena nie jest tutaj jakimś mocnym wyznacznikiem bo nawet dziś mógłbym kupić Kraken-a X62, ale jak widać, wąż w kieszeni nie za bardzo mi na to pozwala ;) . Wydaje mi się więc, że średniej jakości chłodzenie na ten okres będzie w sam raz, ale nie odrzucam droższej opcji. Do Silentium przekonuje mnie gwarancja 60msc i "krajowość" produktu, a do CM doświadczenie i czas na rynku i może trochę wykonanie. Oba mają swoje plusy i minusy ( połączenie i głośność), dlatego wybór między nimi jest tak ciężki. mam zamkniętą budę i nie gustuję w LED, wiec nie ma to dla mnie znaczenia.

Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie wymyślił innych wariantów zwłaszcza, że moja buda to narzędzie pracy i czasami zabieram ją na przejażdżki po mieście. Założenie, że nowa jednostka stoi w domu, a stara jednostka jeździ co jakiś czas (2-3 razy w msc).  Mam jeszcze stara starą kartę HD7790. Moc starego procesora wystarczy na zadania które wykonuje w terenie, ale w zadaniach które i tak realizuję w domu, to już powoli za mało.Windowsa zakładam na poziomie około 300pln z licencją ESD.

Generalnie jak do tej pory przy jeżdżeniu nic się nie stało, ale jednak ciężkie wieżowe chłodzenie nie jest najlepsze do wożenia, nawet na najlepszej amortyzacji. Zawszę wożę w poziomie oczywiście.

Variant 1- jeden ale dobry, przyszłościowy ???  - koszt 270-670pln

  • kupienie chłodzenia wodnego np.: -> Navis 240, MasterLiquid 240, Kraken x62 ???
  • przełożenie starego zasilacza do nowej budy
  • co zostanie to na handel ;) 

Variant 2 - posiadanie dwóch komputerów - koszt około 900pln

  • kupienie nowego zasilacza np.: -> SeaSonic Focus Plus 650W - do nowej budy
  • kupienie chłodzenia wodnego do starego  np.: -> SilentiumPC Navis 120 - ze starego przekładam do nowego Grandisa
  • kupienie windows 10 - do nowej lub starej budy

Variant 3A - posiadnie dwóch kompów - kosz około 800pln

  • przełożenie starego zasilacza do nowej budy
  • kupienie nowego zasilacza np.: SilentiumPC Elementum E2 SI 450W - do starej budy
  • kupienie windows 10 - do nowej lub starej budy
  • kupienie chłodzenia wodnego do nowego kompa np.: -> Navis 240, MasterLiquid 240

Variant 3B - posiadanie dwóch komputerów - koszt około 500-650pln

  • kupienie chłodzenia wodnego do starego kompa np.: -> SilentiumPC Navis 120 - ze starego przekładam do nowego Grandisa
  • kupienie windows 10 - do nowej lub starej budy
  • kupienie nowego zasilacza np.: SilentiumPC Elementum E2 SI 450W - do starej budy
  • przełożenie starego zasilacza do nowej budy

 

A może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady ? ;) 

 

Wiem, że wszystko zależy ode mnie, ale może ktoś ma jakieś spostrzeżenia lub sugestie ? A może komuś chłodzenie wodne przy wożeniu popsuło szyki ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz trochę niezrozumiałeś, bo prawdopodobnie za dużo napisałem. więc jeszcze raz 

Variant 1 - 1 jednostka

Dokupuje do tego co już kupiłem (R5 2600 )któreś z AiO o które pytałem a resztę co zostanie opycham na alledrogo BCM. 

Variant 2 - 2 jednostki

Ja mam FX-8350 i to do niego miałoby pójść AiO, ponieważ jego używałbym jak taki "mobilny" komputer :) . Moje obecne chłodzenie w postaci grandisa 1236v2 poszłoby do R5 2600 i cała jednostka byłaby stacjonarna. 

Chyba po prostu szkoda mi mojego FX-a tak pozbyć się/sprzedawać, bo to naprawdę wystarczający procesor do większości zadań i nawet ostatnio po upgradzie Adobe photoshop i lightroom CC zaczęły nawet przyjemnie działać. Filmów już wprawdzie nie obrobisz i klatkarz w grach dość mały, ale po prostu chciałbym mieć komputer dla Siebie (R5 2600), a nie dzielić z Żoną i córkami :) Chciwości Samolubstwo ! ;) Będę się smażył w piekle (o ile istnieje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale to rozumiem, ale w przypadku mobilności, na pewno lepiej się sprawdzą niż ciężkie wieżowe chłodzenie które zawsze z racji wagi i drgań w czasie transportu, może uszkodzić płytę, lub nawet procesor. Jeszcze raz napiszę, że to AiO to bardziej do chłodzenia FX-8350, gdzie u kolegi sprawdzał się już Corsair H80i,  Ale, może rzeczywiście przekombinowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...