Jump to content
dopc

Gwarancja sklepu a gwarancja producenta

Recommended Posts

Cześć,

Mam pytanie odnośnie zapisów gwarancyjnych umieszczanych na stronach sklepowych. W jednym ze sklepów ten sam dysk SSD (konkretnie jest to Adata SU900) jest sprzedawany z informacją "Gwarancja sklepu 24 miesiące", w drugim "Gwarancja producenta 5 lat". Na opakowaniu jest informacja "5 years warranty", zresztą w testach tego dysku na Purepc 5 letnia gwarancja była podawana jako istotny argument przy zakupie. Moje pytanie: jak w praktyce wygląda wyegzekwowanie gwarancji w obydwu sklepach? Powiedzmy, że dysk psuje się 3 lata po zakupie. Jak to wygląda od strony prawnej a być może ktoś przerabiał ten temat również w praktyce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gwarancja sklepu jest niekiedy dłuższa o rok np.Niekiedy sklep może mieć nawet własny serwis dla danego produktu.Gwarancja producenta to taka że możesz wysłać zakupiony w danym sklepie produkt bezpośrednio do producenta,co ma być podobno szybszym trybem ale możesz też wysłać wadliwy produkt do sklepu gdzie go zakupiłeś.Więc różnica jest niewielka w sumie.Gwarancja na 5 lat?Możliwe że chodzi o rodzaj dłuższej gwarancji ale po rejestracji produktu na stronie producenta produktu.Musisz to doczytać.Niekiedy jednak,nie wiem jak często,taka gwarancja wymaga wysłania reklamowanego produktu po za granicę i na swój koszt.To tak w skrócie łopatologicznie bardzo :-)

Edited by Kronan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może lepiej posłużę się konkretnym przykładem: kupuję dysk SSD Adata SU900, na stronie sklepu widnieje informacja "gwarancja sklepu 24 miesiące". Ten dysk jest jednak we wszystkich testach chwalony za 5 letnią gwarancję producenta, o której jest też informacja na opakowaniu. Czy po upływie 2 lat będę mógł wyegzekwować gwarancję u producenta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapytaj "sklep" gdzie kupujesz. Jeśli sprzedają nowy produkt masz dowód zakupu możesz reklamować z tytułu gwarancji producenta. Są sytuacje że "sklep" może sprzedać towar taniej by np nie ma gwarancji producenta. Ale w prawie naszym jest że Kowalski musi mieć gwarancję 24m więc dają gw sklepu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, CrazzyIwan said:

Ale w prawie naszym jest że Kowalski musi mieć gwarancję 24m więc dają gw sklepu.

Nie ma nic w prawie na temat koniecznosci przyznania gwarancji na 24m. NIC, NULL, ZERO. Przyznanie gwarancji jest dobrowolna sprawa sklepu lub producenta.

Za to w prawie rekojmia/niezgodnosc towaru z umowa opiewa na 24m.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dysk jest nowy, kupiony w Sferis, w zaplombowanym opakowaniu identycznym z tym jaki kupiłem wcześniej w innym sklepie. Na pytanie czy po 2 latach będę mógł reklamować bezpośrednio od producenta otrzymałem odpowiedź:

"Nie, gwarantem jest sklep a okres trwania gwarancji jest precyzyjnie określony".

Czyli co z tego wynika? Że otrzymana gwarancja sklepowa automatycznie wyklucza gwarancję producenta? Czy może dysk pochodzi spoza polskiej dystrybucji?

 

Edited by dopc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlatego brałem Samsungi 850 Pro,256+256+512.Ceny wysokie ale 10 lat gwarancji,wysyłasz bezpośrednio do producenta,nawet jak nie masz dowodu zakupu to przyznają gwarancję na podstawie daty produkcji z numeru seryjnego.

Kupiłem sobie też ostatnio su900 128gb na sam system, też 5 lat gwarancji teoretycznie,jak padnie to zobaczymy co z tego wyjdzie.Na szczęście kupiłem w lokalnym sklepie gdzie jestem klientem od lat i zawsze szli mi na rękę więc sądzę że nie byłoby problemu z odesłaniem go na gwarancję producenta nawet po upłynięciu 24 m-cy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...