Jump to content
Sign in to follow this  
bhis

MSI Dragon Center i SpeedFan - nic innego?

Recommended Posts

Cześć,

mam płytę główną MSI tak jak w podpisie. Chciałbym móc kontrolować obroty wentylatorów oraz pracę pompy na GPU z poziomu jakiejś aplikacji pod Windows. Aktualnie mogę to robić w Dragon Center ale ten program średnio działa... Jeśli określę krzywe działania wentylatorów to spoko, ale jak kliknę załadowanie jakiegoś profilu "w całości" to zwiecha kompa natychmiastowa. Poza tym nie widzę nic takiego jako skróty klawiszowe do profili (czy wybór z trey, ikona, CLI, cokolwiek) . Po prostu włączając kompa chce cisze, potem włączając grę zmieniam profil i tyle. Da się to jakoś osiągnąć? Pewnie SpeedFan ale póki co to w ogóle nie wykrywa żądnych wentylatorów.

Dodam jeszcze, że u mnie 2 wentylatory + pompa (Kraken G12 + Corsair H55) są zależne od temperatury GPU bezpośrednio więc ustawianie tego w Bios'ie średnio wychodzi bo tam mogę uzależnić pracę od CPU lub mobo.

Dzięki za wszelkie sugestie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mam podobny zgryz i nic po z tym nie znalazłem.Nie wiem czy tobie to pomoże ale możesz podpiąć pod CPU fan rozgałęźnik pod dwa wentylatory.I masz opcję kontroli przynajmniej wentylatora z przodu obudowy.Nie jest to rozwiązanie idealne ale tak to wygląda.Ja miałem te problemy wcześniej i dlatego postawiłem na obudowę z kontrola obrotów wentylatorów.No i jakoś to poukładałem sobie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogę kontrolować wszystkie wentylatory z poziomu Biosu i Dragon Center ale nie mogę ich uzależnić od temperatury GPU. Stąd pomysł aby zrobić sobie dwa profile w jakimś sofcie, jeden "cisza" a drugi "gry". Tyle że nie znam programu który by to umożliwiał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mam pompkę i wentylatory na chłodnicy i u mnie zrobiłem tak:

Pompka obsługuje układ GPU i CPU w jednym zamkniętym obiegu i jest ona podłączona do gniazda AIO w płycie głównej.

Czujnik gniazda AIO jest sterowany temperaturą procesora i ustawiłem 30% RPM pompki, gdy procesor nie przekracza 35 stC.

Powyżej 35stC CPU, krzywa zwiększa dynamicznie RPM pompki, osiągając przy 60stC CPU 60% swojej mocy.

Takie ustawienie daje całkowitą ciszę w IDLE i w zupełności wystarczającą moc pompki pod obciążeniem.

Wentylatory na chłodnicy 140mm od GPU są sterowane biosem karty, a na 120mm chłodnicy procesora, wentylator jest sterowany gniazdem od CPU na płycie głównej.

Pamiętaj, że pompka pobiera około 3 W, więc nie podpinaj jej pod gniazda wentylatorowe na płycie głównej, tylko pod AIO.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Nemayu

Ustaw jedną krzywą wentylatora, która w IDLE jest cicha, a pod obciążeniem już nie. Włączasz komputer jest cicho, odpalasz grę robi się głośniej... Po co ci magiczna kontrola guziczkiem? Niech robi się samo.

Prędkość wentylatorów i pompek może być zależna od czegokolwiek co zwiększa temperaturę podczas obciążenia. Przecież jak obciążysz kartę w 100% no to procek nie będzie wyrwany w czasoprzestrzeni gdzieś indziej w IDLE.

Edited by Nemayu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, tak to ustawiłem i wygląda że się sprawdza. Dzięki!

Pompę od H55 mam podłączoną właśnie do SYS_FAN2 (DC) na płycie głównej. Max obroty jakie mogę ustawić 1400 rpm. Niestety kabelek nie sięga do CPU_FAN czy POMP_FAN. @leven co masz na myśli pisząc podłącz do AIO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

AIO, to Twój Corsair H55 , a gniazdo na płycie głównej nazywa się AIO pump fan lub podobnie.

W każdym razie ma określenie pump lub AIO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.