Skocz do zawartości
IsweepI

Problem z spadkiem FPS w niektórych grach

Rekomendowane odpowiedzi

WItam

Potrzebuje pomocy przy zdiagnozowaniu problemu z moim komputerem. Na początek konfig:

MSI Z370 TOMAHAWK 
Intel i7-8700K 3.70GHz 12MB ustawiony na 4,8 GHz
Fractal S36 aio
Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold BOX 
G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB) 
Toshiba 1TB 7200 obr. 64MB P300 OEM
adata m.2 sx6000 128gb nvme( systemowy)

SSD 120 G patriota na gry 

ASUS PCE-AC56 (1300Mb/s a/b/g/n/ac)
Monitor LG 24GM79G 
Windows 10 home pl oem 64bit esd

Do tego Gigabyte 1080Ti Xtreme. 

Problem który mam to spadki FPS-ów w dwóch konkretnie tytułach obciążających na maxa kompa. Chodzi o Batelfielda V i AC Odyssey. Gry chodzą na max detalach (DX11, 1080p) w średnio  110-144 FPS (BF V) i 68-86 ( AC Ody ). Problem jest w tym, że co jakiś czas np 1 raz na h albo 1 do 2 razy na runde w BF komp mi prawie freezuje tzn spadki są do 5-10 FPS na 2-3 sek i zaraz wraca wszystko do normy. O ile w AC mi to nie przeszkadzało i zwalałem to na optymalizacje gry to w BF powoduje spore problemy jak gram online. Tak jakby w tle odpalał się jakiś program który na chwile obciąza procka na 100 i go spowalnia i zaraz proces ten znika. Niestety nie mam drugiego monitora a minimalizacja do menadżera nic nie daje bo nie jestem w stanie tak szybko wyjść z tych tytułów aby dało się wyłapać inny proces niż sama gra. 

Przeszedłem Metro Last light na max detalach bez spadków po AC, Anno się też nie tnie i teraz po 4,5h sesji z ME Andromeda też nie zauważyłem spadków FPS ale mam wrażenie, że te gry nie obciążają tak kompa jak AC i BF.  Inna grą jest Wiesiek ale na razie nie bawiłem się dłużej niż 30 min i nic niepokojącego nie zauważyłem. 

Temperatury na na grafie to 70 stopni  i 99% obciążeniu ( info z MSi afterburner i HWinfo) 

Procesor to inna para kaloszy. W iddle jest około 30-35 stopni po sesji grania, natomiast przy max obciążeniu to w tytułach gdzie nie mam spadków FPS temp są około 66 stopni (odczyt z MSI AB podczas gry i później jak patrze na HW info to max na jednym core czasami gdzieś bedzie 74-75 stopni peak). 

Jeżeli chodzi o BF i AC O to temperatury sięgają 86 stopni maks peaki i średnio jest około 75 w grze ( wentyle na S36 ustawione manualnie 70%) ( ustawienie na 100% zbija temp średnia do 68-70 stopni ale peaki pozostają na poziomie 84 stopnia. 

Czy macie jakieś pomysły jak jeszcze sprawdzić czy jest to wina hardware'u czy może softwerowa? 

Komputer ma 1,5 miesiąca, wszystko nowe i  na gwarancji. Ani razu nie wywaliło mnie z gry, nie było crashów czy bluescreena związanego typowo z hardwarem.

Oprócz aktualizacji sterowników Nvidii  i NV experience, instalacji gier oraz klientów do nich to nic nie było na tym kompie więcej wgrywane. Jest oryginalny system i aktualizacje włączone. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to jest? jakoś niedawno wyszły nowe stery nv, i po nich trza podbić vcore na procu, bo inaczej jest niestabilnie(śmieszne, wiem, ale też tak miałem). Po prostu dawne OC pada i występują różne dziwne zjawiska. Musiałem dorzucić 10mV, tj z 1.255 wbić na 1.265v.

Od zdaje się wersji 416,81.

2 sprawa - może być po prostu niedobór mocy. Zasilacz w sensie. Zapuść program hwinfo64 w czasie grania, pograj, wystąpi objaw, sprawdź co pokaże w napięciach 12 i 5v. W sumie 12 tylko ważne. Przy okazji w hwinfo może się na samym dole pojawić czy wystąpiły i jeśli tak to ile, WHEA błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hwinfo nic nie wykazał, 3 spadki do około 20-30 fps, w procesach nic się nie dzieje nadzwyczajnego, 0 errorów, linia 12 v bez spadków idzie na około 12,129.......V stabilnie. 

Zmiana dx11 na dx 12 spowodowała, że spadki fps są do 20-30 a nie do 5-10. i tyle Tak wiem, że BFV na DX12 miał problem ale po ostatnim patchu to dx12 chodzi mi lepiej i daje lepszy średni fps w grze. 

Spróbuje LatencyMon v 6.70 dziś i dam znać.

Dalsze testy ME andromeda nie wykazują spadków fps w tym tytule. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz w BIOSie C-states i intel speedstep
Ustaw w Windowsie plan zasilania na maksymalną wydajność.
Wyłącz wszystkie programy do monitorowania temperatur, od peryferiów, programy od mobo typu AI suite.
Panel sterowania Nvidia->ustawienia 3D->wybierz program->ustaw Preferuj maksymalną wydajność (domyślnie jest optymalne zasilanie czy coś w ten deseń)

Sprawdź czy coś się zmieniło.

Kolejna opcja to przegrzewające się VRM.
Najprawdopodobniej ma to związek z OC.
Pobierz Memtest. Ten pod Windowsa, odpal go tyle razy ile masz rdzeni w procku i podziel testowanie RAMu po równo i zostaw na noc.

Może też być tak, że przy ponad 80 stopniach twoje OC procka jest najzwyczajniej niestabilne. Im wyższa temperatura tym gorsza stabilność. Jest na tyle stabilnie by nie wyłączyć kompa, ale się przywiesza. Jeśli robiłeś OC karty to w sumie objaw jest taki sam, a różne gry różnie obciążają kartę, może ci 20 gier działać normalnie, a 21-sza będzie nawalać bo OC jest niestabilne. Te 2 sekundy zwiechy to może być czas potrzebny na zrestartowanie sterowników Nvidii.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, częściowo też zaczełem już podejrzewać VRM ale:

Gry obciążające głównie kartę chodzą normalnie. Gry gdzie jest narzut maxymalny na CPU mają spadki . Karta chodzi na ustawieniach fabrycznych i nic w niej nie grzebałem. Jedyne co mnie zastanawia to właśnie to, że spadek fps jest tak szybki, że nawet nie mogę tego nazwać poprawnie freezem. Po prostu gra klatkuje ale, wszystko działa normalnie, myszka nie przycina tylko nie jest płynnie, komputer zachowuje responsywność i programy działają normalnie, nie wiem jak to inaczej nazwać bo nie ma tu typowej zwiechy, że coś działa w tle i zżera zasoby. 

Druga sprawa to jeżeli temperatury na procku albo VRM by trotlowały to nie sądze by w przeciągu 2 sekund spadały do temperatur akceptowalnych i później przez następne 1-2 h problem się nie powtarzał co jakiś sensowny interwał czasu. To jest kompletny random i nie mogę znaleźć, żadnego powtarzającego się schematu. 

Co do Oc procka to sprawa się komplikuje przez ten random element. Bench po OC przechodzi normalnie  i nieważne jakbyś stres testował procka ( intel burn test) to wszystko jest OK. Dopiero gra w tytuły w których miałem ten objaw pozwala na test ale to powoduje, że możesz to wyłapać po 5 min albo po 2 h.

To z kolei znowu może sugerować, że problemem jest GPU albo może Ram. Bez sprzętu na podmianę nie zweryfikuje togo niestety samymi benchami aby mieć 100% pewność. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycofaj OC wszystkiego. Jeśli problem dalej występuje no to wina jest gdzieś indziej. Jeśli nie no to wina OC.
Zawęzisz opcje. Bo szukać winy pomijając OC możesz do końca życia bo to może być właśnie OC, a ty wykluczasz bez sprawdzenia.

Pisząc o VRM miałem na myśli VRM na mobo. Kiedyś czytałem o płytach, które miały typowo zwalone chłodzenie VRM i dawały właśnie taki objaw jak u ciebie i opcją było albo zmniejszyć OC albo zamontować wentylator na VRM.

Może być też, że skoro procesor działa "ponad miarę" to mogą załączać się jakieś zabezpieczenia na płycie z powodu zbyt wysokiego poboru prądu, zbyt wysokiego napięcia, temperatur, cokolwiek i są też tam konkretne opcje od tego w BIOSie, ale to już wystarczy przeczytać opisy, o ile bios takie opisy posiada i kombinować, ale zamiast się w tym babrać nie wiedząc czy wina jest akurat tu i brodzić we mgle to wycofaj OC, a później będziesz zawężał opcje i szukał opcji, która powoduje problemy lub takiej, która je naprawia.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...